statystyki

Sprawdź, czy musisz płacić podatek za psa

05.03.2012, 14:20; Aktualizacja: 06.03.2012, 11:30
 • Wyślij
 • Drukuj
Pies

Piesźródło: ShutterStock

Zgodnie z ogólnie znanym przysłowiem pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Warto jednak pamiętać o tym, że pomimo oczywistych korzyści wynikających z posiadania czworonoga, wiążą się z tym również różnego rodzaju obowiązki, także podatkowe. To czy poniesiemy opłatę od posiadanego psa zależy od gminy. Również jej wysokość i termin płatności różni się w poszczególnych gminach.

reklamareklama


Posiadanie psa to duża odpowiedzialność. Oczywistym jest, że o domowego zwierzaka trzeba dbać, nie wspominając już o czasie, który należy mu poświęcić. Dlatego też decyzja o nabyciu czworonoga powinna być przemyślana. Warto również sprawdzić, czy w gminie nie została wprowadzona opłata od posiadania psów.

Opłata lokalna z tytułu posiadania psów

Dodatkowym zobowiązaniem, o którym należy pamiętać, jest opłata lokalna, pobierana od posiadacza psa. Zgodnie z artykułem 18a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opłata od posiadania psów może zostać wprowadzona przez radę gminy. To rady gminy same decydują o tym czy na ich obszarze posiadacze psów zapłacą dodatkową należność. Niezależnie jednak od decyzji gminy niektóre kategorie osób nie muszą się martwić tym dodatkowym zobowiązaniem z uwagi na przewidziane w ustawie zwolnienia.

Wysokość opłaty

e względu na to, że opłata od posiadania psów stanowi opłatę lokalną, określaną przez jednostkę samorządu terytorialnego, jakim jest gmina, jej wartość może się różnić na terenie kraju. Decyzja o jej wysokości należy bowiem do rady gminy, która w formie uchwały ustala ją na rok podatkowy.
Należy w tym miejscu podkreślić, że podlega ona limitowi górnemu, w celu zapobieżenia ustalania zbyt wysokich stawek. Opłaty lokalne stanowią bowiem dochód jednostek terytorialnych. Maksymalna wysokość opłaty za psa, według obwieszczenia Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2012 roku wynosi 115,31 zł. W praktyce opłaty te są często o wiele niższe, np. w Gminie Osielsko wynosi ona 45 zł od jednego psa,
w Józefowie 40 zł, w Redzie 72 zł.

Termin zapłaty

To również rada gminy określa w drodze uchwały zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności tej należności. Często zobowiązanie należy uregulować do 31 marca, a w przypadku powstania obowiązku jej uiszczenia po tej dacie, w terminie 14 dni od powstania tego obowiązku. W przypadku powstania lub wygaśnięcia obowiązku uiszczenia opłaty w ciągu roku podatkowego, stawkę roczną zazwyczaj zmniejsza się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w którym nie istniał obowiązek
jej zapłaty. Ale są też inne terminy np. do 30 marca albo do 15 marca, a w przypadku nabycia psa po tym terminie do 15 listopada każdego roku. Trzeba więc sprawdzić w swojej gminie, czy opłata jest wymagana, a jeśli tak, jaka jest jej wysokość, termin i sposób zapłaty.

Osoby niepełnosprawne

Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki. Oznacza to, że jeśli jesteś w wymienionej w ustawie grupie to opłaty nie musisz płacić chociaż rada gminy ją wprowadziła. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że opłaty od posiadania psów nie pobiera się od osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zwolnienie to przysługuje w odniesieniu do posiadania jednego psa. Dodatkowo, osoby niepełnosprawne są zwolnione z omawianej opłaty, ale tylko w przypadku posiadania psa asystującego, na przykład psa przewodnika.

Osoby starsze i rolnicy

Ustawa w katalogu zwolnień z opłaty za posiadanie psa nie pominęła osób starszych. Osoby powyżej 65 roku życia, prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe nie muszą wnosić opłaty w przypadku posiadania psa, ale tylko z tytułu jednego zwierzęcia.

W przypadku podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych ustawodawca przewidział zwolnienie z opłaty – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów. Opłaty za posiadanie dwóch psów nie poniosą natomiast podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne

Ze zwolnienia z tej opłaty korzystają także członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli:
­- nie są obywatelami polskimi i
­- nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Należy jednakże pamiętać o tym, że warunkiem pozwalającym na skorzystanie z tego zwolnienia jest zasada wzajemności.

Elżbieta Węcławik, Tax Care
Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Tax Care

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 39

 • 1: psiara z IP: 89.67.78.* (2014-08-09 15:37)

  Podatek byłby ok, gdyby miasta przeznaczali je np. na toalety, tak jak jest w Brukseli. Problem kup byłby raz na zawsze rozwiązany.

 • 2: WIDMO z IP: 83.21.68.* (2014-03-09 17:05)

  Pies na wsi to nie fanaberia, tylko konieczność. Ponieważ straży miejskiej, czy policji rzadko można się spodziewać na patrolu. Pies obsrywa moje podwórko, sika na mój trawnik, a jak wyjdzie za ogrodzenie mojej posesji to muszę zapłacić mandat od 100-150zł za co dziękuje okolicznym sąsiadom którzy składają donos o psie biegającym po wiosce. Wtedy nasze władze szybko i zdecydowanie interweniują jak otrzymają nazwisko właściciela psa jeśli takiego nazwiska nie otrzymają twierdzą że to nie ich sprawa. Podatek za psy powinni płacić tylko ludzie z miasta, bo na wsiach 50% to przybłędy podrzucane z okolicznych miast. Z poważaniem WIDMO!

 • 3: I love dog z IP: 46.186.34.* (2013-08-26 21:27)

  Jak wprowadzą podatek od psów to jeszcze więcej tych biednych, bezradnych czworonogów wyląduje w lesie i zostanie pozbawione rodziny. Z calego serca zyczę tego tym wszystkim warszawskim durniom co myślą tylko jak od porządnych, którzy nie robią nic i myślą tylko jak od porządnego obywatela wydusić kase, aby napchać swój gruby tyłek.

 • 4: nika z IP: 82.160.33.* (2013-05-29 22:46)

  Nie chodzi o to, ze za te pieniadze maja sprzatac kupy. Pieniedzmi dysponuje gmina wedlug wlasnego uznania. Mozna ta oplate porownac do podatku za dom - dlaczego skoro stoi na mojej dzialce? Niestety kazdy zapomina, ze ten teren nadal nalezy do gminy. Nie osmieszajcie sie :)

 • 5: zdecydowany z IP: 46.171.2.* (2013-04-10 19:57)

  CO Wy ludzie bredzicie !? Dobrze że płaci się podatki ZA PSA ?! To jest po prostu kpina ! Przecież tak jak wyżej ktoś napisał , nikt tego z trawników nie posprząta za podatki !

 • 6: marta z IP: 77.252.71.* (2013-03-11 18:17)

  Płacimy bo tak się przyjeło od dawna i już.Nikt nie pomyśli żeby zrobić w miescie odpowiednie wybiegi dla psów,miejsca do spacerów itp. tylko płacić i płacić ale za co?!

 • 7: eee z IP: 5.173.211.* (2013-03-05 09:29)

  za co płacimy podatek ,za to że mamy psa,czy żeby gmina sprzątała

 • 8: nina z IP: 83.4.23.* (2013-02-17 15:22)

  Podatek od psa w Polsce płacimy kilka razy i tak ;1-do Urzędu Skarbowego,2-do podległego związku ,stowarzyszenia,3 -w sklepie przy zakupie karmy ,akcesoriów itp.4- u weta przy szczepieniach ,zabiegach,lekach,5-w urzędzie gminy ...to jest naprawdę chore nawet jak by się sunia szczeniła regularnie z dwa razy w roku to nie zarobi na podatki ,a przecież szczeni się raz w roku ,albo w cale.

 • 9: RK z IP: 91.150.223.* (2013-01-28 22:46)

  Płacę więc niech odpowiednie służby sprzątają za mojego psa. Dlaczego nikt nie przyczepi się do sikającego pijaka, który w miejscu publicznym sika, albo wali z obu luf. Dlaczego nikt nie przyczepi się do łysej pały, która pluje gumą po chodnikach popatrzcie jakie chodniki są poplute ile gum jest do płyt chodnikowych wdeptanych. Dlaczego nikt nie ma odwagi zaprotestować gdy łysa pała rzuca peta na trawkę te wspaniałe trawniki są często popielniczkami , albo śmietnikami na puszki po piwie. Można takie przykłady mnożyć więc odczepcie się od psów

 • 10: aga z IP: 83.26.163.* (2013-01-18 11:14)

  witam ja mam już sporo lat i utrzymuję się z pomocy MOPS-choruję pracy nie ma ,mam umiarkowany stopień niepełnosprawności z literką P i mam dwie małe sunie do dogo-terapi ,zalecił mi lekarz ,od czasu gdy mam te pieski jestem spokojniejsza i bardziej optymistyczna ,mam dla kogo żyć i,mam się kim zajmować .sunie są małe łączna waga 5 kg...Może to dla kogoś głupie ale od czterech lat jak mam sunie to nawet mój lekarz zauważył u mnie poprawę w nastroju .Ale 100 zł podatku od tych dwóch suni to dla mnie majątek .Co mam zrobić ? Bez suń nie wyobrażam sobie życia.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama