statystyki

Jakie podatki zapłacisz, kupując mieszkanie od dewelopera

autor: Łukasz Zalewski15.03.2013, 07:12; Aktualizacja: 15.03.2013, 10:59
Nieruchomość

Nieruchomośćźródło: ShutterStock

Osoba kupująca lokal na rynku pierwotnym od dewelopera uiści VAT. Jeśli przed zakupem podpisuje umowę cesji i jest ona odpłatna, to w grę wchodzi podatek od czynności cywilnoprawnych. A potem od nieruchomości.

Reklama


Reklama


Czy deweloper doliczy do ceny VAT

Podatnik zamierza kupić mieszkanie na rynku pierwotnym od dewelopera. Czy deweloper naliczy podatek od towarów i usług?

Czy VAT od garażu jest taki jak od lokalu

Osoba fizyczna kupuje mieszkanie od dewelopera. W umowie przedwstępnej, która zobowiązuje dewelopera do przeniesienia własności lokalu na rzecz nabywcy, określono, że akt notarialny będzie obejmował zarówno mieszkanie, jak i miejsce postojowe w garażu podziemnym. Czy VAT od garażu powinien wynieść 23 proc.?

Czy zakup na rynku wtórnym wiąże się z zapłatą PCC

Podatnik zamierza kupić mieszkanie od osoby, która rok wcześniej nabyła je od dewelopera, ale musi się go pozbyć. Osoba ta nie prowadzi działalności gospodarczej. Czy w takiej sytuacji trzeba będzie zapłacić PCC?

Czy można zapłacić PCC i VAT

Podatnik, osoba fizyczna, nabędzie mieszkanie od dewelopera. Z umowy deweloperskiej wynika, że do ceny mieszkania zostanie doliczony podatek od towarów i usług. Czy na nabywcy będzie ciążył również obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?

Czy po zakupie informację złoży notariusz

Podatnik kupi mieszkanie od dewelopera. Umowa zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Czy notariusz złoży również informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych?

Czy podatek należny jest także od garażu

Podatnik podpisał akt notarialny, na mocy którego kupił mieszkanie. W akcie notarialnym została również przeniesiona własność miejsca postojowego w garażu podziemnym. Czy od garażu trzeba zapłacić podatek od nieruchomości? Według jakiej stawki?

Czy od cesji umowy przedwstępnej jest PCC

Osoba fizyczna podpisała umowę cesji umowy deweloperskiej. W rezultacie wstąpiła w prawa i obowiązki strony umowy deweloperskiej – pierwotnego nabywcy – i zapłaciła mu określoną kwotę. Czy w takiej sytuacji trzeba zapłacić PCC?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej:

Jakie podatki zapłacisz, kupując mieszkanie od dewelopera

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • bezrobotny(2013-03-16 18:10) Odpowiedz 00

    Polska=podatek+podatek+podatek+podatek+podatek i tak aż do śmierci!!!

  • Marcin(2014-04-13 10:28) Odpowiedz 00

    Tyle kłód na drodze do własnego mieszkania, najgorsze to to że nie ma się gotówki by kupić od ręki. Walka o kredyt może być mecząca i nie zawsze skończyć się pozytywnie.

  • Lala(2014-04-13 22:48) Odpowiedz 00

    Kredyt niejednemu spędza sen z powiek. Warto szukając rozważyć różne opcje. Nas namówiono na zapoznanie się z ofertą skoków. Jak się okazało mają dobrą ofertę, zrozumiałe zasady. Wzięliśmy kredyt w Skoku Chmielewskiego.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama