statystyki

Proporcja nie ma zastosowania, gdy można wydzielić VAT naliczony

autor: Justyna Podlaszewska05.08.2014, 09:30; Aktualizacja: 05.08.2014, 09:41
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Jeżeli podatnik jest w stanie samodzielnie wyodrębnić kwoty podatku naliczonego od wydatków służących do wykonywania czynności opodatkowanych, wówczas nie stosuje art. 90 ust. 2–10 ustawy VAT – orzekł WSA w Bydgoszczy.

Chodzi o proporcję przy odliczaniu podatku naliczonego w sytuacji, gdy podatnik prowadzi działalność mieszaną, czyli zarówno opodatkowaną, zwolnioną z daniny, jak i poza zakresem ustawy o VAT.

Spółka, której dotyczy wyrok, dokonywała rozliczeń w ten sposób, że w pierwszej kolejności nie odliczała VAT naliczonego od czynności pozostających poza zakresem VAT. W tym celu stosowała wskaźnik wyliczony jako udział czynności niepodlegających opodatkowaniu w przychodach ogółem wynikających z rachunku zysków i strat. Następnie pomniejszała podatek należny o kwotę podatku naliczonego obliczoną przy pomocy proporcji wynikającej z udziału rocznego obrotu z tytułu czynności opodatkowanych (dla których przysługuje prawo do odliczenia VAT) w całkowitym obrocie.

Spółka spytała izbę skarbową o prawidłowość takiego postępowania. Słowem, czy w stosunku do towarów i usług, które były wykorzystywane przez nią do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługiwało jej prawo do obniżenia podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje (w tym pozostającymi poza zakresem ustawy VAT), może w pierwszej kolejności pomniejszać kwotę podatku naliczonego o taką część, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom pozostającym poza zakresem ustawy VAT, a dopiero w następnej kolejności stosować przepisy o proporcji, tj. art. 90 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane