statystyki

Naczelnik urzędu może wykreślić nieistniejącą spółkę

autor: Łukasz Zalewski01.07.2014, 07:44; Aktualizacja: 01.07.2014, 08:28

Firma, która wpłaciła kaucję gwarancyjną, ale prowadzi działalność gospodarczą pod adresem wirtualnego biura, może zostać usunięta z wykazu podmiotów dokonujących sprzedaży towarów wrażliwych – orzekł kielecki WSA.

Wyrok dotyczył spółki, która zajmowała się obrotem towarów wymienionych w załączniku nr 13 ustawy o VAT (wyroby stalowe, paliwa, złoto). Gdy wpłaciła kaucję gwarancyjną, została wpisana do wykazu podmiotów dokonujących dostawy towarów, o których mowa w tym załączniku, prowadzonego przez ministra finansów. Dzięki temu jej klienci byli zwolnieni z solidarnej odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spółki jako sprzedającego.

Naczelnik urzędu skarbowego wykreślił ją jednak z rejestru. Stwierdził, że spółka nie istnieje. Uznał, że uprawnia go do tego art. 105c ust. 9 pkt 4 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem naczelnik urzędu skarbowego usuwa z wykazu podmiot, który nie istnieje lub mimo podjętych udokumentowanych prób nie można się z nim skontaktować.

Naczelnik urzędu skarbowego stwierdził, że w trakcie czynności sprawdzających ustalono, że pod adresem wskazanym jako siedziba spółki mieści się również firma świadcząca usługi najmu w zakresie wynajęcia adresu. Jest to więc wirtualne biuro, a wskazane miejsce jest adresem do korespondencji, pod którym nie przebywa żadna osoba bezpośrednio związana z działalnością spółki. Odbiorem korespondencji zajmuje się osoba trzecia.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane