statystyki

Do 30 kwietnia można decydować o łącznym opodatkowaniu

autor: Patrycja Dudek05.08.2014, 10:00; Aktualizacja: 05.08.2014, 10:01
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Przed upływem terminu na złożenie rocznego zeznania podatnik zawsze może się rozmyślić i odwołać oświadczenie o wspólnym rozliczeniu z małżonkiem – orzekł NSA.

Sąd dodał, że nie istnieje przepis, który by to uniemożliwiał. Uprawnienie to przysługuje każdemu z małżonków, bez podania przyczyny i dowolną liczbę razy, pod warunkiem, że nastąpi przed upływem terminu na złożenie rocznego zeznania.

Chodziło o małżonków, którzy w rocznym zeznaniu podatkowym zaznaczyli, że rozliczą się wspólnie z podatku. Potem jednak żona zmieniła zdanie i przed upływem 30 kwietnia zrezygnowała ze wspólnego rozliczenia. Z tego powodu okazało się, że jej mąż, zamiast nadpłaty, ma niedopłatę w wysokości 30 tys. zł.

Mąż nie chciał się z tym pogodzić. Uważał, że żona nie mogła cofnąć raz złożonego oświadczenia, bo prawo podatkowe tego nie przewiduje. Tym bardziej że sama nie była podatnikiem – nie miała żadnych dochodów i mogła rozliczyć się tylko wspólnie z nim.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane