statystyki

Egzekucję abonamentu RTV można zaskarżyć

autor: Przemysław Molik22.06.2012, 06:40; Aktualizacja: 22.06.2012, 12:14
 • Wyślij
 • Drukuj
Wnoszący zarzuty może kwestionować egzekucję zarówno ze względów formalnych, jak i merytorycznych.

Wnoszący zarzuty może kwestionować egzekucję zarówno ze względów formalnych, jak i merytorycznych. źródło: ShutterStock

Podatnik, który uważa, że nie miał obowiązku opłacania abonamentu radiowo-telewizyjnego ma prawo wnieść zarzuty do postępowania egzekucyjnego.

reklamareklama


Zaległości w opłacaniu abonamentu RTV mogą być egzekwowane przez urzędy skarbowe na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 z późn. zm.). Oznacza to, że naczelnik urzędu skarbowego może dochodzić spłaty należności na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przez Pocztę Polską. Konsekwencje tego są takie, że w przypadku gdy podatnik będzie uchylał się od uregulowania należności, mogą zostać zastosowane wobec niego środki egzekucyjne. Organ podatkowy może więc zająć środki pieniężne na rachunku bankowym podatnika, wynagrodzenie za pracę, emeryturę, rentę, papiery wartościowe oraz ruchomości i nieruchomości. Jednak gdy egzekucja jest przeprowadzana w sposób niezgodny z prawem, podatnik może ją zaskarżyć.

Łukasz Kupiec, ekspert podatkowy w KPMG, podkreśla, że wnoszący zarzuty może kwestionować egzekucję zarówno ze względów formalnych, jak i merytorycznych. Podstawą zarzutu może być m.in. nieistnienie egzekwowanego obowiązku czy niedopuszczalność egzekucji lub zastosowanego środka egzekucyjnego. Zarzuty wnosi się do organu egzekucyjnego, ostatecznie sprawę rozstrzygnąć może sąd.

– W praktyce spory będą zapewne dotyczyły głównie kwestii istnienia i prawidłowego stwierdzenia zobowiązania do opłacania abonamentu – dodaje Łukasz Kupiec.

Zanim jednak zostanie wystawiony tytuł wykonawczy, do abonentów zalegających z opłatami abonamentowymi wysyłane są upomnienia obejmujące okres i kwotę zadłużenia danego abonenta. Egzekucja może być wszczęta dopiero po upływie 7 dni od dnia doręczenia upomnienia.

Dochodzenie należności przez Pocztę Polskę w trybie egzekucji administracyjnej umożliwił wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 16 marca 2010 r. (sygn. akt K 24/08).

Zbigniew Baranowski z Poczty Polskiej wyjaśnia, że przed wyrokiem trybunału do abonentów zalegających z opłatami były wysyłane zawiadomienia informujące o zadłużeniu w celu dobrowolnego ich uregulowania.

Trybunał zajął się sprawą ściągania zaległego abonamentu, ponieważ nie było jasne, czy Poczta Polska, która nie wydaje decyzji bądź postanowienia w zakresie należności pieniężnych, może prowadzić egzekucję administracyjną.

Krzysztof J. Musiał, senior partner w Kancelarii Musiał i Partnerzy, przypomina, że warunkiem egzekwowania obowiązku wynikającego z ustawy nie zawsze musi być jego indywidualizacja w formie decyzji. W podobnym tonie wypowiadał się również Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 23 czerwca 1997 r. (sygn. akt OPK 1/97), stwierdzając, że w przypadku gdy obowiązek uiszczania opłaty wynika wprost z ustawy, dokonanie jej obliczenia nie powinno następować w formie decyzji, lecz czynności materialno-technicznej.

Zbigniew Baranowski tłumaczy, że w przypadku braku rejestracji pobierana jest opłata w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej (5,94 zł – radio, 18,68 zł – TV albo TV i radio).

DGP przypomina

Zaległe zobowiązania z tytułu abonamentu RTV przedawniają się jak zobowiązania podatkowe, tzn. po pięciu latach licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin ich płatności.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 82

 • 1: koljan z IP: 89.72.4.* (2014-03-09 07:57)

  W 1966 roku powstał tzw. obowiązek rejestracji odbiorników radiowych i telewizyjnych . Teraz nazywa się TO ABONAMENT RTV . Bzdura ! Przestałem płacić za coś czego nie oglądam . Teraz ściga mnie URZĄD SKARBOWY . ALLLLEE JAJA ! Rodacy , pomóżcie URZĄD zajął mi całą pensję .

 • 2: WOLNA EUROPA z IP: 78.88.119.* (2014-02-04 12:29)

  DLACZEGO NIKT NIE POCIĄGNIE TUSKA DO ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ ZA PODSTĘPNE NAMAWIANIE DO POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA ?

 • 3: ktoś kto płaci na twoje koryto z IP: 80.244.147.* (2014-01-23 14:43)

  @dziadek z IP: 91.232.175.* (2012-06-22 11:00)
  jak to mówi stare powiedzenie "każdy sądzie wg siebie" złodzieju. pewno jeszcze na rencie albo emeryturze

 • 4: polak z IP: 46.77.124.* (2014-01-09 13:02)

  Tusk to chan publiczny

 • 5: Poszkodowany z IP: 79.186.144.* (2013-12-27 21:19)

  Witam wszystkich pokrzywdzonych przez zablokowania konta na rzecz spłaty abonamentu nikt z nas nie podpisywał umowy a musisz płacić.Prośba do prawnuków pomocy w walce z wyzysku.Pozdrawiam Pana premiera

 • 6: szczepan z IP: 78.133.202.* (2013-11-14 08:19)

  Płaciłem abonament puki nie wprowadzono reklam . Nie uśmiecha mi się płacić za kretyńskie reklamy i spoty wyborcze .Teraz niestety będę musiał. A co z programami oglądanymi ponoś dzięki firmą -sponsorom - oni mają reklamę a i tak jak za to mam płacić . Zakodować i niech płaci ten kto chce mieć . Kolejny podatek który nam zafundowano na siłę .

 • 7: gość z IP: 192.162.51.* (2013-10-23 13:28)

  TO JA W TAKIM RAZIE Z INNEJ BECZKI.PROSZĘ WSZYSTKICH POLAKÓW KTÓRZY PŁACĄ TEN ABONAMENTOWY HARACZ ABY ZJEDNOCZYLI SIĘ I WSPÓLNIE ZŁOŻYLI POZEW O ODSZKODOWANIE PRZECIWKO TEJ ŚMIESZNEJ KRAJOWE RADZIE RADIOFONI I...TAK DALEJ ZA PRZYMUSOWE ZMUSZANIE NAS DO OGLĄDANIA NIECHCIANYCH REKLAM CZY PRZERYWANIA PROGRAMÓW KTÓRE AKURAT OGLĄDAMY.SKORO ONI CHCĄ ABY IM PŁACIĆ HARACZ TO JA TEŻ MAM PRAWO DO NIEOGLĄDANIA WCISKANYCH MI NA SIŁĘ REKLAM.JEST TO GRUBSZA SPRAWA LECZ DO WYGRANIA.PŁACĘ WIĘC ŻĄDAM.NIECH STWORZĄ SOBIE OSOBNY KANAŁ TYLKO Z REKLAMAMI I TAM "CHĘTNI" BĘDĄ JE SOBIE OGLĄDALI. A JAK NIE ZLIKWIDUJĄ NIECHCIANYCH PRZEZ NAS REKLAM TO MAMY PRAWO ŻĄDAĆ OD NICH OPŁATY DLA NAS ZA OGLĄDANIE NIECHCIANYCH REKLAM.SPRAWA DLA ZJEDNOCZONEJ GRUPY POLAKÓW I DOBREGO PRAWNIKA-A WYGRAĆ MOŻEMY MY WSZYSCY KTÓRYM KAŻĄ NA SIŁĘ PŁACIĆ ABONAMENT I JESZCZE OGLĄDAĆ NIECHCIANE BZDETY NA KTÓRYCH ONI ZARABIAJĄ KOKOSY..

 • 8: Nemo z IP: 83.8.208.* (2013-06-18 10:09)

  W korespondencji z Pocztą Polską dowiedziałaem się, że abonament to parapodatek. Należy sie zastanowić co to właściwie jest? Jesli ściąganiem należności podatkowych zajmują się Urzędy Skarbowe to jest to podatek.
  POlska cały czas doi swoich obywateli. Słowa pewnego premiera należy traktować jako perfidne kłamstwo. Nie jedyne zresztą!!!

 • 9: JK z IP: 83.5.96.* (2013-06-17 17:45)

  Ci co placili a przestali są obciążani za zalegly abonament + odsetki.Ci co nie placili są O.K. nikt ich nie ściga Czy tak powinno być w Państwie w którym obowiązuje Konstytucja i prawo.

 • 10: Pairo z IP: 62.21.62.* (2013-04-05 09:58)

  Czego się dziwic żyjemy w kraju zdominowanym przez złodziejską mafie nazywanymi partiami politycznymi, których konstytucja i prawo nie obowiazuje. Tak zwana rasa panów. Jeszcze troche bedziemy płacić abonament za to że żyjemy.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama