statystyki

Sprzedaż antyków bez PIT

autor: Łukasz Zalewski23.07.2014, 07:10; Aktualizacja: 23.07.2014, 08:25
Antyki

Antykiźródło: ShutterStock

Wyprzedaż rzeczy z prywatnej kolekcji nie jest działalnością gospodarczą i jeśli nastąpi po upływie pół roku od nabycia, to nie będzie podatku dochodowego – orzekł sąd.

Sprawa dotyczyła kolekcjonera antyków, który zgromadził ok. 3 tysiące przedmiotów – starych mebli, porcelany, sztućców, obrazów itp. Kupił je w ciągu ostatnich 30 lat na giełdach i targach staroci, a także w internecie. Przez lata traktował to jako hobby, ale gdy jego sytuacja finansowa się pogorszyła i musiał się przeprowadzić, postanowił sprzedać całą kolekcję. Gdyby okazało się to nie możliwe, zamierzał wyprzedawać poszczególne przedmioty. Uważał, że nie zapłaci podatku dochodowego, bo nie prowadzi działalności gospodarczej, a sprzedaż nastąpi najwcześniej po upływie trzech lat od nabycia rzeczy. Powołał się na art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, zgodnie z którym przychód powstaje tylko wtedy, gdy sprzedaż ma miejsce przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie i nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Izba skarbowa uznała jednak, że jeśli poszczególne przedmioty będą zbywane różnym podmiotom, to będzie to sprzedaż sukcesywna, stała, regularna i ciągła. Będzie to więc profesjonalny obrót gospodarczy. Zdaniem izby dodatkowo świadczy o tym fakt, że podatnik chce sprzedać rzeczy, korzystając z usług profesjonalnej agencji lub szukając nabywców przez internet.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane