statystyki

Będzie kara za brak sprawozdania finansowego. Nawet 30 tysięcy złotych

autor: Agnieszka Pokojska15.02.2013, 07:06; Aktualizacja: 15.02.2013, 08:03
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Nawet 20 proc. zobowiązanych do tego podatników nie składa do urzędu skarbowego sprawozdań finansowych. Począwszy od przyszłego roku, urzędy skarbowe będą mogły nałożyć na podatnika, który nie złoży w terminie sprawozdania finansowego, karę sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Reklama


Reklama


Będzie to możliwe po zmianie ustawy z 10 września 1999 r. kodeks karny skarbowy (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765, z późn. zm.). Ministerstwo Finansów opublikowało projekt, który zakłada dodanie w kodeksie nowego przepisu – art. 80 b. Na jego podstawie niewykonanie obowiązków sprawozdawczych będzie traktowane jako wykroczenie skarbowe i będzie za to grozić grzywna. Co do zasady, może ona stanowić od jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia do jego dwudziestokrotności. W 2013 r. takie wynagrodzenie wynosi 1,6 tys. zł, grzywna może się więc wahać od 160 zł do 32 tys. zł.

Lekceważony obowiązek

Obecnie organy podatkowe mogą jedynie wzywać do złożenia brakujących dokumentów – i liczyć na dobrą wolę podatników. – Nie mają praktycznie żadnych możliwości dyscyplinowania niesolidnych przedsiębiorców, którzy nie dopełniają obowiązku złożenia swoich sprawozdań finansowych – tłumaczy Konrad Zawada, rzecznik Izby Skarbowej w Krakowie. Także kodeks karny skarbowy nie przewiduje w tym przypadku żadnych sankcji za lekceważenie prawa. – Wprowadzenie proponowanych zmian jest więc bardzo pożądane – dodaje Konrad Zawada.

Problem stał się głośny w zeszłym roku, gdy okazało się, że firma Amber Gold, która oszukała dziesiątki tysięcy Polaków, mamiąc ich bardzo korzystnymi lokatami i zapewniając o bezpieczeństwie inwestycji, w ogóle nie składała sprawozdań finansowych – ani w urzędzie skarbowym, ani w rejestrze sądowym. Dotyczy on jednak bardzo wielu przedsiębiorców. Z danych izb skarbowych w Białymstoku, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie i Poznaniu wynika, że w zależności od urzędu skarbowego sprawozdań nie składa od kilku do nawet 20 proc. zobowiązanych do tego podmiotów. W tym większość to podatnicy CIT. Część, ale nie wszyscy, składa sprawozdania później – po otrzymaniu od urzędu skarbowego wezwania do uzupełnienia dokumentów.

Po co organom skarbowym sprawozdania? – Służą głównie do weryfikowania informacji zawartych w składanych w ciągu roku przez podatnika deklaracjach i tym samym pozwalają lepiej analizować jego działalność oraz skuteczniej typować firmy do kontroli – przyznaje Radosław Hancewicz, rzecznik Izby Skarbowej w Białymstoku. Istotne jest także, że ze sprawozdań urzędy mogą pozyskiwać różnorodne dane bez konieczności zwracania się o nie do podatników. Dane te przydatne są np. w postępowaniach egzekucyjnych (gdy w grę wchodzi ewentualne zajęcie składników majątku) czy też przy udzielaniu informacji sądom, organom ścigania oraz innym do tego upoważnionym.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • zdziwiony(2013-02-15 08:25) Odpowiedz 00

  a po co w ogóle składać te sprawozdania do US? Przecież są składane do KRS. I to powinno wystarczyć. US jak będą miały potrzebę to powinny czerpać z danych jakie znajdują się w KRS

 • ja(2013-02-15 08:31) Odpowiedz 00

  do KRS-u też nie są składane i nie jest to karane...

 • panie wladzo za co ?(2013-02-16 07:52) Odpowiedz 00

  Wystarczy, zeby firma, ktora nie zlozy sprawozdania do KRS w terminie, byla automatycznie zawieszana w prowadzeniu dzialalnosci. Proste i skuteczne. Ale tu chodzi o kasiorke dla wiecznie glodnego budzetu.

 • us(2013-02-16 14:59) Odpowiedz 00

  a jak chcesz wyegzekwować zawieszenie działalności? zwłaszcza przy firmie-krzaku, która ma tylko adres i wystawia faktury???

 • USia(2013-02-16 16:39) Odpowiedz 00

  "Wystarczy, zeby firma, ktora nie zlozy sprawozdania do KRS w terminie, byla automatycznie zawieszana w prowadzeniu dzialalnosci."

  To nie jest zły pomysł. Rozumiem, że "zawieszana" oznaczało by uzyskanie statusu podmiotu nieuprawnionego do wykonywania działalności i wystawiania faktur. Wtedy tylko podmioty wykazujące transakcje w deklaracjach podatkowych mogły by być karane przez organy skarbowe.
  Może to właśnie tego typu prawne narzędzia w jakimś stopniu zapobiegłyby oszustwom dokonywanym przez fikcyjne firmy wystawiające puste faktury.

 • karany za wszystko(2013-02-15 14:26) Odpowiedz 00

  Po to żeby karać .Polska to państwo karne za wszystko chce się karać zwykłego obywatela,przedsiębiorce,tylko urzędnik za nic nie odpowiada ani za źle załatwioną sprawę ,ani za załatwienie jej z przekroczeniem ustawowego terminu. Ile pieniędzy wpłynęło by do budżetu gdyby urzędnika karać za niezałatwienie sprawy w terminie ale terminy są dla obywateli a nie dal urzędników i sędziów. Demokratyczne państwo karne.

 • Kon Donek(2013-02-18 12:36) Odpowiedz 00

  No naprawdę nie słyszałem o obowiązku składania sprawozdania finansowego do US (do US składa się PIT / CIT). To jakieś kolejne prawo powielaczowe?

 • Marek(2013-02-15 15:33) Odpowiedz 00

  Karać ale nie wszystkich napewno nie VIPÓW i imunitetami,pozostałych za wszystko karać takie są teraz decyzje !

 • USia(2013-02-18 12:54) Odpowiedz 00

  do 10
  Art. 27. ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
  "Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, a spółki - także odpis uchwały zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe. Obowiązek złożenia opinii i raportu nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania."

 • koko(2013-02-17 12:36) Odpowiedz 00

  bzdura... sprawozdanie do KRS składa się post factum, czyli przez np rok hulaj dusza piekła nie ma... Poza tym cóż to za problem utworzyć nową spółkę? Teraz wystarczy do tego internet...

  Wystarczy zasada: brak możliwości sprawdzenia transakcji u kontrahenta = brak możliwości odliczenia vatu

 • USia(2013-02-17 15:28) Odpowiedz 00

  "sprawozdanie do KRS składa się post factum, czyli przez np rok hulaj dusza piekła nie ma..."

  No to też racja. Przy oszustwach typu "znikający podatnik" gdzie podmioty w ciągu roku składają deklaracje z wykazanymi transakcjami, konsekwencje niezłożenia sprawozdania po zakończonym roku nie będą rodziły zamierzonych skutków bo podmiot już dawno się "ulotnił"

 • Teddy(2013-06-03 22:48) Odpowiedz 00

  Co to za bzdury? Przecież niezłożenie sprawozdania do KRS jest karalne na podstawie przepisu art. 79 pkt 3 ustawy o rachunkowości:

  Art. 79. Kto wbrew przepisom ustawy:
  ...
  3) nie składa sprawozdania finansowego do ogłoszenia,
  ...
  - podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama