statystyki

Dochód ze szkoły rozliczany jak z firmy

autor: Mariusz Szulc30.06.2014, 07:22; Aktualizacja: 30.06.2014, 10:46
szkoła

szkołaźródło: ShutterStock

Zarobek przedsiębiorcy z prowadzenia placówek oświatowych to przychód z działalności gospodarczej – wynika z wyroku NSA.

Sprawa dotyczyła kobiety zajmującej się działalnością gospodarczą, rozliczającej się według stawki liniowej 19 proc. Oprócz tego prowadziła ona katolicki zespół szkół i przedszkola składający się ze szkoły podstawowej, gimnazjum i przedszkola.

Kobieta spytała izbę skarbową, czy dochody z tego drugiego źródła będzie musiała rozliczyć jako pochodzące z działalności gospodarczej. Chciała też wiedzieć, czy dochody, które jej placówki uzyskają z działalności marketingowej i reklamowej, a nie edukacyjnej, będą zwolnione na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy o PIT. Przewidziana w nim preferencja dotyczy dochodów z tytułu prowadzenia szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w części wydatkowanej na cele takiej placówki.

Izba skarbowa odpowiedziała, że zarobek z prowadzenia katolickiego zespołu szkół i przedszkola jest przychodem z działalności gospodarczej. W żadnej części nie może być on zwolniony z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 36 ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane