statystyki

Urząd zalicza nadpłatę na poczet rat podatku

autor: Łukasz Zalewski18.06.2014, 07:35; Aktualizacja: 18.06.2014, 09:02
Pieniądze

Wyrok dotyczy spółki, u której powstała nadpłata w podatku od nieruchomości.źródło: ShutterStock

Jeśli nie upłynęły jeszcze terminy płatności kolejnych rat daniny od nieruchomości, mamy do czynienia z bieżącym zobowiązaniem – orzekł WSA w Gdańsku.

Wyrok dotyczy spółki, u której powstała nadpłata w podatku od nieruchomości. Prezydent miasta zaliczył ją na poczet bieżących rat podatku od nieruchomości (do końca bieżącego roku). Spółka się z tym nie zgodziła. Twierdziła, że rata podatku od nieruchomości nie jest zobowiązaniem bieżącym, bo nie stała się jeszcze wymagalna – spółka miała obowiązek jej zapłaty dopiero w przyszłości. W efekcie prezydent nie mógł zaliczyć nadpłaty na poczet spłaty kolejnych rat.

Sąd przyznał rację organowi podatkowemu. Wyjaśnił, że zgodnie z art. 76 par. 1 ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) nadpłaty wraz z ich oprocentowaniem podlegają zaliczeniu z urzędu na poczet zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę, odsetek za zwłokę określonych w decyzji określającej ich wysokość oraz bieżących zobowiązań podatkowych. Dopiero gdyby ich nie było, są zwracane z urzędu, chyba że podatnik złoży wniosek o zaliczenie nadpłaty w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane