statystyki

Bitwa o PCC od restrukturyzacji

autor: Patrycja Dudek03.09.2014, 07:27; Aktualizacja: 03.09.2014, 07:29
Wspólnicy nie chcą płacić podatku przy przekształcaniu spółek kapitałowych w osobowe

Wspólnicy nie chcą płacić podatku przy przekształcaniu spółek kapitałowych w osoboweźródło: ShutterStock

Wspólnicy nie chcą płacić podatku przy przekształcaniu spółek kapitałowych w osobowe. Fiskus i sądy pozostają jednak nieugięte. Sprawy tego typu trafiają na wokandę wojewódzkich sądów administracyjnych. Podatnicy, którzy tam przegrywają, zapowiadają skargi do NSA.

Sprawie przygląda się Trybunał Sprawiedliwości UE, na razie w kwestii spółek komandytowo-akcyjnych. Eksperci są zgodni, że jest to jedna z ważniejszych batalii, która rozgrywa się na naszych oczach.

Przekształcenia spółek

Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.) dopuszcza możliwość wszelkich przekształceń i uznaje je wyłącznie za zmianę formy prawnej. Zakłada, że nowy podmiot wstępuje w prawa i obowiązki spółki przekształconej, kontynuując działalność jako ta sama firma.

Sprawa komplikuje się na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych. Wydawać by się mogło, że transformacja jednej spółki w inną, bez wnoszenia dodatkowego majątku, nie powinna wywoływać konsekwencji w tej daninie. Zgodnie z ustawą o PCC (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 ze zm.) opodatkowane są tylko zmiany umowy spółki, które powodują zwiększenie majątku lub kapitału zakładowego (art. 1 ust. 3 pkt 3). Zakładając, że nowo powstała spółka przejmuje wyłącznie majątek poprzedniczki, należałoby uznać, że do zwiększenia nie dochodzi.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane