Ranking został podzielony na trzy części. Wybraliśmy najskuteczniejsze i najlepsze firmy oraz najlepszych doradców podatkowych.
Ranking DGP jest szczególny z prostego powodu. Prezentujemy firmy nie tylko pokazując liczby, ale również osiągnięcia firm i doradców podatkowych. Każde zestawienie jest pewnym uproszczeniem, a dane liczbowe nie są w stanie w pełni odzwierciedlić wartości firmy oraz działań i wysiłku jej doradców podatkowych.
W części najlepszych firm znaczenie ma przede wszystkim skala prowadzonej działalności doradczej, co znajduje odzwierciedlenie w danych liczbowych. W części najskuteczniejszych firm dane te mają znaczenie drugorzędne. Do nich dodajemy punkty za osiągnięcia w 2011 r., które przyznała kapituła redakcyjna. Takie zestawienie pozwala wskazać nie tylko największe firmy na rynku doradztwa podatkowego, ale również ich wartość. Kapituła zwraca uwagę m.in. na skuteczność w doradzaniu klientom, pomysłowość w rozwiązaniach podatkowych, kreatywność i interpretacje, które potwierdzi fiskus lub sąd.
W rankingu wzięło udział 67 najlepszych i najprężniej działających firm doradczych na rynku. Nawet jeśli firma zajęła ostatnie miejsce, to jest to firma świadcząca usługi doradcze na najwyższym poziomie, dbająca o klienta, szukająca dla niego najlepszych rozwiązań podatkowych.
Analizując wyniki rankingu, należy mieć świadomość kilku zmiennych. Na pozycję w rankingu ma wpływ wiele czynników. Przykładowo, jeśli firma nie poda informacji o przychodach, nie otrzymuje w tej kategorii punktów. W niektórych firmach jest to celowa strategia, która ma jednak przełożenie na pozycję w naszym zestawieniu.
Ranking należy więc odczytywać jako zestawienie najlepszych firm. Zwycięzcy w poszczególnych grupach to firmy najlepsze z najlepszych.

Podział rankingu

Ranking składa się z trzech części: zestawienia najlepszych i najskuteczniejszych firm doradztwa podatkowego oraz najlepszych doradców podatkowych w 2011 r.
Porównywanie Dawida z Goliatem nie ma sensu. Dlatego DGP od sześciu lat trzyma się strategii polegającej na podziale na 4 grupy firm:
● wielką czwórkę,
● firmy zatrudniające 10 i więcej doradców podatkowych,
● firmy zatrudniające od 3 do 9 doradców,
● firmy zatrudniające dwóch i mniej doradców.
Punkty w poszczególnych częściach i kategoriach zostały przyznane na podstawie danych przekazanych przez firmy doradztwa podatkowego w ankietach.

Doradcy podatkowi

W VI rankingu DGP wyłonił najlepszych doradców podatkowych w siedmiu kategoriach w zakresie:
● podatku od towarów i usług,
● podatków dochodowych,
● fuzji i przejęć,
● międzynarodowego prawa podatkowego,
● optymalizacji podatkowych,
● postępowań przed sądami,
● podatków i opłat lokalnych.
Kryteria, jakimi kapituła się kierowała, to: złożoność spraw, którymi zajmował się doradca, doniosłość spraw, reakcja rynku, znaczenie dla podatników (osób fizycznych i firm), systemu podatkowego w Polsce i Unii Europejskiej, gospodarki, jakość doradztwa, innowacyjność rozwiązań.
Poprosiliśmy firmy doradztwa podatkowego, aby w ankietach wskazały swoich najlepszych doradców w 2011 r. oraz ich osiągnięcia. Następnie kapituła, biorąc pod uwagę te wskazania oraz wiedzę na temat działań doradców, przyznała punkty. Ich suma pozwoliła wyłonić najlepszych w powyższych siedmiu kategoriach. Taki sposób wyboru pozwolił na ocenę dokonań doradców podatkowych w 2011 r.



Firmy – kryteria

Firmy zostały ocenione według sześciu kryteriów:
● liczby doradców podatkowych,
● liczby innych osób z uprawnieniami do doradztwa podatkowego (radcy prawni, adwokaci, biegli rewidenci, osoby uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych),
● osiągniętych przychodów (od stycznia do grudnia 2011 r.) na jedną osobę merytoryczną,
● liczby klientów,
● liczby wygranych spraw sądowych,
● liczby skutecznych odwołań do organu II instancji (nowość).
W rankingu na najlepsze firmy doradztwa podatkowego wzięliśmy pod uwagę wszystkie powyższe kryteria. W rankingu na najskuteczniejsze firmy doradztwa podatkowego kapituła redakcyjna dodatkowo oceniła osiągnięcia firm w 2011 r. i na tej podstawie przyznała dodatkowe punkty, które dodaliśmy do punktów z części na najlepsze firmy. Ocena kapituły często decydowała o miejscu, jakie firma zajęła w tej części rankingu.
W tegorocznej edycji podjęliśmy decyzję o utrzymaniu kategorii przychodu na jedną osobę merytoryczną. Kategoria ta pokazuje zatem efektywność firm i osób, które posiadają uprawnienia do doradztwa podatkowego. Wyszliśmy z założenia, że nawet w firmach, w których na przychód pracują konsultanci podatkowi, czyli osoby nieposiadające uprawnień, osobą, która musi zatwierdzić ich pracę, jest osoba z uprawnieniami. A zatem nawet jeśli konsultant wypracował przychód, to i tak zaliczany jest on na konto osoby posiadającej uprawnienia.
Nowością jest wprowadzenie kategorii skuteczne odwołania do organów podatkowych II instancji. Uznaliśmy, że dobry i skuteczny doradca potrafi użyć argumentacji, która pozwoli rozstrzygnąć pozytywnie spór podatkowy już na etapie odwołania, a nie tylko na etapie sądu administracyjnego.

Punktacja

W rankingu na najlepsze firmy w 2011 roku, podobnie jak w zeszłym roku, różnicowaliśmy liczbę przyznawanych punktów w poszczególnych kategoriach. W kategorii osiągnięte przychody na osobę merytoryczną firma mogła uzyskać maksymalnie 200 punktów, za największą liczbę doradców podatkowych w każdej z 4 grup firmy mogły dostać maksymalnie 100 punków.
Za największą liczbę innych osób z uprawnieniami można było uzyskać maksymalnie 40 punktów, za największą liczbę klientów maksymalnie 50 punktów, za największą liczbę wygranych spraw sądowych oraz za największą liczbę skutecznych odwołań – po 100 punktów. W każdej kategorii, podobnie jak w latach poprzednich, maksymalną liczbę punktów otrzymywała firma (lub firmy), która uzyskała najwyższy wskaźnik, np. osiągnęła najwyższe przychody na osobę merytoryczną.
Kolejne firmy uzyskiwały liczbę punktów proporcjonalną do udziału w wyniku najlepszej firmy.
Przykładowo, jeśli firma zaliczana do małych zatrudniała dwóch doradców podatkowych, otrzymała 100 punktów. Firma, która w tej grupie miała jednego doradcę, czyli połowę maksymalnej liczby, otrzymała proporcjonalną liczbę punktów, czyli 50. A zatem firma, która w tej grupie wykazała brak doradców, otrzymała w tej kategorii zero punktów. Analogicznie postępowaliśmy w każdej z czterech grup firm.
Ile punktów można było zdobyć w rankingu
1) liczba doradców podatkowych – maksymalna liczba punktów 100
2) liczba osób z innymi uprawnieniami – maksymalna liczba punktów 40
3) przychody od stycznia do grudnia przypadające na jedną osobę merytoryczną – maksymalna liczba punktów 200
4) liczba klientów – maksymalna liczba punktów 50
5) liczba wygranych spraw sądowych – maksymalna liczba punktów 100
6) liczba skutecznych odwołań do organu II instancji – maksymalna liczba punktów 100