statystyki

Pojazdy z kratką bez pełnego odliczenia VAT także w 2013 r.

autor: Cezary Pytlos14.03.2012, 08:08; Aktualizacja: 14.03.2012, 08:14
Samochód

Samochódźródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy, którzy liczyli na to, że w 2013 r. kupią tańsze o VAT auto z kratką, mogą o tym zapomnieć.

Reklama


Reklama


Wczoraj Związek Dealerów Samochodów upublicznił treść korespondencji z resortem finansów. „Ministerstwo Finansów podjęło działania w celu przedłużenia okresu zawieszenia możliwości pełnego odliczenia VAT od »samochodów z kratką« do końca roku 2013 poprzez kolejną zmianę ustawy o podatku od towarów i usług” – czytamy.

Branża motoryzacyjna przyjęła tę informację z ulgą.

20 proc. z 333,5 tys. nowych aut osobowych zarejestrowanych w 2010 r. miało kratkę

– Od początku roku apelowaliśmy do resortu finansów o jak najszybsze podjęcie decyzji w tej sprawie – mówi Marek Konieczny ze Związku Dealerów Samochodów. Uważa, że informacja w tej sprawie przekazana już dziś zapobiegnie poczuciu niepewności prawnej przy zakupach samochodów wykorzystywanych do działalności gospodarczej. – Nie można dopuścić do wystąpienia zjawiska wstrzymania zakupów samochodów przez firmy – dodaje Konieczny. Zgodnie z jego szacunkami brak szybkiej decyzji w tej sprawie mógł wywołać w tym roku spadek sprzedaży aut do firm nawet o kilka procent. We wrześniu 2010 r. Rada UE wyraziła zgodę na zawieszenie do końca 2013 r. możliwości pełnego odliczenia VAT od tych samochodów. Jednakże polski rząd wstępnie nie skorzystał w pełnym zakresie z udzielonego prawa i zawiesił możliwość odliczenia VAT od samochodów z kratką tylko do końca 2012 r.

277,4 tys. nowych samochodów osobowych zarejestrowano w 2011 r. w Polsce

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama