statystyki

Kontrola skarbowa: Kiedy fiskus zawiadomi o wszczęciu postępowania

autor: Paulina Bąk24.10.2012, 07:19; Aktualizacja: 24.10.2012, 08:17
Kontrola podatkowa

Kontrola podatkowaźródło: ShutterStock

Kontrola skarbowa jest możliwa wyłącznie w trakcie już prowadzonego postępowania. Kiedy organ kontroli skarbowej zamierza wszcząć postępowanie, ma obowiązek – bez względu na zakres przedmiotowy postępowania – uprzedzić o tym podatnika.

Reklama


Reklama


– Postępowanie wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli – wyjaśnia Bogusław Jóźwik, rzecznik prasowy UKS w Szczecinie.

Jeżeli termin 30 dni nie zostanie dotrzymany, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia. Wyjątkiem pozwalającym na wszczęcie postępowania przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia jest zgoda kontrolowanego. Od zasady obowiązku zawiadamiania kontrolowanego o zamiarze wszczęcia postępowania kontrolnego ustawodawca przewidział wyjątki, które zostały enumeratywnie wymienione w art. 282c Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.). Jednym z nich jest kontrola, która dotyczy niezgłoszonej do opodatkowania działalności gospodarczej oraz opodatkowania przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama