statystyki

Firmy wykorzystują wirtualne adresy do oszustw podatkowych

autor: Agnieszka Pokojska26.02.2014, 07:05; Aktualizacja: 26.02.2014, 08:48
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów broni naczelników urzędów skarbowych, którzy odmawiają nadania NIP przedsiębiorcom korzystającym z wirtualnych biur. A w 2013 r. takich przypadków było 344.

Reklama


Reklama


Rok wcześniej zaledwie 19. W odpowiedzi na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich (V.511.8.2014.EG) wiceminister finansów Janusz Cichoń tłumaczy, że takie postępowanie ma na celu przeciwdziałanie nadużyciom. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że w wirtualnych biurach niejednokrotnie rejestrowane są podmioty, których celem jest wykorzystanie internetowego adresu do oszustw podatkowych, m.in. wyłudzeń VAT, a także działalności przestępczej. W tym ostatnim przypadku chodzi m.in. o wprowadzanie do obrotu towarów pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł Ponadto z praktyki wynika, że z wirtualnych siedzib najczęściej korzystają podmioty działające profesjonalnie w dobrze zorganizowanych grupach, a nie te prowadzące swój biznes w niewielkim zakresie.

Firmy, którym odmówiono nadania NIP, jako przedmiot działalności wskazywały m.in. sprzedaż hurtową: paliwa, sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego, odpadów, złomu czy samochodów. „Natomiast dotychczasowe przypadki wskazują, że znaczny odsetek firm rejestrujących się w e-biurach działających we wrażliwych branżach obciążonych jest nieprawidłowościami” – wskazuje Janusz Cichoń w piśmie.

Odpowiedział też na zarzuty RPO, że postępowanie w sprawie nadania NIP powinno się ograniczyć do badania kompletności zgłoszenia.

Wiceminister wskazał, że w ocenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z 24 września 2013 r. (sygn. akt I SA/Gd 1050/13) organ podatkowy jest też uprawniony i zobowiązany do oceny, czy podane we wniosku o numer dane są zgodne ze stanem faktycznym.

Warto jednak zwrócić uwagę, że zapadają też niekorzystne dla ministra finansów wyroki, np. WSA w Gdańsku z 28 stycznia 2014 r., sygn. akt I SA/Gd 1401/13.

Według Tadeusza Skłodowskiego, doradcy podatkowego w Kancelarii Podatkowej Skłodowscy, urzędy nie powinny odmawiać wydania NIP przedsiębiorcom, którzy korzystają z wirtualnych biur, bo nie ma podstaw prawnych takiej odmowy.

– Resort powinien natomiast objąć szczególnym nadzorem te firmy, które działają w obszarach związanych z obrotem towarami wrażliwymi – twierdzi rozmówca.

I dodaje, że to pozwoli na eliminację z rynku oszustów podatkowych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • dziadek(2014-02-26 07:56) Odpowiedz 00

    w myśl tej filozofii-> cóż powinienem mówić o urzędnikach (wszystkich a zwłaszcza tych na kierowniczych stołkach) skoro kilku wyprowadzono w kajdankach???

  • klient(2014-02-26 11:22) Odpowiedz 00

    to MF powinno odpowiadac za to ze wprowadzilo przepisy ja jak chce kupic olej opalowy to musze kierowcy podac wszystkie dane lacznie z NIP PES adresem czy to jest normalne gdzie ochrona danych osobowych czy w MF to pracuja ludzie nie myslacy

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama