statystyki

Sprawdź, czy musisz płacić podatek za psa

05.03.2012, 14:20; Aktualizacja: 06.03.2012, 11:30
 • Wyślij
 • Drukuj
Pies

Piesźródło: ShutterStock

Zgodnie z ogólnie znanym przysłowiem pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Warto jednak pamiętać o tym, że pomimo oczywistych korzyści wynikających z posiadania czworonoga, wiążą się z tym również różnego rodzaju obowiązki, także podatkowe. To czy poniesiemy opłatę od posiadanego psa zależy od gminy. Również jej wysokość i termin płatności różni się w poszczególnych gminach.

reklamareklama


Posiadanie psa to duża odpowiedzialność. Oczywistym jest, że o domowego zwierzaka trzeba dbać, nie wspominając już o czasie, który należy mu poświęcić. Dlatego też decyzja o nabyciu czworonoga powinna być przemyślana. Warto również sprawdzić, czy w gminie nie została wprowadzona opłata od posiadania psów.

Opłata lokalna z tytułu posiadania psów

Dodatkowym zobowiązaniem, o którym należy pamiętać, jest opłata lokalna, pobierana od posiadacza psa. Zgodnie z artykułem 18a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opłata od posiadania psów może zostać wprowadzona przez radę gminy. To rady gminy same decydują o tym czy na ich obszarze posiadacze psów zapłacą dodatkową należność. Niezależnie jednak od decyzji gminy niektóre kategorie osób nie muszą się martwić tym dodatkowym zobowiązaniem z uwagi na przewidziane w ustawie zwolnienia.

Wysokość opłaty

e względu na to, że opłata od posiadania psów stanowi opłatę lokalną, określaną przez jednostkę samorządu terytorialnego, jakim jest gmina, jej wartość może się różnić na terenie kraju. Decyzja o jej wysokości należy bowiem do rady gminy, która w formie uchwały ustala ją na rok podatkowy.
Należy w tym miejscu podkreślić, że podlega ona limitowi górnemu, w celu zapobieżenia ustalania zbyt wysokich stawek. Opłaty lokalne stanowią bowiem dochód jednostek terytorialnych. Maksymalna wysokość opłaty za psa, według obwieszczenia Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2012 roku wynosi 115,31 zł. W praktyce opłaty te są często o wiele niższe, np. w Gminie Osielsko wynosi ona 45 zł od jednego psa,
w Józefowie 40 zł, w Redzie 72 zł.

Termin zapłaty

To również rada gminy określa w drodze uchwały zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności tej należności. Często zobowiązanie należy uregulować do 31 marca, a w przypadku powstania obowiązku jej uiszczenia po tej dacie, w terminie 14 dni od powstania tego obowiązku. W przypadku powstania lub wygaśnięcia obowiązku uiszczenia opłaty w ciągu roku podatkowego, stawkę roczną zazwyczaj zmniejsza się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w którym nie istniał obowiązek
jej zapłaty. Ale są też inne terminy np. do 30 marca albo do 15 marca, a w przypadku nabycia psa po tym terminie do 15 listopada każdego roku. Trzeba więc sprawdzić w swojej gminie, czy opłata jest wymagana, a jeśli tak, jaka jest jej wysokość, termin i sposób zapłaty.

Osoby niepełnosprawne

Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki. Oznacza to, że jeśli jesteś w wymienionej w ustawie grupie to opłaty nie musisz płacić chociaż rada gminy ją wprowadziła. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że opłaty od posiadania psów nie pobiera się od osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zwolnienie to przysługuje w odniesieniu do posiadania jednego psa. Dodatkowo, osoby niepełnosprawne są zwolnione z omawianej opłaty, ale tylko w przypadku posiadania psa asystującego, na przykład psa przewodnika.

Osoby starsze i rolnicy

Ustawa w katalogu zwolnień z opłaty za posiadanie psa nie pominęła osób starszych. Osoby powyżej 65 roku życia, prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe nie muszą wnosić opłaty w przypadku posiadania psa, ale tylko z tytułu jednego zwierzęcia.

W przypadku podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych ustawodawca przewidział zwolnienie z opłaty – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów. Opłaty za posiadanie dwóch psów nie poniosą natomiast podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne

Ze zwolnienia z tej opłaty korzystają także członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli:
­- nie są obywatelami polskimi i
­- nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Należy jednakże pamiętać o tym, że warunkiem pozwalającym na skorzystanie z tego zwolnienia jest zasada wzajemności.

Elżbieta Węcławik, Tax Care
Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Tax Care

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 39

 • 1: dad z IP: 94.254.185.* (2012-03-05 23:41)

  A za psie kupy na trawnikach i chodnikach kto odpowiada???!!!

 • 2: tat z IP: 46.204.48.* (2012-03-06 15:33)

  A za butelki po wódce,puszki po piwie,worki foliowe,papiery,żygi pijackie itp. na trawnikach i chodnikach kto odpowiada?

 • 3: ddg z IP: 178.235.112.* (2012-03-06 19:55)

  ta

 • 4: g z IP: 83.238.13.* (2012-03-07 13:08)

  a za chomika też trzeba podatek płacić?
  a ile mam zapłacić podatku za to że jestem?

 • 5: Nie sprawdzaj, tylko zbieraj kupy z IP: 87.204.150.* (2012-03-07 14:15)

  za swoim pupilkiem.

 • 6: as z IP: 83.19.142.* (2012-03-08 10:29)

  tat popieram zawsze pełno ludzi którzy widzątylko psie kupy, a cały śmietnik widoczny po rozpuszczeniu śniegu to tez wina psów

 • 7: KOKS z IP: 89.72.5.* (2012-03-08 17:21)

  Na rok 2012 Rada Miejska Wrocławia nie podjęła uchwały dotyczącej stawek opłaty od posiadania psów, wobec powyższego w tym roku opłata od posiadania psów nie będzie pobierana.

 • 8: jktralala z IP: 193.59.255.* (2012-03-10 08:50)

  a jak moje sunie kupkają tylko na moim "ich placu" 4000 m2 ogrodzone to dlaczego mam płacić ?
  A i tak nikt za te podatki nie sprząta ...

 • 9: Anastazja z IP: 83.1.59.* (2012-03-10 10:44)

  tat i as
  Macie rację, tyle bałaganu na około, a tylko psie kupy drażnią. Każą właścicielom płacić podatek za psy, o ci właściciele, często z dobrego serca ratują poprzetrącane zwierzęta, płacą za ich leczenie a potem zatrzymują, bo się z nimi zżyją i nie mają sumienia wyrzucić znów na ulicę.
  Sama mam dwa kotki. Jednego w tęgi mróz na moich oczach wyrzuciła kobieta z worka,a kotkę z pięcioma kotkami, karmiącą wyrzucono na chodnik. Zabrałam, koteczki udało się oddać do adopcji, a matkę wysterylizowałam i z nami została. Dwa koty to niemały wydatek, szczególnie w bloku, gdzie trzeba kupować żwirek,oczywiście jedzenie i czasem udać się do weterynarza.
  Odpłacają miłością, są naszą walerianą na uspokojenie.
  Wiktor Hugo napisał"Pan Bóg stworzył koty, żebyśmy mogli pogłaskać tygryska".
  Pokochajcie te nasze zwierzęta to i kupy nie będą straszne. Swoją drogą zachęcam do sprzątania po swoich pupilach, ale po ludziach także.

 • 10: maksym z IP: 81.190.179.* (2012-03-10 11:03)

  Przestańcie się obrażać psiarze , pieski są mądrzejsze od Was i najlepiej gdyby jeszcze pozbierały za takich brudasów co rzucają pety , puszki itp. itd ale kupy sprzątać macie Wy !!!. Czy to logiczne , a może spytać pieska ???!!!.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama