statystyki

Rozliczenia między partnerami konsorcjum nie są obciążone podatkiem

autor: Elżbieta Delert09.06.2014, 08:40; Aktualizacja: 09.06.2014, 08:47

Podział kosztów i przychodów pomiędzy partnerami konsorcjum jest bez VAT. W przeciwnym razie prowadziłoby to do podwójnego opodatkowania – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła włoskiej spółki, która wraz z kilkoma innymi, w tym polskimi, założyła konsorcjum. Stanęło ono do przetargu na realizację zamówienia publicznego, dotyczącego zaprojektowania i wybudowania terminal skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

W umowie konsorcjum ustalono, że jedna ze spółek partnerów zostanie jego liderem, a wszelkie rozliczenia będą dokonywane jedynie pomiędzy liderem a zamawiającym. Jednocześnie postanowiono, że wszelkie faktury partnerów konsorcjum i zewnętrznych dostawców mają być wystawiane na lidera. Ma on odliczać podatek naliczony, wynikający z faktur otrzymywanych od pozostałych partnerów i zewnętrznych dostawców, od należnego podatku VAT wynikającego z faktur zbiorczych wystawionych przez lidera na rzecz zamawiającego.

Ustalono także, że niezależnie od zakupów towarów i usług przez lidera od partnerów oraz od podmiotów trzecich, lider ma też za zadanie dzielić przychody i koszty konsorcjum pomiędzy poszczególnych partnerów według ich udziału w tym przedsięwzięciu (w formie not uznaniowych i obciążeniowych). Podział ma być dokonywany wyłącznie w celu umożliwienia partnerom prawidłowego rozliczenia ich podatku dochodowego.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane