statystyki

Sądy powinny likwidować spółki za brak sprawozdań finansowych

autor: Agnieszka Pokojska04.09.2012, 07:16; Aktualizacja: 04.09.2012, 08:14
Podatki

Podatkiźródło: ShutterStock

Sąd rejestrowy powinien mieć uprawnienie do wzywania do uzupełnienia sprawozdań finansowych pod rygorem wykreślenia spółki.

Reklama


Reklama


Sądy już teraz mogą karać podmioty za nieskładanie sprawozdań finansowych. W jednym postanowieniu sąd może wymierzyć grzywnę nie wyższą niż 1 tys. zł. Grzywna w tej wysokości może zostać wymierzona trzykrotnie. Gdy to nie przyniesie efektu, sąd może ponawiać jej nakładanie już bez ograniczenia kwotowego. Jednak afera związana ze spółką Amber Gold wskazała na nieskuteczność przepisów w zakresie egzekwowania obowiązku publikacji sprawozdań finansowych.

Koncepcja zmian

Jeszcze w zeszłym roku, po otrzymaniu niepokojących sygnałów, Ministerstwo Sprawiedliwości zaczęło pracować nad projektem zmian w przepisach. Zakłada on wprowadzenie procedury umożliwiającej sądowi rejestrowemu wezwanie do uzupełnienia dokumentacji sprawozdawczej pod rygorem likwidacji spółki w razie jej nieprzedstawienia. Nie ma to być likwidacja automatyczna, lecz nastąpi ona dopiero po bezskutecznym wykonaniu procedury.

– Zajęliśmy się tym przed sprawą Amber Gold z uwagi na to, że część spółek nie realizowała obowiązku publikacji – wyjaśnia nam ówczesny szef resortu sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, a obecnie przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej ds. Zmian w Kodyfikacji.

Podkreśla, że w sprawozdaniach finansowych można wychwycić informacje, które budzą wątpliwości co do stabilności finansowej danej spółki. Jest to istotne w kontekście bezpieczeństwa, zarówno klientów, jak i kontrahentów takich podmiotów.

– Gdyby projektowane przepisy funkcjonowały, spółka Amber Gold zostałaby wyrejestrowana, ponieważ nie publikowała sprawozdań finansowych – podkreśla Krzysztof Kwiatkowski.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • wjw(2012-09-04 10:07) Odpowiedz 00

  Sąd nie korzysta z narzędzi które ma (np. grzywna za brak sprawozdania) a domaga się nowych ?

 • nmd(2012-09-04 10:31) Odpowiedz 00

  Sąd nie domaga się nowych... ale jesli ktoś złoży sprawozdanie i nie dołączy jekiegoś bzdurnego kwitka to całość odrzuca ... chory kraj, chorzy ludzie !!!

 • abconsulting(2013-07-06 19:51) Odpowiedz 00

  Spółka z wieloletnim doświadczeniem w restrukturyzacji i dofinansowaniu spółek prawa handlowego.
  Zainwestuje w podmioty które posiadają potencjał rozwoju, ale ze względu na kryzys lub brak środków obrotowych nie może realizować celu gospodarczego.
  Jesteśmy zainteresowani równolegle zakupem spółek które utraciły płynności finansową, lecz rokują możliwość dalszego rozwoju.
  Służymy pomocą prawną w zagadnieniach obrotu udziałami spółek Prawa Handlowego, ochrony Członków Zarządu przed odpowiedzialnością cywilno-karną jak i doradzamy jaką formę upadłości lub likwidacji wybrać.
  Oferujemy profesjonalny zarząd kryzysowy jak i występujemy w roli likwidatorów spółek.
  Prezes Zarządu
  Marek Babik

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama