statystyki

Przy przekształceniach spółek płatnikiem PCC jest zawsze rejent

autor: Jolanta Rajewska22.10.2014, 07:39; Aktualizacja: 22.10.2014, 09:28
Notariusz ma obowiązek obliczyć, pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego podatek od przekształcenia lub połączenia spółek.

Notariusz ma obowiązek obliczyć, pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego podatek od przekształcenia lub połączenia spółek.źródło: ShutterStock

Notariusz ma obowiązek obliczyć, pobrać i odprowadzić do urzędu skarbowego podatek od przekształcenia lub połączenia spółek, których następstwem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.

Notariusz, którego dotyczy ten wyrok, był przekonany, że nie musi pobierać ani odprowadzać podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy protokołowaniu uchwał o przekształceniu bądź łączeniu spółek ani przy sporządzaniu umowy albo statutu spółki przekształconej oraz spółki powstałej w związku z połączeniem spółek. Podkreślał, że jego rola ogranicza się wyłącznie do sporządzenia protokołu notarialnego, w tym umowy lub statutu spółki.

Notariusz argumentował także, że przekształcanie lub łączenie spółek trwa dość długo i trudno ustalić moment powstania obowiązku podatkowego. Z tego powodu uważał, że obowiązek ten nie ciąży na nim, tylko na spółce.

Innego zdania był dyrektor izby skarbowej. Wskazał, że jest to obowiązek notariusza, bo pod pojęciem czynności cywilnoprawnych należy rozumieć podjęcie uchwały o przekształceniu lub połączeniu spółki, a także zawarcie umowy spółki.

Skargę notariusza oddalił także Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. Orzekł, że czynności wykonywane zarówno przed, jak i po sporządzeniu aktu notarialnego nie mają wpływu na powstanie obowiązku podatkowego. Tak więc bez wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego w PCC pozostaje sporządzenie przez wspólników projektów uchwał, umów i innych oświadczeń oraz dokonanie rejestracji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane