statystyki

Lawina zmian w VAT już za 12 dni. Sprawdź, co przynosi nowelizacja

autor: Magdalena Majkowska, Łukasz Zalewski20.12.2012, 07:08; Aktualizacja: 20.12.2012, 09:54
Najważniejsze zmiany w VAT w 2013 i 2014 r.

Najważniejsze zmiany w VAT w 2013 i 2014 r.źródło: DGP

Tylko tyle czasu zostało przedsiębiorcom na dostosowanie się do nowych przepisów dotyczących fakturowania i ulgi na złe długi. Tyle samo na przygotowanie systemów rozliczeniowych do zmian w VAT.

Reklama


Reklama


W przyszłym roku czeka przedsiębiorców prawdziwa lawina zmian w VAT. Rozeznanie się w gąszczu nowych przepisów utrudnia to, że nowości wprowadzają różne akty prawne: nowelizacja ustawy o VAT z 7 grudnia 2012 r., ustawa z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz.U. poz. 1342, tzw. ustawa deregulacyjna), rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasady wystawiania faktur (Dz.U. z 2012 r. poz. 1428) oraz nowe rozporządzenie w sprawie faktur elektronicznych (czeka na podpis ministra). Duża część zmian wymaga od przedsiębiorców dostosowania systemów rozliczeniowych. Sprawę dodatkowo utrudnia to, że poszczególne zmiany wchodzą w życie w różnym czasie.

Korekta VAT naliczonego

Najpilniejsze jest przygotowanie się do nowych regulacji, które wchodzą w życie 1 stycznia 2013 r., czyli już za 12 dni. Zaczną wtedy obowiązywać zmiany w VAT przyjęte w pakiecie przepisów deregulacyjnych. Szczególną uwagę podatnicy powinni zwrócić na obowiązek korekty VAT naliczonego wynikającego z faktury, która nie została opłacona. Dłużnik będzie musiał tego dokonać w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od dnia upływu terminu płatności. Dostosowanie się do nowych regulacji w uldze na złe długi wymagać będzie szczegółowego monitorowania tych terminów oraz starannego archiwizowania dokumentów potwierdzających wpłaty. Podatnik, który nie będzie miał dowodu uiszczenia zapłaty za fakturę, musi się bowiem liczyć z tym, że organy podatkowe zakwestionują rozliczenia.

Ta sama ustawa pozwala małym firmom stosującym metodę kasową na wpłatę VAT do urzędu skarbowego dopiero w momencie otrzymania zapłaty od kontrahenta. Jeśli jednak kontrahent nie będzie podatnikiem VAT czynnym, podatek trzeba będzie rozliczyć nie później niż 180. dnia, licząc od dnia transakcji, co też będzie wymagało dostosowania systemów finansowo-księgowych.

Ustawa deregulacyjna wprowadza też likwidację obowiązku opodatkowania zaliczek w transakcjach wewnątrzwspólnotowych czy nowe zasady przeliczania kwot w walutach obcych. Mimo że rozwiązania te są korzystne, to rozrzucenie przepisów w różnych aktach prawnych utrudni podatnikom poprawne rozliczenie się z fiskusem. Zwiększy się też ryzyko popełnienia błędów.

Fakturowanie po nowemu

Także na przygotowanie się do zmian w fakturowaniu pozostały niecałe dwa tygodnie. Od 1 stycznia 2013 r. będą obowiązywały zmienione przepisy dotyczące faktur papierowych i elektronicznych. Zmieni się spis danych, które trzeba będzie umieszczać na fakturach, a także ich oznaczenia. Konieczne więc będzie dostosowanie oprogramowania. Ponadto podatnicy, którzy chcą skorzystać z nowych rozwiązań, takich jak np. przeniesienie obowiązku wystawienia faktury na nabywcę (tzw. samofakturowanie), muszą wdrożyć określone procedury. Nabywca będzie mógł wystawiać faktury pod warunkiem, że porozumie się wcześniej ze sprzedawcą oraz kontrahenci określą procedurę zatwierdzania poszczególnych faktur.

Od nowego roku trzeba też pamiętać o procedurach związanych z zapewnieniem fakturom i e-fakturom autentyczności pochodzenia, integralności treści oraz czytelności. W przypadku faktur papierowych jest to nowy wymóg. Można go spełnić np. za pomocą kontroli biznesowych, które ustalają wiarygodną ścieżkę audytu między fakturą a dostawą towarów lub świadczeniem usług. Chodzi o to, aby podatnik był w stanie pokazać, kiedy została dokonana, np. dostawa towaru, kiedy wystawiono fakturę, jakie dokumenty są z nią powiązane itp. Wymogi te można spełnić, np. stosując odpowiednie oprogramowanie.

Więcej czasu

Do zmian wchodzących w życie od 1 kwietnia 2013 r. będą musieli dostosować się w szczególności podatnicy sprzedający wyroby sztuki ludowej czy napoje, przy przyrządzaniu których wykorzystywany jest napar z herbaty oraz kawy (np. cappuccino, latte – tam gdzie kawa jest tylko jednym ze składników). Stawka VAT na te produkty wzrośnie z 8 proc. do 23 proc., co muszą uwzględniać systemy fakturowania stosowane przez sprzedawców.

Od 1 stycznia 2014 r. podatników czeka kolejne, jeszcze poważniejsze dostosowanie procedur oraz oprogramowania finansowo-księgowego i fakturowego. Będzie to związane z fundamentalnymi zmianami w systemie VAT, dotyczącymi podstawy opodatkowania czy momentu powstania obowiązku podatkowego. Wiele dotychczas stosowanych procedur i przyzwyczajeń trzeba będzie zmienić. Przepisy dotyczące wystawiania faktur zostaną przeniesione do ustawy o VAT. Co więcej, zaczną obowiązywać nowe terminy wystawiania faktur. Na przygotowanie swoich firm i oprogramowania do tych zmian podatnicy mają jednak ponad rok.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • realista(2012-12-20 08:43) Odpowiedz 00

  Jaka lawina? Praktycznie tylko zmiany kosmetyczne. Jak się nie płaci terminowo za fakturę, to się nie wlicza w koszty, tak być powinno "od zawsze"

 • ja(2012-12-20 09:22) Odpowiedz 00

  Czy ktoś wie czy należy zmienić druki,czy mozna dalej wystawiać na drukach z tego roku.Wszystkie te artykuły są do dupy bo nic na ten temat nie ma i nie są pisane dla zwykłego podatnika

 • Koryfeusz(2012-12-20 09:25) Odpowiedz 00

  Ludzie ! Ustawa z 7 grudnia 2012 o zmianach vat co do zasady wchodzi w życie 1 kwietnia 2013 - art. 15 tejże ustawy, nie 1 stycznia 2013. Kto pisze takie artykuły ?

 • aaa(2012-12-20 09:29) Odpowiedz 00

  by żyło się lepiej na tej naszej zielonej, mlekiem i miodem płynącej wyspie, gdzie przepisy są dla obywatela, gdzie wszyscy urzędnicy są kompetentni i mile nastawieni do "prywaciarzy", gdzie nie kara się a informuje i szkoli, gdzie wszyscy ludzie są dla siebie mili i uprzejmi ... wesołych świąt

 • kontra(2012-12-20 09:52) Odpowiedz 00

  Przecież to nie firmy ale obywatele zapłacą ten WAT w konsekwencji.

 • Ciekawa(2012-12-20 10:14) Odpowiedz 00

  Do 2. Można stosować stare druki. Nie ma zakazu. Na starych drukach jest określenie "Faktura VAT", na nowych "Faktura".

 • ja(2012-12-20 10:54) Odpowiedz 00

  Dziękuje Ciekawa za odpowiedź

 • albert 52(2012-12-20 11:12) Odpowiedz 00

  Odliczenie naliczonego vat i zaliczenie wartości netto z faktury w koszty powinno mieć miejsce dopiero po zapłaceniu tej faktury . Każde inne rozwiązanie prowadzi do wydłużenia "terminów płatności" , w szczególności przez duże firmy , które prawie działają jak monopoliści .

 • Emigrant(2012-12-20 11:52) Odpowiedz 00

  W UK zmiana prawna prawna trwa lata!!!Zeby ludzie mieli czas sie przygotowac...Brak slów...Studiuje prawo w UK wiec wiem doskonale jak to wyglada. Studiowlame tez w POlsce i powiem jedno. Niebo a ziemia!!!

 • opinia(2012-12-20 12:07) Odpowiedz 00

  @ja - masz rację,komentarze piszą teoretycy,a powinni praktycy.Taki jeden z drugim nigdy chyba nie był księgowym,to tylko tzw doradcy podatkowi i piszą artykuły za pieniądze,czyli jest pytanie i jest odpowiedź.aA,że wartość tej odpowiedzi byle jaka,no to co,jak kontrola skarbowa zweryfikuje to i tak żaden doradca nie poniesie konsekwencji karno-skarbowych,tylko ty.

 • normalny(2012-12-24 11:33) Odpowiedz 00

  A może winna być nowa, PROSTA DO BÓLU ustawa, bez odliczeń. ulg, zwrotów i innych głupot. Może to naiwne, ale winna brzmieć:
  1. Wprowadza się jedną stawkę podatku VAT w wysokości 20%.
  2. Należny podatek odprowadza się w terminie 30 dni o dnia wystawienia faktury.
  3. Zobowiązany do opłacenia faktury VAT opłaca ją wystawcy w terminie nie poźniej niż 21 dni od jej wystawienia. Jeżeli zobowiązany nie opłąci faktury VAT w w/w terminie opłaca za wystawcę podatek VAT w terminie 7 dni od dnia upływu terminu opłacenia faktury..
  4. Uastala się wzór deklaracji podatku VAT stanowiący załącznik do ustawy.
  5. Kara za nieodprowadzenie należnego podatku VAt wynosi 50 % wartości wynagrodzenia uwidocznionego na fakturze.
  6. Traci moc z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy wszelkie ustawy dotyczące VAT i przepisy wykonawcze wydane z ich upoważnienia.
  7. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.

 • Do przemyślenia(2012-12-28 23:06) Odpowiedz 00

  Albert 52, zakładasz, że wszyscy niepłacący faktur mają te pieniądze tylko lubią sobie na nic siedzieć? Myślę, że błędnie, wyobraźni sobie ze masz firmę, kupiłeś towar za 100 zł, sprzedaleś za 200 i niby fajnie ale twój klient ci nie zapłacił... Czyli nie masz tez 100 na zapłatę dostawcy. Od sprzedaży (czyli 200) musisz zapłacić protestem, kiedyś musiałbym tylko od 100 bo 100 miał byś kosztów ale ty tez nie zapłaciłes wiec nie możesz odliczyć. Efekt jest taki ze zapłacisz dwa razy wiecej podatku, czy w takiej sytuacji bedzie ci łatwiej spłacić zaleglą fakturę chociaż w części?

  Gdyby prześledzić ścieżkę sprzedaży tego towaru dalej i twój klient kupując towar za 200 sprzedał go za 400 i rownież nie otrzymał za niego zapłaty, zostajemy na końcu z sumą sprzedaży twojego dostawcy, twoją, twojego odbiorcy o łącznej wartości 700 zł do opodatkowania.
  W przypadku przepisów z tego roku tej sprzedaży było by jedynie 400zl do opodatkowania.
  Czy w ten sposób ratuje sie przedsiębiorców czy budżet?

 • grzesiek(2013-03-10 08:59) Odpowiedz 00

  wystarczy wprowadzic przepis ,ze mozesz zaksiegowac fakture po zaplacie

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama