statystyki

Podatnik może przegrać w sądzie wszystko

autor: Elżbieta Delert17.07.2014, 07:35; Aktualizacja: 17.07.2014, 08:47

W sprawach interpretacji podatkowych sędziowie mogą orzekać na niekorzyść skarżącego – orzekł WSA w Warszawie. Odwołał się do niedawnej uchwały NSA z 7 lipca br.

Sprawa dotyczyła spółki, która organizowała szkolenia finansowane częściowo z dotacji unijnej, a częściowo z wkładów własnych ich uczestników. Była ona zdania, że dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego nie będzie zaliczane do jej obrotu i w związku z tym nie będzie opodatkowane VAT. Z kolei wpłaty dokonywane przez uczestników szkoleń będą co prawda opodatkowane, ale – zdaniem spółki – będzie ona mogła skorzystać w tym zakresie ze zwolnienia przewidzianego w art. 13 ust. 1 pkt. 20 rozporządzenia ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. (Dz.U. z 2011 r. nr 73, poz. 392).

Izba Skarbowa w Warszawie przyznała jej rację tylko częściowo. Stwierdziła, że dotacja rzeczywiście nie będzie zaliczana do obrotu spółki i nie będzie podlegała opodatkowaniu, bo dofinansowanie stanowi zwrot kosztów poniesionych w związku z organizacją szkoleń. Jednak w odniesieniu do wkładów własnych uczestników szkoleń, spółka – zdaniem izby – nie może skorzystać ze zwolnienia. A to z tej przyczyny, że rozporządzenie zwalnia z VAT usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70 proc. ze środków publicznych, oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane. Izba była zdania, że skoro dotacja nie stanowi obrotu, to nie można uznać, że spełniony jest warunek 70-procentowego finansowania usług ze środków publicznych.

Spółka zaskarżyła tę interpretację do WSA w Warszawie, żądając, by sąd uchylił ją w tej części, która dotyczyła zwolnienia z podatku wpłat własnych uczestników szkoleń.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane