statystyki

Montaż szaf i kuchni pod wymiar z 8-proc. podatkiem VAT

autor: Przemysław Molik25.06.2013, 09:28; Aktualizacja: 25.06.2013, 09:29

Z wczorajszej uchwały siedmiu sędziów NSA wynika, że obniżoną stawkę VAT można stosować tylko wtedy, kiedy szafa lub zabudowa kuchenna jest trwale związana ze ścianami mieszkania. Tylko w takim przypadku ma ona bowiem cechy modernizacji lokalu czy domu.

Reklama


Reklama


– Jeśli da się w prosty sposób wyjąć taką szafę lub zabudowę i sprzedać ją ponownie na rynku, to nie mamy do czynienia z modernizacją – podkreśliła sędzia Małgorzata Niezgódka-Medek.

Sprawa, jaką zajął się sąd, dotyczyła usług o tzw. kompleksowym charakterze. Zamówienie klienta jest realizowane w ten sposób, że firma najpierw opracowuje projekt zabudowy, dopasowuje go do indywidualnego mieszkania klienta, a następnie zamawia w innej firmie przycięte na wymiar blaty, drzwi, listwy czy półki. Klient płaci jedną cenę za montaż i dostarczenie materiałów. Nie może oddzielnie zamówić poszczególnych części czy projektu. Firmy uważają, że realizacja takiego zamówienia jest usługą modernizacji wykonaną w mieszkaniu czy domu i zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) może być objęta 8-proc. stawką.

Minister finansów z kolei twierdzi, że nie jest to usługa, ale dostawa towarów. Według niego dostarczenie elementów zabudowy jest dominującym elementem tego zamówienia, a nie ich montaż. Dodatkowo w ocenie fiskusa za opodatkowaniem takiego zamówienia 23-proc. stawką przemawia to, że z końcem 2010 r. przestały obowiązywać preferencje podatkowe dla usług budowlano-montażowych.

NSA nie zgodził się z ministrem. Oznacza to, że niższą stawkę można stosować do montażu trwałej zabudowy w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 mkw. oraz w lokalach mieszkalnych o powierzchni do 150 mkw.

Podkreślił, że zamontowanie szafy wnękowej przy wykorzystaniu elementów konstrukcyjnych budynku jest modernizacją. Uchwała jest wiążąca dla składów sądów administracyjnych WSA i NSA. Zostało do niej zgłoszone jedno zdanie odrębne.

ORZECZNICTWO

Uchwała NSA w składzie siedmiu sędziów (sygn. I FPS 2/13)

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • aut(2013-06-25 10:53) Odpowiedz 00

    dlaczego Tusk jeszcze trzyma Roztowskiego brawo sedziowie z NSA widac ze jestescie niezalezni i nie boicie sie Tuska

  • js(2013-06-26 10:47) Odpowiedz 00

    brawo ! od jutra zamawiamy łóżka na wymiar i przykręcamy do podłogi ... będzie taniej a że głupiej to juz jak z większością spraw w naszym kraju
    js

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama