statystyki

Przychód z praw majątkowych to nie zlecenie

autor: Katarzyna Bajak16.07.2014, 07:46; Aktualizacja: 16.07.2014, 10:24
Przychód z praw majątkowych

Przychód z praw majątkowychźródło: ShutterStock

Po przekroczeniu limitu przewidzianego dla 50-proc.kosztów uzyskania przychodu twórca nie ma prawa do kosztów w wysokości 20-proc. – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła podatniczki, która na podstawie umowy o dzieło pisała scenariusze odcinków serialu telewizyjnego, a autorskie prawa majątkowe do nich przenosiła na zamawiającego (producenta telewizyjnego). Przysługiwały jej 50-proc. koszty uzyskania przychodu. Zgodnie jednak z art. 22 ust. 9a ustawy o PIT łączne 50-proc. koszty nie mogą przekroczyć kwoty 42 764 zł (połowa górnej granicy pierwszego przydziału w skali podatkowej).

Kobieta spytała izbę skarbową, czy w związku z tym po przekroczeniu tej kwoty będzie miała prawo do kosztów w wysokości 20-proc. przychodu. Czyli takich, jakie są przewidziane dla umów-zleceń. Twierdziła, że jak każdy inny podatnik niebędący twórcą, ona również ma prawo, po przekroczeniu limitu przewidzianego dla kosztów 50-proc., do uwzględnienia kosztów 20-proc.

Izba odpowiedziała, że jest to niemożliwe, bo – jak stwierdziła – źródłem uzyskania przychodów nadal będą u podatniczki prawa majątkowe. Przypomniała, że zgodnie z art. 18 ustawy o PIT za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych, w tym również z odpłatnego ich zbycia. Stosuje się do nich koszty 50-proc., a nie 20-proc. Te ostatnie mają zastosowanie tylko do przychodów określonych w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8 ustawy o PIT – wyjaśniła izba.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane