statystyki

O zwrocie VAT na materiały budowlane zdecyduje data poniesienia wydatku

autor: Magdalena Majkowska04.01.2013, 07:10; Aktualizacja: 04.01.2013, 07:52
 • Wyślij
 • Drukuj
Plan budowy domu

Plan budowy domuźródło: ShutterStock

Zakup materiałów budowlanych przed likwidacją systemu rekompensaty kosztów związanych z inwestycją mieszkaniową pozwoli odzyskać VAT.

Gotowy jest już projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MTBiGM) korzystniej – w stosunku do pierwotnych planów – uregulowało w nim zasady korzystania z praw nabytych do zwrotu części VAT na materiały budowlane.

Przypomnijmy, że zwrot ten ma zostać zniesiony, a pozyskane dzięki temu pieniądze zasilą nowy rządowy program – Mieszkanie dla Młodych. O wstępnych założeniach do tych rozwiązań informowaliśmy w wydaniu z 16 listopada 2012 r. Przewidywano wówczas, że złożenie wniosku o zwrot VAT przed likwidacją systemu rekompensat pozwoli odzyskać podatek w pięcioletnim okresie (limity określające maksymalną kwotę zwrotu dotyczą okresów pięcioletnich liczonych od daty złożenia pierwszego wniosku). Opracowany w MTBiGM projekt ustawy przewiduje jednak jeszcze korzystniejsze przepisy przejściowe.

Lepsze rozwiązania

I tak, o zwrot VAT będą mogły się ubiegać osoby fizyczne posiadające faktury dokumentujące zakup materiałów budowlanych, wystawione przed wygaszeniem systemu rekompensat. Wnioski będzie można składać na dotychczasowych zasadach w okresie 5 lat od dnia wejścia w życie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych (ma to nastąpić po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia).

– Jednocześnie ci podatnicy, którym 5-letni okres od czasu złożenia pierwszego wniosku minie przed upływem 5 lat od uchylenia ustawy o zwrocie, a nie byli w stanie – ze względu na obowiązujące limity – wykorzystać całej kwoty zwrotu w tym pierwszym okresie, będą mieli możliwość złożenia kolejnego wniosku – dodaje Piotr Liss. Dzięki temu kwota nadwyżki im nie przepadnie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 3

 • 1: Konono z IP: 77.254.253.* (2013-01-05 17:56)

  Wszystko zlikwidować!

 • 2: juz nie za PO z IP: 193.106.101.* (2013-01-05 23:30)

  Czy ktoś już napisał, że psują permanentnie Państwo? Za jakiś czas następne pokolenie zwykłych potulnych Polaków dowie się, że będzie 30 lat pracować na gonienie tzw. Zachodu. Polacy nie dajcie się robić w konia garstce szczwanych lisów liberałów, co już mają życie do 5-go pokolenia zapewnione!

 • 3: roberto z IP: 89.77.98.* (2013-02-17 11:06)

  Proszę w końcu sprecyzować podstawową informacje wynikająca z projektu.Czy złożony wniosek w 2013 roku uprawnia do wykorzystania ulgi w 5-letnim okresie przewidzianego limitu wliczając w to faktury materiałowe nabyte w latach następnych,czyli w granicach przewidzianych w uldze!!!
  To najważniejsza informacja pomijana w informacjach tylko po to by nie doszło do syt. ze każdy uprawniony kupuje jeden syfon łazienkowy i składa wniosek by móc przez 5-lat nabywać materiały i korzystać z prawa nabytego!!!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Konferencje, debaty, kongresy