statystyki

Zmiana siedziby utrudnia życie urzędom skarbowym

autor: Elżbieta Delert18.08.2014, 19:00
Zdaniem sądu podatnicy nie powinni zbyt często zmieniać siedziby, bo to komplikuje prace organom podatkowym

Zdaniem sądu podatnicy nie powinni zbyt często zmieniać siedziby, bo to komplikuje prace organom podatkowymźródło: ShutterStock

Podatnicy nie powinni zbyt często zmieniać siedziby. Sąd może to odebrać jako działanie celowe mające utrudnić ustalenie, który organ podatkowy jest właściwy.

Takie wnioski płyną z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie spółki, która żądała od Izby Skarbowej w Łodzi unieważnienia decyzji Urzędu Skarbowego Łódź-Widzew, dotyczącej podatku dochodowego za 2007 r. Spółka dwukrotnie, najpierw w październiku 2007 r., a później w czerwcu 2008 r., zmieniła swoją siedzibę. W związku z tym była przekonana, że decyzję dotyczącą podatku za 2007 r. powinien wydać Urząd Skarbowy w Piotrkowie Trybunalskim, bo w obrębie jego właściwości miała ona siedzibę od czerwca 2008 r. Spółka wywodziła to z art. 18a ordynacji podatkowej.

Izba Skarbowa w Łodzi była innego zdania. Uznała, że słusznie decyzję wydał Urząd Skarbowy Łódź-Widzew, skoro do końca 2007 r. spółka miała siedzibę w obrębie jego właściwości. Wyjaśniła, że urząd w Piotrkowie Trybunalskim stał się organem właściwym dopiero w zakresie podatku za 2008 r.

Dodatkowo izba wyjaśniła, że w sprawie spółki doszło do sporu kompetencyjnego i w wyniku jego rozstrzygnięcia to urząd Łódź-Widzew został wskazany jako właściwy w kwestii wymiaru podatku za 2007 r.

Spółka zaskarżyła tę decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ale ten oddalił jej skargę. Stwierdził, że nie doszło do naruszenia przepisów o właściwości miejscowej. Przypomniał, że zgodnie z art. 18 par. 1 ordynacji, jeżeli w trakcie roku podatkowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, to właściwym miejscowo pozostaje ten organ, który był właściwy w pierwszym dniu roku podatkowego lub okresu rozliczeniowego.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • antoni(2014-08-18 20:52) Zgłoś naruszenie 00

    To nic. Znam przypadki gdy w siedzibie była tylko sprzątaczka, która nawet nie wiedziała dla kogo pracuje. Oczywiście prezesa firmy nigdy we wspomnianym miejscu nie było i nie będzie. Bywają siedziby w domu jakiegoś rolnika, który nie wie co się dzieje a jest prezesem Spółki z o.o. Rzeczywistość bywa doprawdy ciekawa...

    Odpowiedz
  • gość(2014-08-19 15:12) Zgłoś naruszenie 00

    Więcej "liberalizmu", więcej "wolności". Są "firmy" np. 300 sztuk na 9 metrach kwadratowych. Zagadka - ile z nich płaci podatki? Odpowiedź - żadna. Mało pieniędzy w budżecie, będzie jeszcze mniej. Przedsiębiorco??? walcz o "swoje", budżecie "oddaj" jeszcze więcej. Więcej "wolności" podatkowej. Katastrofa. :) :):)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane