statystyki

Bezpłatna praca prezesa to przychód dla spółki

autor: Katarzyna Bajak29.07.2014, 07:35; Aktualizacja: 29.07.2014, 07:38
praca, szef, firma

Wojewódzki Sąd Administracyjny nie miał wątpliwości, że prezes realizował czynności, za które powinien otrzymywać wynagrodzenie.źródło: ShutterStock

Członek zarządu nie musi zarabiać tyle samo, ile dyrektor generalny. Ale to nie oznacza, że gdy nie pobiera żadnego wynagrodzenia, to nie świadczy odpłatnej usługi – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki należącej do międzynarodowej grupy kapitałowej, która wykazała stratę z działalności gospodarczej. Naczelnik urzędu skarbowego pomniejszył ją o wartość pracy świadczonej nieodpłatnie przez prezesa zarządu. Ustalił, że niewątpliwie prezes ją wykonywał. Wysokość jego pensji określił jako równowartość wynagrodzenia otrzymywanego przez dyrektora generalnego.

Spółka odwołała się od tej decyzji. Twierdziła, że prezes nie świadczył na jej rzecz żadnych usług. Jego zadaniem miało być wyłącznie zapewnienie prawidłowego funkcjonowania spółki w Polsce oraz zabezpieczenie interesów jej udziałowców (nadzór właścicielski). Natomiast wszystkie czynności zarządcze w spółce wykonywał dyrektor generalny – przekonywała spółka.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane