Negatywne skutki wynikające z działania organu podatkowego nie mogą obciążać podatnika – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Wyrok dotyczy mężczyzny, który we wrześniu 2008 r. sprzedał mieszkanie. Dostał je od rodziców w marcu 2007 r. Tydzień po sprzedaży jego matka, z jego upoważnienia, złożyła w urzędzie skarbowym oświadczenie, że w ciągu dwóch lat syn wyda przychód ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, określone w ówczesnym art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o PIT.
Był to błąd, bo wobec mieszkań nabytych w 2008 r. obowiązywała inna ulga – meldunkowa. Należało być co najmniej rok zameldowanym na pobyt stały w mieszkaniu, które następnie miało być sprzedane, by nie płacić podatku.
Urząd nakazał więc podatnikowi uiścić daninę. Stwierdził, że nie przedłożył on tego oświadczenia, co należało. Pismo złożone przez matkę podatnika nie mogło być uznane za oświadczenie o spełnieniu warunków do ulgi meldunkowej – uznał urząd.
Podatnik zaskarżył tę decyzję, twierdząc, że jego matka została wprowadzona w błąd. Wypełniła formularz, który dostała w urzędzie skarbowym, a jego pracownik nie poinformował jej, że powinna złożyć inny. Podatnik uważał, że była to wyłącznie wina urzędnika.
Poza tym – podkreślał – spełnił wymogi do skorzystania z ulgi meldunkowej, bo był zameldowany w mieszkaniu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy.
Izba Skarbowa w Gdańsku oddaliła jednak jego odwołanie. Uznała, że podatnik nie spełnił warunków do ulgi meldunkowej, bo jego matka złożyła nieprawidłowe oświadczenie.
Rację przyznał mu dopiero Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku. Orzekł, że urząd skarbowy naruszył zasadę zaufania obywatela do organów podatkowych, bo wprowadził podatnika w błąd. Gdyby jego matka została należycie pouczona przez pracownika urzędu i otrzymała właściwy formularz, to złożyłaby oświadczenie pozwalające na skorzystanie z ulgi. Tym bardziej, że podatnik spełniał kryteria.
Tego samego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny. Sędzia Bogusław Dauter potwierdził, że urząd naruszył zasadę zaufania obywateli do organów podatkowych, bo publicznie udostępnił niewłaściwe formularze. Urzędnik przyjął niewłaściwe oświadczenie, którego nie zweryfikował, a więc wina leżała po stronie organu. Powinien więc uznać, że oświadczenie o skorzystaniu z ulgi meldunkowej zostało złożone w terminie.
Urzędnik, który udostępnia błędne formularze, narusza zasadę zaufania do organów podatkowych
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 19 sierpnia 2014 r., sygn. akt II FSK 2166/12. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia