statystyki

Dzierżawa nie zawsze jest zwolniona z podatku VAT

autor: Mariusz Szulc27.06.2014, 07:00; Aktualizacja: 27.06.2014, 09:59
VAT

VATźródło: ShutterStock

Przekazanie nieruchomości osobie, która nie jest rolnikiem, jest objęte podatkiem od towarów i usług w wysokości 23 proc. – wyjaśniła bydgoska izba skarbowa.

Reklama


Chodziło o nadleśnictwo, które wydzierżawiło grunt rolny osobie fizycznej niebędącej rolnikiem. Dzierżawca chciał przeznaczyć go na przydomowy ogródek, ale zobowiązał się w umowie, że będzie użytkować go według wszelkich zasad prawidłowej gospodarki rolnej. Wyjaśnił, że w szczególności chodzi o wykonywanie konserwacji istniejących urządzeń wodno-melioracyjnych oraz utrzymywanie gruntu na odpowiednim poziomie kultury rolnej.

Nadleśnictwo spytało izbę skarbową, czy taka dzierżawa podlega zwolnieniu z VAT na podstawie par. 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz.U. z 2013 r. poz. 1722). Przepis ten przewiduje preferencję dla gruntów wydzierżawionych na cele rolnicze.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama