statystyki

Senat: część zmian w VAT od 1 kwietnia 2013 roku

autor: Przemysław Molik03.12.2012, 07:13; Aktualizacja: 03.12.2012, 08:49

Senat przyjął poprawki do nowelizacji ustawy o VAT, którą 23 listopada 2012 r. uchwalił Sejm. Senatorowie chcą, by nowe przepisy weszły w życie nie jak pierwotnie zakładano od 1 stycznia 2013 r., ale o trzy miesiące później.

Reklama


Reklama


Tak więc od 1 kwietnia 2013 r. mogłyby wejść w życie regulacje dotyczące nieodpłatnych przekazań czy definicji terenów budowlanych. Później zacznie też obowiązywać 23-proc. stawka na wyroby sztuki ludowej, rzemiosła artystycznego (obecnie towary te objęte są 8-proc. stawką). Od kwietnia 2014 r. podstawową stawką VAT miałyby zostać objęte też usługi pocztowe niepowszechne świadczone przez operatora publicznego. Dodatkowo Senat wydłużył z 2 do 6 miesięcy termin na skorzystanie z zerowej stawki VAT przez eksporterów. Zmiany dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego oraz wystawiania faktur wejdą w życie – tak jak ustanowił Sejm – z początkiem 2014 r. Uchwała Senatu z poprawkami do ustawy trafi teraz do Sejmu. Sejm może odrzucić poprawki Senatu bezwzględną większością głosów (liczba głosów za jest większa niż suma przeciw i wstrzymujących się), w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama