statystyki

Dziś ostatnia wizyta w urzędzie – od listopada deklaracje VAT-7 przez internet

25.10.2012, 15:44; Aktualizacja: 25.10.2012, 15:50
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Deklaracja VAT-7 za wrzesień, którą przedsiębiorcy muszą do dziś złożyć w urzędzie skarbowym lub wysłać pocztą, jest ostatnią deklaracją, która wymaga zachowania formy papierowej. Rozliczenie za październik przedsiębiorcy będą mogli wysłać fiskusowi już drogą elektroniczną. Również rozliczenie podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie wymagało wizyty w urzędzie.

Reklama


Reklama


To efekt rozszerzonego katalogu dokumentów, które można przesłać bez konieczności uzyskiwania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Do tej pory możliwość złożenia deklaracji bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym była dostępna przede wszystkim dla podatników PIT. Inni podatnicy chcąc złożyć e-deklarację musieli dokonać zakupu bezpiecznego podpisu elektronicznego.

„Bezpieczny podpis elektroniczny jest przyporządkowany wyłącznie do osoby składającej ten podpis i sporządzany przy pomocy tylko jej dostępnych bezpiecznych urządzeń i danych. Użycie bezpiecznego podpisu elektronicznego daje gwarancję, że wszystkie zmiany wprowadzone w dokumencie po jego podpisaniu będą od razu widoczne. W odróżnieniu od zwykłego podpisu elektronicznego, podpis bezpieczny musi mieć określoną w przepisach strukturę oraz powstawać przy użyciu odpowiednich algorytmów kryptograficznych (tzw. kluczy prywatnych i publicznych). (…)
Bezpieczny podpis elektroniczny można kupić obecnie w jednej z pięciu firm świadczących usługi w tym zakresie (kwalifikowane podmioty świadczące usługi certyfikacyjne w zakresie podpisu elektronicznego), wpisanych do rejestru Ministerstwa Gospodarki.”
informacje zamieszczone na stronie Ministerstwa Gospodarki

Tylko osoby fizyczne

Udogodnienia dotyczą jednak tylko i wyłącznie osób fizycznych. Z uproszczenia mogą skorzystać przedsiębiorcy składający deklaracje VAT (VAT-7, VAT-7K, VAT-7D) oraz osoby fizyczne składające deklarację PCC-3 (dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych). Osoby fizyczne, które dokonały czynności, z tytułu których są zobowiązane rozliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych (np. dokonały zakupu samochodu) mogą już od 1 października br. złożyć e-deklarację PCC (możliwość ta dotyczy jednak czynności, które zostały dokonane po 30 września br.). Otwartej drogi do składania e-deklaracji nie mają jednak osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej. W ich przypadku, w dalszym ciągu niezbędne jest uzyskanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Osoby, które dokonały nabycia w drodze czynności cywilnoprawnej, z którą związana jest konieczność zapłaty podatku (np. zakup rzeczy ruchomej o wartości powyżej 1 000 zł), powinny złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych i zapłacić podatek. Mają na to 14 dni (ustawa szczegółowo określa, od kiedy liczy się ten czas, w zależności od tego, co jest przedmiotem takiej czynności). Nie składa się deklaracji i nie wpłaca podatku, gdy czynność jest dokonana w formie aktu notarialnego. W takiej sytuacji to notariusz pobierze podatek i wpłaci go urzędu skarbowego.
Przykładowo osoba, która kupiła samochód o wartości 25 000 zł (umowa sprzedaży podpisana w dniu 10 stycznia) musi złożyć deklarację PCC i wpłacić podatek do 24 stycznia.

Nie składa się deklaracji i nie wpłaca podatku, gdy czynność jest dokonana w formie aktu notarialnego. W takiej sytuacji to notariusz pobierze podatek i wpłaci go urzędu skarbowego. Deklaracji PCC nie składa się również gdy czynność jest opodatkowana VAT (np. kupując samochód u dealera).

Uwaga! Gdy podatnik zauważy błąd we wcześniej złożonej deklaracji, która została przekazana w formie papierowej, będzie mógł złożyć korektę drogą elektroniczną bez konieczności stosowania bezpiecznego podpisu. Ułatwienie to dotyczy korekt oraz deklaracji VAT złożonych za okresy rozliczeniowe rozpoczynające się po 31 grudnia 2010 r. Natomiast w przypadku deklaracji PCC okres ten jest krótszy i obejmuje deklaracje wykazujące zdarzenia powodujące obowiązek zapłaty podatku, które miało miejsce po 31 grudnia 2011 r.

W innych sprawach trzeba będzie odwiedzić fiskusa

Trzeba jednak liczyć się z wizytą w urzędzie np. w celu złożenia wyjaśnień albo innych deklaracji VAT, jak np. składanej przez osoby niebędące podatnikami VAT w celu rozliczenia podatku przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu nowych środków transportu.

Zakres spraw, jakie można załatwić przez internet w urzędzie lub w ZUS jest dość szeroki. W wielu przypadkach wymagany jest jednak wciąż kwalifikowany podpis elektroniczny. Obecnie bez konieczności kupowania takiego podpisu można złożyć roczne zeznania PIT lub związane z tym podatkiem wnioski, jak np. wniosek o opodatkowanie w formie karty podatkowej. Dla jednostek organizacyjnych kwalifikowany podpis elektroniczny jest w dalszym ciągu niezbędny do złożenia zarówno rozliczenia podatku dochodowego, jak też VAT-u i innych podatków. Jeżeli chodzi o ZUS, to osoby, które dokonają rejestracji na platformie epuap mogą składać dokumenty zarówno rozliczeniowe, jak i wnioskowe bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Potrzebny jest jednak profil zaufany, który należy potwierdzić w urzędzie skarbowym albo w innym organie. Można także założyć działalność gospodarczą składając wniosek w formie elektronicznej. Tu również osoby, które nie mają profilu zaufanego będą musiały jednak udać się osobiście do urzędu by taki wniosek podpisać.

Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care

Reklama


Źródło:Tax Care

Polecane

Reklama

 • aga(2012-10-29 09:41) Odpowiedz 00

  czy komuś się nie pomyliło, za wrzesień można już przez internet!!!

 • And(2012-10-25 16:29) Odpowiedz 00

  Haha,"gratuluję" autorowi tekstu nieznajomości realiów.Nieprawdą jest,że za wrzesień składamy po raz ostatni deklaracje w formie papierowej.Ostatnią taką deklaracją była deklaracja VAt za sierpień składana do 25 września.
  Od 1 października bez prpblemu tj.podpisu elektronicznego można już składać deklaracje VAt za wrzesień czyli te składane właśnie do dzisiaj do 25 października za wrzesień.
  W biurze rachunkowym,w którym pracuję ze strony e-deklaracje gov,pl bez problemu wysłaliśmy już bez podpisu 14 deklaracji VAt za wrzesień naszych klientów.Wygodnie,szybko,sprawnie,potwierdzenie UPO pojawia się dosłownie od razu po wysłaniu (w ptrzeciwieństwie do podpisu,gdzie na UPO czekało się do 2 godz.).

 • 1(2012-10-26 08:44) Odpowiedz 00

  Ja już od 2 lat tylko internetem składam wszystko VAT, PIT-11, PIT-4, CIT więc to żadna rewolucja. Podpis kosztował 200 zł i 0 dojazdu do US

 • Paw(2012-10-31 14:03) Odpowiedz 00

  Już od 1 października można było złożyć deklarację za wrzesień 2012, ale co więcej - można było rówież składać korekty deklaracji za okresy od 1 stycznia 2011.
  Można by się spodziewać nieco więcej profesjonalizmu przy pisaniu tego rodzaju artykułów.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama