statystyki

Pożyczyłeś od brata 10 000 zł? Musisz to zgłosić fiskusowi

05.04.2012, 09:32; Aktualizacja: 05.04.2012, 09:37
Pożyczka

Pożyczkaźródło: ShutterStock

Osoby należące do najbliższej rodziny, w przypadku zawarcia umowy pożyczki pieniężnej na kwotę przekraczającą wartość 9 637 zł objęci są zwolnieniem z podatku od czynności cywilno-prawnych po spełnieniu określonych warunków. Niższa kwota nie wymaga w ogóle zgłoszenia do urzędu skarbowego.

Reklama


Reklama


Pożyczki pieniężne bardzo często są udzielane w gronie znajomych, jak również, a w zasadzie najczęściej, wśród członków rodziny. Warto zatem wiedzieć, od jakiej kwoty należy ją zgłosić do organu podatkowego. Trzeba ponadto pamiętać, że obowiązek uregulowania zobowiązania podatkowego ciąży na biorącym pożyczkę.

Przez umowę pożyczki pieniężnej pożyczkodawca zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy, którą biorący zobowiązuje się zwrócić.

I grupa zwolniona do 9 637zł

Przede wszystkim należy pamiętać, że pożyczkę w ujęciu podatkowym należy rozpatrywać nie tylko na płaszczyźnie kwoty ale także związków interpersonalnych występujących pomiędzy pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Wynika to bezpośrednio z faktu, iż w zależności od tego, jakie pokrewieństwo łączy strony umowy, ustawodawca przewidział możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, jakim obciążona jest ta czynność. Pożyczka pieniężna zawarta pomiędzy osobami należącymi do I grupy podatkowej podlega zasadniczo zwolnieniu od podatku, pod warunkiem, iż jej wartość nie przekracza kwoty 9 637 zł. W takiej sytuacji, czynność ta nie wymaga zgłoszenia do urzędu skarbowego.

Dla przypomnienia, do I grupy podatkowej zalicza się: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów.

Pożyczki powyżej 9637 zł należy zgłosić do US w terminie 14 dni na druku PCC-3

Inaczej jest w przypadku, gdy umowa pożyczki pieniężnej, która została zawarta pomiędzy członkami najbliższej rodziny (należą do niej małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha), przekracza kwotę 9 637 zł. W takiej sytuacji by skorzystać ze zwolnienia, biorący pożyczkę zobowiązany jest w terminie 14 dni od zawarcia umowy, zgłosić to we właściwym urzędzie skarbowym. W tym celu koniecznym jest wypełnienie formularza PCC- 3.
Ponadto, musi on przedstawić dowód uzyskania środków, czy to w formie pieniędzy przekazanych na rachunek bankowy, lub też rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową czy też za pośrednictwem przekazu pocztowego.

Niedopełnienie warunków zwolnienia

Łączne spełnienie powyższych warunków jest niezwykle istotne, ponieważ tylko wtedy, biorący pożyczkę może skorzystać z omawianego zwolnienia podatkowego. Przekroczenie ustawowego terminu 14 dni oznacza dla podatnika konieczność opodatkowania pozyskanych środków stawką 2%.

Ponadto, gdy przed organem podatkowym lub organem kontroli skarbowej w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub też postępowania kontrolnego biorący pożyczkę powoła się na fakt zawarcia takiej umowy, a nie spełnił warunku udokumentowania otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy albo rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pieniężnym, stawka podatku wynosi 20%.

Elżbieta Węcławik, Tax Care
Iwona Cackowska, księgowa Tax Care

Reklama


Źródło:Tax Care

Polecane

Reklama

  • kaz(2012-04-05 10:50) Odpowiedz 00

    Zgłoszę ja mi kaktus na ręce wyrośnie.

  • an(2012-04-09 11:38) Odpowiedz 00

    Tego typu regulacje prawne, jak PCC od pożyczek to jest element państwa totalitarnego! Co z tego, że każdy może głosować, na taką, czy inną partię, skoro żadna nie chce zlikwidować takich idiotycznych (i chyba rzeczywiscie martwych) przepisów. Jak tak dalej pójdzie, to ludzie nie wytrzymają i wybuchnie jakaś rewolucja.

  • Polak(2012-04-13 09:35) Odpowiedz 00

    Ja też jestem za tym. Ale dziesięc kamer to za mało, mowinny być 4 kamery na pomieszczenie, żeby wykluczyć jakiekolwiek niedopatrzenie... A jak zaczną pożyczać sobie w kiblu i kamera tego nie wychwyci?! US dastanie szału, że nie wpadnie mu za to hajsiwko... A panu Tuskowi mówię have nice day po następnych wyborach parlamentarnych.

  • katastrofa głów(2012-04-13 08:38) Odpowiedz 00

    czy wy sie napewno dobrze czujecie?chłop po podstawóqce logiczniej myśli niz cała kupa doradców,jakie zgłoszenia, jakie urzędy chyba cos wam na ten durny łewb walnęło,no ale to jest Polska a tu co drugi to schizofremik!!!jak ten cały głupi rząd.

  • Polaczek(2012-04-13 08:14) Odpowiedz 00

    Dobrze i tak powinno być. Ja jestem za tym, aby w każdym domu zainstalować co najmniej 10 kamer żeby sprawdzać czy czasem ktoś komuś nie pożycza gotówki. Inwigilacja w państwie demokratycznym to podstawa w końcu. Obywatel w końcu nie myśli. Państwo myśli za niego. Tak trzymać.

  • klihhh(2012-04-13 08:01) Odpowiedz 00

    Patologia Obywatelska -nic wiecej

  • alex60(2012-04-12 19:37) Odpowiedz 00

    Byłoby śmieszne gdyby nie było tak bardzo żałosne .

    Aa-- masz całkowitą rację! Ten durny przepis jest tylko dla maluczkich.

    Nawet jeśli pożyczę... od brata... to prędzej kury będą miały zęby, niż ja zgłoszę to komukolwiek!

  • Boa(2012-04-12 11:59) Odpowiedz 00

    Płacić podatek od kredytu i jeszcze odsetki to tylko w POLSZCZE

  • Urzednik(2012-04-12 01:04) Odpowiedz 00

    Musi to na Rusi, w Polsce jak kto chce.

    A jak mi to udowodnia?

  • j.(2012-04-10 21:44) Odpowiedz 00

    Tyle, co tu piszą to my wiemy. Ale trzeba napisać, jak i co trzeba zrobić, żeby pouchylać idiotyzmy w prawie podatkowym.

  • biedny polak po szkodzie(2012-04-10 09:45) Odpowiedz 00

    he he ten hory kraj by tylko bral od biednych,a promineci kradna i oszukuja ze w polsce nie ma kryzysu,a ludzie nie maja na chleb.

  • Paweł Nyczaj(2012-04-10 10:55) Odpowiedz 00

    @an
    Jedynie politycy którzy byli przedsiębiorcami tacy jak np. Janusz Palikot mogą takie rzeczy zmienić. Pamietający PRL nie-przedsiębiorcy chyba nie rozumieją nieżyciowości przepisów. Zresztą zderzenie prawa z rzeczywistością źle wypada także na Zachodzie. Pamiętacie próbę zniszczenia producentów odtwarzaczy MP3 poprzez oskarżenie ich o szerzenie piractwa (próbowano skazać na odszkodowania dla przemysłu fonograficznego firmę iRiver, producenta pierwszego na świecie przenośnego odtwarzacza MP3). Życie pokazało jak daleko jest prawo od realiów, i to w USA. I rynek pokazał, że płyty CD trafią do muzeum, jednak do tego trzeba było przyspieszenia jakie wywołał iPod i kolejne iSprzęty z iPhone na czele. Cóż więc mówić o Polsce, skoro nawet na Zachodzie widać przykłady nieprzystawania prawa do rzeczywistości. Jednak z drugiej strony Polska ma szansę uczenia się na błędach, tyle że nie zawsze z niej korzysta.

  • Obtwtel- ka(2012-04-09 01:51) Odpowiedz 00

    I właśnie dochodzi do totalnego zniewolenia narodu. Ja wyjeżdżam!!!

  • ARTUR(2012-04-05 13:07) Odpowiedz 00

    Prosze to powiedziec panu Tuskowi, ktory wzial kilkaset zlotych kredytu, na mieszkanie syna. Syn mieszka we "wlasnym" mieszkaniu a tatus splaca kredyt.
    Czy to syn nie pozyczyl tych peiniedzy od najblizszej osoby? A moze to byla darowizna? Ale od darowizn, fiskus tez zada podatku. Czy mlodym Tusakiem zainteresowal sie Urzad sKARBOWY?

  • A skad maja pienidze i to wielkie bandyci rzadu ?(2012-04-08 21:59) Odpowiedz 00

    A skad maja kolesie PO,SLD(PZPR,NKWD,UB,SB),PSL(prostytutkaPRL),ktorzy kradna miliony,a kolesie tych bandytow jak Sobiesiak i wielu maja domy takze na Florydzie,jezdza sobie na wypoczynek,z jakich pieniedzy oplacaja tam podatki,za co kupili te POsiadlosci ?

  • JOE(2012-04-08 18:29) Odpowiedz 00

    To wlasnie jest Polska Rzad oszustow

  • polak(2012-04-08 18:26) Odpowiedz 00

    to wlasnie jest polski rzad zlodziei i sie ciesza ze kryzys ich nie dopadl jak wiekszosc polakow za granica

  • obywatel(2012-04-07 23:58) Odpowiedz 00

    he...he...he...he...he...he...

  • hellboy(2012-04-08 18:43) Odpowiedz 00

    debile ustanawiają martwe prawo, kto mi udowodni ile ja bratu do h pożyczyłem, bierzcie się idioci do robienia ustaw potrzebnych za moje żrecie i macie robić żeby mi się na wasze żarcie chciało robić.

  • aa(2012-04-06 22:20) Odpowiedz 00

    Jest to typowe szukanie pieniędzy w tzw. płytkich kieszeniach. Ludzie pożyczają pieniądze np. od brata, bo mają za mało. Po jaką cholerę państwo sie do tego chce wtrącać i jeszcze im kazac płacić podatek? A w tym czasie ci, którzy mają ogromne fortuny potrafią zgodnie z prawem dokonywać tzw. "optymalizacji podatkowej". Niedawno jedna z gazet opisała w jaki sposób można rejestrując spółkę na Cyprze nie zapłacić podatku ani na owym Cyprze, ani w Polsce. Ale na to mogą sobie pozwolić posiadacze bardzo głębokich kieszeni - w majestacie prawa! A to samo prawo nakazuje płacić podatek PCC od pożyczki od brata. Co myślicie o naszym prawie podatkowym?... Tu jest potrzebny polityk, któryby miał coś z Palikota, ale nie w kierunku zdejmowania krzyża, albo promowania marihuany i seksualnych odmieńców, tylko mający odwagę radykalnej walki z prawnymi absurdami, a do takich należy niewątpliwie podatek PCC od pożyczek nie związanych z działalnością gospodarczą. Równie dobrze państwo może obłożyć podatkiem np. chodzenie na spacer, całowanie żony, pisanie wierszy, kichanie, chrapanie, albo Bóg raczy wiedzieć co jeszcze. Jeden wielki skandal i tyle!