statystyki

Nowelizacja ordynacji podatkowej: Skarbówka nie daruje nikomu

autor: Grażyna Leśniak12.03.2013, 06:50; Aktualizacja: 12.03.2013, 09:17
Urząd skarbowy

Urząd skarbowyźródło: ShutterStock

Poznaliśmy założenia do projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej przygotowane przez Ministerstwo Finansów. Dokument przewiduje ok. 130 zmian w przepisach. Niektóre z nich mają charakter fundamentalny.

Reklama


Reklama


MF zamierza wprowadzić do ustawy klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. Dzięki niej skarbówka będzie mogła określić zobowiązanie podatkowe w odpowiedniej wysokości za każdym razem, gdy stwierdzi, że podatnik dokonał transakcji bez jakiegokolwiek uzasadnienia biznesowego, a jej jedynym celem było uzyskanie korzyści podatkowej (uniknięcie zapłaty daniny czy obniżenie jej wysokości). Stanie się tak w sytuacji, gdy podatnik przeprowadzi wiele różnorakich transakcji, np. związanych ze sprzedażą nieruchomości jedynie po to, aby uniknąć zapłacenia podatku. Wtedy fiskus i tak wezwie go do uiszczenia należności.

Resort finansów chce też zapewnić skarbówce znacznie większy dostęp do tajemnicy bankowej. Chodzi o to, by organy podatkowe mogły nie tylko – jak jest dzisiaj – uzyskać informację o rachunkach bankowych podatnika lub pełnomocnictwach do dysponowania takimi rachunkami, o ich obrotach i stanie, lecz także aby mogły mieć dostęp do szczegółowych informacji o wpływach i obciążaniu rachunków, włącznie z danymi o nadawcach i odbiorcach oraz tytułach przekazów. Fiskus miałby też prawo poznać wysokość spłat udzielonych podatnikowi pożyczek i kredytów.

– W wielu krajach UE klauzule obejścia prawa funkcjonują, ich wprowadzenie promuje też Unia. Propozycja MF wpisuje się w ten trend, ale realizacja pomysłu nie będzie łatwa – mówi dr Wojciech Morawski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, radca prawny.

MF zakłada też utworzenie Rady ds. Unikania Opodatkowania. Miałaby ona wydawać niewiążące opinie w fazie odwoławczej postępowania podatkowego dotyczącego klauzuli obejścia prawa. Robiłaby to na wniosek podatnika (za opłatą) lub organu podatkowego. Jej członków powoływałby minister finansów na 4-letnią kadencję. W skład rady wchodziliby przedstawiciele Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego, wyższych uczelni, rzecznika praw obywatelskich, Krajowej Izby Doradców Podatkowych, Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, prokuratora generalnego i ministra finansów.

– Rada to dobry pomysł. Pytanie tylko, dlaczego miałaby zajmować się jedynie nadużyciem prawa podatkowego, a nie także np. szacowaniem podstawy opodatkowania, cenami transferowymi czy decyzjami uznaniowymi – zastanawia się Dorota Szubielska, radca prawny, partner w kancelarii Chadbourne & Parke.

Zapłata za wniosek

Ministerstwo Finansów chce, aby o interpretację można było występować wyłącznie za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej (tą drogą mają być też doręczane wszelkie pisma w toku postępowania dotyczącego interpretacji, jej zmiany oraz postanowienia).

– Ministerstwo zdaje się nie dostrzegać, że wielu Polaków ciągle jeszcze nie ma stałego dostępu do internetu, i to nawet tego mobilnego. Poza tym sam fakt posiadania w domu komputera nie oznacza jeszcze biegłości w jego obsłudze i co za tym idzie – umiejętności samodzielnego wypełnienia i wysłania wniosku przez internet – podkreśla Anna Bryńska, radca prawny z kancelarii Tax & Lex.

Nowością będzie też wnoszenie opłaty (40 zł) już za samo złożenie wniosku, a nie – jak dotąd – za wydanie interpretacji. Oznacza to, że osoby, których wnioski pozostaną nierozpatrzone lub którym organ odmówi wydania interpretacji, nie będą mogły liczyć na zwrot pieniędzy.

Jednocześnie resort zamierza wprowadzić przepisy, które pozwolą pozostawić bez rozpatrzenia wniosek o interpretację w sytuacji, gdy przedstawiony stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe odpowiada zagadnieniu, które było już przedmiotem interpretacji ogólnej. Co więcej, możliwość wystąpienia o interpretację mają stracić osoby, wobec których już zakończyła się kontrola podatkowa, a jeszcze nie zostało wszczęte postępowanie. MF chce też, aby interpretacje nie były wydawane, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będzie wskazywało na zamiar uniknięcia opodatkowania.

W planach jest ponadto umożliwienie występowania z wnioskiem o interpretację indywidualną przez organizacje społeczne. Taką możliwość ma zyskać też zamawiający w rozumieniu ustawy z 20 stycznia 2004 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 z późn. zm.) w zakresie mającym wpływ na sposób obliczenia ceny zamówienia publicznego (projektowany art. 14b par. 1a ordynacji).

Minister finansów zamierza również wyposażyć dyrektorów pięciu izb skarbowych, wydających interpretacje indywidualne z jego upoważnienia, w uprawnienia do ich zmiany. Sam chce mieć też możliwość uchylania interpretacji, które były niedopuszczalne, bo np. wniosek nie dotyczył interpretacji przepisów podatkowych albo wnioskodawca pytał o prawa i obowiązki innego podmiotu.

Przedawnienie od nowa

Wśród zmian jest też propozycja, by ogłoszenie upadłości lub zastosowanie środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony, powodowało przerwanie biegu przedawnienia, a nie tylko jego zawieszenie. Oznacza to, że np. po egzekucji termin przedawnienia (przeważnie pięcioletni) zaczynałby biec na nowo.

MF chce także rozszerzyć katalog sytuacji zawieszających bieg terminu przedawnienia. Miałby objąć wystąpienie do władz podatkowych innych państw o informacje w sprawach dotyczących opodatkowania dochodów z nieujawnionych źródeł. Zawieszenie następowałoby na okres 3 lat i mogłoby dochodzić do niego wielokrotnie.

Co istotne, zawieszenie biegu przedawnienia – jak proponuje MF – następowałoby również w sytuacjach, gdy wszczęte zostały procedury wzajemnego porozumiewania się na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz gdy w grę wchodzi międzynarodowa pomoc (współpraca podatkowa).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Seer(2013-03-12 12:56) Odpowiedz 00

  Nie wierze że skarbówka nie daruje nikomu. Swoim nie daruje??

 • Rys(2013-03-12 10:56) Odpowiedz 00

  Nie powinna darować oszustw,ścigać nieuczciwych!!!

 • loki(2013-03-12 12:32) Odpowiedz 00

  Czyli przy okazji wezmą się za biednych. Każdy przelew powyzej 10zł będzie opodatkowany podatkiem od darwizn. Nikt nie ucieknie.

 • jojek(2013-03-12 12:29) Odpowiedz 00

  Osoby unikające płacenia podatków są dla państwa polskiego gorszymi przestępcami niż pedofil i morderca, ponieważ ściganie tych drugich generuje tylko koszty, a złapanie tych pierwszych daje wymierne zyski. Czas stąd wyjechać.

 • jerry(2013-03-12 12:16) Odpowiedz 00

  Zaostrzenie polityki podatkowej ,tak, ale pod jednym warunkiem !
  Żadnych ulg ,przywilejów ,dotacji itp. System powinien traktować wszystkich jednakowo bez względu na rodzaj działalności. Tylko wystarczy obniżyć podatki i je egzekwować.

 • bolesław(2013-03-12 12:05) Odpowiedz 00

  Pani Ewa ma tutaj wiele racji. Działania władz są bardzo chaotyczne i pozorne pod względem skuteczności, taki sobie pic, który wybiórczo będzie mozna zastosować.
  Zadziwiająca jest bierność poszukiwania rezerw gospodarczych w sektorze rolnictwa.Zadziwiająca, ale nie niezrozumiała, Tusk nie chce stracić dokonałej prostytutki- PSL. PSL dawny ZSL prostytuował sie i z PZPR i wszystkimi opcjami politycznymi w Polsce. Rezerwy /mam na myśli i stepowienie gruntów tysięcy ha/ w rolnictwie są ogromne. Dzisiaj wieś jest największym beneficjentem pieniędzy unijnych, przy 8% gospodarstw towarowych. Synowie wsi ubezpieczeni w krusie pracuja na czarno w mieście i nie płacąc podatków budują kolejne domy dla swych dzieci! Tu są ogromne rezerwy finansowe, stepowienie gruntu, brak polityki rolnej aktywizującej wiejskie środowisko.

 • bezrobotny(2013-03-12 11:49) Odpowiedz 00

  Wiadomo że przepisy tworzą urzędnicy i oni wiedzą najlepiej jak się prowadzi działalność gospodarcza nie za swoje pieniądze, oni i tylko oni w prawidłowy sposób są w stanie określić podatki ,to po co składać zeznania niech podatki wyliczają nam urzędnicy i dopiero po otrzymaniu od nich decyzji będziemy je płacić. Wtedy zobaczymy czy to potrafią? i jak szybko.

 • czekając na smierc(2013-03-12 11:42) Odpowiedz 00

  Zostaje tylko pytanie, DOKĄD UCIEKAĆ??? Jeśli ktoś jeszcze może uciec z zielonej wyspy...

 • zew(2013-03-12 10:55) Odpowiedz 00

  co by na ten temat nie powiedzieć to i tak uderzy w najbiedniejszych czyli zwykłych obywateli

 • Seer(2013-03-12 12:57) Odpowiedz 00

  He he ciekawe jak tam z molochami handlowymi.


  Zróbmy quiz wpisujcie komu skarbówka jednak daruje:

 • halo(2013-03-12 10:51) Odpowiedz 00

  co ku...wa za zlodziejski kraj a ja bym proponowala zeby kazdy podatnik mial swojego goryla w postaci skarbowki i chodzil za nim krok w krok ba nawet do lozka ludzie dlaczego nie przegonimy tuch zlodziei

 • rt(2013-03-12 10:47) Odpowiedz 00

  Vincent skończy na śmietniku historii. Poczekajmy do wyborów.

 • tomm(2013-03-12 10:45) Odpowiedz 00

  Solorzy ,Kulczykow.i innych wezcie pod lupe

 • stan(2013-03-12 10:41) Odpowiedz 00

  To proste,placcie uczciwie podatki,a nie bedzie problemu,ale nie polak zawsze bedzie kombinowal.

 • Kowalski(2013-03-12 10:39) Odpowiedz 00

  I bardzo dobrze! Dorżnijcie resztówkę przedsiębiorczości. Państwo należy do "państwa Królików", a Kowalscy niech zbierają na bilet. Wystarczy obejrzeć program "Państwo w Państwie"

 • zgnębiona chyba jeszcze Polka(2013-03-12 10:34) Odpowiedz 00

  Obudżcie się ludzie ,nie zniszczyli nas wojną,to zniszczą pomysłami Merkel
  i Tuska to zamach na naszą Ojczyznę,na nasze wolność.PO zniszczyła cały przemysł,łącznie ze stoczniami,cementowniami ,hutami,bankami zostali tylko kolesie ze gigantycznymi majatkami zdobytymi za złotówkę a całą reszte polaków sprowadzili do robotników III kategori bez prawa do godziwej pracy i płacy .Nowocześni niewolnicy bez prawa do godziwej opieki zdrowotnej,

 • czarny(2013-03-12 12:51) Odpowiedz 00

  Chcę wiedzieć czy KLER też będzie tak solidnie rozliczany przez skarbówke ?

 • obywatelka(2013-03-12 12:57) Odpowiedz 00

  Cyba zwariuję. Od przełomu ustrojowego miało być lepiej ,sprawiedliwiej i rzetelniej. Mieliśmy pracować dla siebie /kraju/ i jego rozwoju dla przyszłości. Nic nie wyszło bo nie było żadnego planu strategicznego. tylko skok przez płot. Od rzekomej wolności nic nie przybyło.Wszystkie Ekipy rozkradły ,sprzedały majątek narodowy " sawa "ze związkami zawodowymi i klerem. Prawo pozostało z czasów gospodarki socjalistycznej. Zaczęła się korupcja,gwałty, rozprężenie moralne -wszystko zgodne w świetle prawa tylko ,ze nie przystającego do realiów i gospodarki wolnorynkowej. Zakończyło sie to globalizacją i kolejnym uzależnieniem od cholernej unii.Oczywiście nie dla narodu a dla wybranych przy korycie i uprzywilejowanych. Dzisiaj mamy bezrobocie, masę nie produktywnych 'fachowców od marketingu ,politologii i oceanografii, masowy wyjazd zagrani9ce za chlebem o totalne zatwardzenie z braku strukturalnych reform z uwagi na obrazę wyborców to tych to tych /górą górnicy ,prawnicy ,rolnicy, słuzby mundurowe i cywilne/. Bieda, minimalna pensja dla psa ale nagrody wielotysięczne się należą. Co za hipokryzja. chamstwo i bezczelność ,wszystkim sie należy od straży miejskiej do prezydenta za katorżnicza pracę. Obiecano zmiany ,zmiany ...wszystkie ekipy Straciliśmy ponad 20 lat, zmarnowali potencjał daliśmy się omamić rzady sprzedały społeczeństwo jak prosiaka w worku na targo europejski8m .DNO. na zadne wybory nie chodze od lat ,nikomu nie wierze ,wszyscy ida do polityki aby sie nachapac ,ustawić najbliższych , w głębokim powazaniu maja naród ,kraj rozkwit i zadowolenie obywateli. WSTYD, HAŃBA I
  GNÓJ. o JAKI MY WREDNY NARÓD A RZAD TO K...WA.WESZ I MENDA. Dlatego tak nam ustanie idzie i wszyscy nas cyckaja 0d Ameryki po Niemcy a my sie odbijamy od ściany do ściany. Zadnej nauki z przeszłości tylko jad ,awantury bzdetne temat zastępcze tatalne badziewie i otumaniające stacje telewizyjne. Totalny upadek Czekam aby nas ktos wziął w ajencję

 • kropki(2013-03-12 10:24) Odpowiedz 00

  Państwo wszechwładzy inspektorów skarbowych, komorników i katolickiej inkwizycji. Państwo, w którym funkcjonuje odrealniona i niehumanitarna ustawa o planowaniu rodziny i ochronie życia poczętego, odbierająca kobiecie ludzką godność, sprowadzając ją do roli chodzącego inkubatora. Państwo podtrzymujące przy życiu niewydolną piramidę finansową - ZUS.

  To państwo mnie upokarza, sprawia, że czują się tu jak niewolnik, żebrak i złodziej. Każdego dnia coraz bardziej.

 • MB(2013-03-12 20:52) Odpowiedz 00

  Świta ministra musi ściągać podatki, nawet kiedy podatnik nie jadł już obiadów od tygodnia, albo od wielu, wielu lat, nie pracował, a chciałby dla świętego spokoju, aby się nie czepiali i nie nachodził go komornik. Odpracować też by chciał, ale go nikt nie chce zatrudnić. To, jak to, w końcu u nas w kraju w państwie prawa - bezprawie. O obywatel w Konstytucji jest wymieniony na początku i jego prawa, zaś obowiązki są znacznie dalej po spełnieniu praw obywatela. Tak, czy nie ministrze?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama