statystyki

W Polsce płacimy niskie podatki. Zobacz, ile wynoszą stawki podatkowe w Europie

autor: Jędrzej Bielecki09.01.2013, 07:00; Aktualizacja: 09.01.2013, 07:52
  • Wyślij
  • Drukuj
Bogaci najwięcej zapłacili za kryzys

Bogaci najwięcej zapłacili za kryzysźródło: DGP

Polska należy do grupy krajów w UE, które nie łatają budżetu, łupiąc najbogatszych obywateli. Idziemy pod prąd, bo większość państw koszty walki z kryzysem zadłużenia przerzuciła na osoby zarabiające najwięcej.

reklama


reklama


Tylko kilka krajów Unii Europejskiej nakłada dziś niższe niż Polska podatki dochodowe dla osób najlepiej zarabiających. To Czechy, Węgry, Słowacja, Bułgaria i Estonia. Inne państwa zdecydowały o większym „zajęciu” dochodów osób osiągających największe zyski. Rząd Donalda Tuska się od tego powstrzymał – wynika z danych przeanalizowanych przez Ernst & Young.

Liberalne obciążenia

1 stycznia 2009 r. górna stawka podatku PIT spadła w naszym kraju z 40 do 32 proc. Osoby zarabiające do 85,5 tys. zł rocznie płacą 18 proc. Od tego czasu PIT nie był zmieniany. Tymczasem w minionych czterech latach to właśnie podatek od dochodów osobistych był w Europie podnoszony najczęściej – rządy chciały w ten sposób uchronić konkurencyjność swoich firm, utrzymując na niezmienionym poziomie lub nawet obniżając podatek od zysku przedsiębiorstw (od 2008 r. średnia stawka CIT w UE wręcz spadła z 23,9 do 23,5 proc.).

W ten sposób władze państw Unii mają nadzieję na pogodzenie dwóch spraw: utrzymanie wzrostu i konkurencyjności gospodarki z koniecznością redukcji długu i deficytu budżetowego – tłumaczy taką strategię Charles Menard z Ernst & Young.

W efekcie dziś aż 8 krajów UE pobiera od najbogatszych podatek na poziomie przekraczającym 50 proc. dochodów. W Szwecji górna stawka PIT sięga 56,6 proc., a w Hiszpanii i Francji, wliczając w to specjalną daninę przeznaczaną na subwencje socjalne, 52 proc. I w tym ostatnim kraju byłaby jeszcze wyższa, gdyby kilka dni temu Trybunał Konstytucyjny nie zablokował wprowadzenia kolejnej, 75-proc. stawki. Tylko w zeszłym roku średnie stawki podatku dochodowego, jakie płacą Francuzi, skoczyły z 34,69 do 41,17 proc.

Dziś nawet kraje uchodzące za liberalne o wiele bardziej obciążają dochody zamożnych obywateli niż polski fiskus. Górna stawka PIT w Wielkiej Brytanii to już 45 proc., a w Irlandii – 41 proc. Podatek dochodowy idzie w górę nawet w tych nielicznych krajach Europy Środkowej, które jeszcze niedawno wprowadziły radykalną reformę systemu fiskalnego.

Od 1 stycznia górna stawka PIT na Słowacji wzrosła dla osób zarabiających więcej niż odpowiednik 3,3 tys. euro miesięcznie z 19 do 25 proc. Z kolei w Czechach ten sam wskaźnik ma wzrosnąć na początku przyszłego roku z 15 do 20 proc. Radykalnie niskie stawki PIT utrzymują więc już tylko najbiedniejsze kraje Unii: Rumunia i Bułgaria (10 proc.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • reflektor(2013-01-11 17:23) Odpowiedz 10

    pozdrowienia z FIATA w TYCHACH
    JEST OK!!!
    BEDZIE JESZCZE LEPIEJ!!!
    OTEPIAJCIE NAROD DALEJ!!!

  • 11 000 euro a 135 euro(2013-01-11 18:03) Odpowiedz 10

    W Grecji kwota wolna od podatku 11 000 euro, w Polsce 135 euro /556 zl/, ale to my wspomagamy Grecje, chociaz w Polsce trwa kryzys nieprzerwanie od XVII wieku.

  • wus1(2013-01-12 17:24) Odpowiedz 00

    to wszystko prawda- ale podstawowy blad powstal 22 lata temu- nie przeprowadzenie prawdziwej reformy ZUS-dlatego panstwo okrada ludzi a czesc ludzi panstwo=teraz ten choholi taniec nikt nie przerwie-do momentu wyczerpaniia zrodla uciechy kasy- potem jazda bez trzymanki

  • zdziwiony(2013-01-12 15:05) Odpowiedz 00

    Jak jest tak dobrze u nas - to dlaczego w mojej miejscowości /2,6 tys. mieszkańców/ nie da się już skompletować drużyny piłkarskiej z miejscowych- bo z młodych w tym wieku już wszyscy wyjechali za granicę. ???

  • polka(2013-01-12 08:46) Odpowiedz 00

    rosja 13 procent bandyci zachodni niszcza nas nie tyle podatkami co bandyckim ZUSEM i oplatami

  • Wincenty R...ski(2013-01-11 18:17) Odpowiedz 00

    To jest granda- czas najwyższy to zmienić...

  • obserwator66(2013-01-11 17:22) Odpowiedz 00

    A mieliśmy być drugą Irlandią!
    Jak widać nie do końca!!!
    Kolesie wolą strzyc biedniejszych!

  • 890(2013-01-12 18:50) Odpowiedz 00

    Czysta propaganda.Obudzćcie się w tej gazecie Polacy już nie są tacy głupi,to już nie komuna.Ludzie wiedza i widzą jak się żyje w innych krajach,jakie sa tam faktycznie podatki,jak wygląda polityka prorodzinna itd.To już nie jest ciemny naród!

  • podatnik(2013-01-14 08:22) Odpowiedz 00

    Tylko czy ktos zauważył , że należymy do najbiedniejszych krajów UE. Zwiększmy płace do poziomu Szwecji czy Danii, dajmy za podatki obywatelom tyle ile dostaja obywatele tych panstw i napewno Polacy zgodza się na podwyzszenie podatków. Takie porównania nic nie dają.

  • Damian(2013-01-13 10:22) Odpowiedz 00

    W Polsce nie łupi się najbogatszych, bo łupi się biednych. Za rządów PO obniżono PIT dla bogatych, a podwyższono VAT. To oznacza, że na obniżkę podatków dla bogatych zrzucili się biedni. Pamiętam jeszcze ze studiów, jak nam mówiono, że VAT zawsze najbardziej uderza biednych, którzy wydają całe dochody i od całości go płacą. Bogaty część środków odkłada na oszczędności i ta część nie jest obciążona VAT-em. Oto i cała PO-sprawiedliwość!

  • paul(2013-01-13 09:51) Odpowiedz 00

    Jalmuzna czy tez zapomoga, jak ktos woli wyplacana 80% mieszkancom tego kraju za miesieczna prace nie powinna byc opodatkowana, tak samo zreszta jak polskie renty i emerytury. To jawny rabunek na obywatelach i ukryta eutanazja, bo niektorym tzw. dochod nie wystarcza na jedzenie i leki!

  • azor(2013-01-11 14:34) Odpowiedz 00

    @tinka
    "18%podatku placa zarowno ci co maja 7125 zl m iesiecznie jak i ci co maja 900 zl Niech zyje sprawiedliwosc w Polsce" - matematyka mówi, że 18% podatku z 7125 to 1282zł, natomiast z 900zł to 162zł? gdzie jest ta niesprawiedliwość? dlaczego od razu nieporadni życiowo i zawodowo chcą karać tych bardziej zaradnych? nikt nikomu nie broni się przekwalifikować.

  • tyty(2013-01-12 00:41) Odpowiedz 00

    A czy w Europie wynagrodzenie za pracę na równorzędnych satnowiskach jest tak samo wysokie jak w Polsce?
    he he he...
    Więc po co głupoty wypisywac?

  • ups(2013-02-28 00:57) Odpowiedz 00

    Do "emeryt" ;-) 10/10

  • hbr(2013-01-10 20:24) Odpowiedz 00

    od kiedy u nas w Polsce sa niskie podatki? chyba nigdy nie byliście w USA. tam to dopiero jest fajnie. A gyby tak zrobić w naszym kraju raj podatkowy? To byłoby nieźle.

  • kwas(2013-01-10 16:37) Odpowiedz 00

    to wstyd porownywac podatki z krajami gdzie jest uregulowane normalne prawo- w tym podatkowe, ubezpieczeniowe. to ze dzisiejsi przecietni pracownicy [wylaczajac administracje] pracuje za ok.1500zl na emerytury -w przedziale od 700zl do kilku i kilkunastu tysiecy -to obraza- nigdzie nie ma takiego niesprawiedliwego systemu w europie- a koszty pracy?
    ps. tych co maja kilka tysiecy emerytury w skali kraju wcale nie jest tak malo do tego armia urzednikow-widzisz Boze i nie grzmisz- przeciez to ponoc katolicki kraj-ręce opadają

  • cd. 49 Kwota wolna od podatku - 556,02 zl(2013-01-10 15:27) Odpowiedz 00

    PS.
    W Polsce kwota wolna od podatku wynosi 556,02 zl czyli okolo 135 euro rocznie.

  • ble, ble, ble ....(2013-01-10 15:17) Odpowiedz 00

    Zapomnieliście napisać o kwotach wolnych od podatkow, np. w Niemczech jest to w przeliczeniu na zł. ponad 3 tysiace złotych miesięcznie, czyli każdy kto ma dochód poniżej 3 tysiecy miesięcznie nie płaci podatkow; a najbogatsi w naszym kraju rozliczają, opodatkowują się w tzw. rajach podatkowych, może o tym coraz mniej wiarygodna GP napisze ... a nie tylko ble, ble, ble na zamówienie parti rządzącej ...

  • Smith(2013-01-10 23:16) Odpowiedz 00

    Żenada że takie bzdury wypisuje GP. Nie będę powielał komentarzy że to czysta propaganda

  • Chyba trzeba zmienic relacje(2013-01-11 06:35) Odpowiedz 00

    W Polsce sa niskie podatki dla bogatych, wysokie dla ludzi biednych.