statystyki

Sprawdź, czy musisz płacić podatek za psa

05.03.2012, 14:20; Aktualizacja: 06.03.2012, 11:30
  • Wyślij
  • Drukuj
Pies

Piesźródło: ShutterStock

Zgodnie z ogólnie znanym przysłowiem pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Warto jednak pamiętać o tym, że pomimo oczywistych korzyści wynikających z posiadania czworonoga, wiążą się z tym również różnego rodzaju obowiązki, także podatkowe. To czy poniesiemy opłatę od posiadanego psa zależy od gminy. Również jej wysokość i termin płatności różni się w poszczególnych gminach.

reklama


reklama


Posiadanie psa to duża odpowiedzialność. Oczywistym jest, że o domowego zwierzaka trzeba dbać, nie wspominając już o czasie, który należy mu poświęcić. Dlatego też decyzja o nabyciu czworonoga powinna być przemyślana. Warto również sprawdzić, czy w gminie nie została wprowadzona opłata od posiadania psów.

Opłata lokalna z tytułu posiadania psów

Dodatkowym zobowiązaniem, o którym należy pamiętać, jest opłata lokalna, pobierana od posiadacza psa. Zgodnie z artykułem 18a ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opłata od posiadania psów może zostać wprowadzona przez radę gminy. To rady gminy same decydują o tym czy na ich obszarze posiadacze psów zapłacą dodatkową należność. Niezależnie jednak od decyzji gminy niektóre kategorie osób nie muszą się martwić tym dodatkowym zobowiązaniem z uwagi na przewidziane w ustawie zwolnienia.

Wysokość opłaty

e względu na to, że opłata od posiadania psów stanowi opłatę lokalną, określaną przez jednostkę samorządu terytorialnego, jakim jest gmina, jej wartość może się różnić na terenie kraju. Decyzja o jej wysokości należy bowiem do rady gminy, która w formie uchwały ustala ją na rok podatkowy.
Należy w tym miejscu podkreślić, że podlega ona limitowi górnemu, w celu zapobieżenia ustalania zbyt wysokich stawek. Opłaty lokalne stanowią bowiem dochód jednostek terytorialnych. Maksymalna wysokość opłaty za psa, według obwieszczenia Ministra Finansów w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2012 roku wynosi 115,31 zł. W praktyce opłaty te są często o wiele niższe, np. w Gminie Osielsko wynosi ona 45 zł od jednego psa,
w Józefowie 40 zł, w Redzie 72 zł.

Termin zapłaty

To również rada gminy określa w drodze uchwały zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności tej należności. Często zobowiązanie należy uregulować do 31 marca, a w przypadku powstania obowiązku jej uiszczenia po tej dacie, w terminie 14 dni od powstania tego obowiązku. W przypadku powstania lub wygaśnięcia obowiązku uiszczenia opłaty w ciągu roku podatkowego, stawkę roczną zazwyczaj zmniejsza się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w którym nie istniał obowiązek
jej zapłaty. Ale są też inne terminy np. do 30 marca albo do 15 marca, a w przypadku nabycia psa po tym terminie do 15 listopada każdego roku. Trzeba więc sprawdzić w swojej gminie, czy opłata jest wymagana, a jeśli tak, jaka jest jej wysokość, termin i sposób zapłaty.

Osoby niepełnosprawne

Ustawodawca przewidział jednak pewne wyjątki. Oznacza to, że jeśli jesteś w wymienionej w ustawie grupie to opłaty nie musisz płacić chociaż rada gminy ją wprowadziła. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że opłaty od posiadania psów nie pobiera się od osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zwolnienie to przysługuje w odniesieniu do posiadania jednego psa. Dodatkowo, osoby niepełnosprawne są zwolnione z omawianej opłaty, ale tylko w przypadku posiadania psa asystującego, na przykład psa przewodnika.

Osoby starsze i rolnicy

Ustawa w katalogu zwolnień z opłaty za posiadanie psa nie pominęła osób starszych. Osoby powyżej 65 roku życia, prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe nie muszą wnosić opłaty w przypadku posiadania psa, ale tylko z tytułu jednego zwierzęcia.

W przypadku podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych ustawodawca przewidział zwolnienie z opłaty – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów. Opłaty za posiadanie dwóch psów nie poniosą natomiast podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych.

Przedstawicielstwa dyplomatyczne

Ze zwolnienia z tej opłaty korzystają także członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli:
­- nie są obywatelami polskimi i
­- nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Należy jednakże pamiętać o tym, że warunkiem pozwalającym na skorzystanie z tego zwolnienia jest zasada wzajemności.

Elżbieta Węcławik, Tax Care
Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Tax Care

reklama

  • jktralala(2012-03-10 08:50) Odpowiedz 10

    a jak moje sunie kupkają tylko na moim "ich placu" 4000 m2 ogrodzone to dlaczego mam płacić ?
    A i tak nikt za te podatki nie sprząta ...

  • g(2012-03-07 13:08) Odpowiedz 00

    a za chomika też trzeba podatek płacić?
    a ile mam zapłacić podatku za to że jestem?

  • dad(2012-03-05 23:41) Odpowiedz 00

    A za psie kupy na trawnikach i chodnikach kto odpowiada???!!!

  • ddg(2012-03-06 19:55) Odpowiedz 00

    ta

  • Anastazja(2012-03-11 10:04) Odpowiedz 00

    Jaki jest stosunek do zwierząt niech świadczy taki przypadek. W czasie tęgich mrozów dokarmiałyśmy kotki /niestety wyrzucone z domów/. Tacki z zjedzeniem stawiałyśmy w krzaczkach i czekałyśmy aż zjedzą, żeby im psy nie wyjadły. Następnie tacki włożyyłśmy w foliową torebkę i do kosza.Służby miejskie, które przyjechały wybierać z koszy wyrzuciły torebkę z tackami, jako że ta są nasze prywatne śmieci.Pozbierały za to plastikowe kubki, butelki po nocnych libacjach alkoholowych.

  • adamdz(2012-03-10 11:32) Odpowiedz 00

    Brawo Maksym!

  • psiara(2014-08-09 15:37) Odpowiedz 00

    Podatek byłby ok, gdyby miasta przeznaczali je np. na toalety, tak jak jest w Brukseli. Problem kup byłby raz na zawsze rozwiązany.

  • maksym(2012-03-10 11:03) Odpowiedz 00

    Przestańcie się obrażać psiarze , pieski są mądrzejsze od Was i najlepiej gdyby jeszcze pozbierały za takich brudasów co rzucają pety , puszki itp. itd ale kupy sprzątać macie Wy !!!. Czy to logiczne , a może spytać pieska ???!!!.

  • tat(2012-03-06 15:33) Odpowiedz 00

    A za butelki po wódce,puszki po piwie,worki foliowe,papiery,żygi pijackie itp. na trawnikach i chodnikach kto odpowiada?

  • Anastazja(2012-03-10 10:44) Odpowiedz 00

    tat i as
    Macie rację, tyle bałaganu na około, a tylko psie kupy drażnią. Każą właścicielom płacić podatek za psy, o ci właściciele, często z dobrego serca ratują poprzetrącane zwierzęta, płacą za ich leczenie a potem zatrzymują, bo się z nimi zżyją i nie mają sumienia wyrzucić znów na ulicę.
    Sama mam dwa kotki. Jednego w tęgi mróz na moich oczach wyrzuciła kobieta z worka,a kotkę z pięcioma kotkami, karmiącą wyrzucono na chodnik. Zabrałam, koteczki udało się oddać do adopcji, a matkę wysterylizowałam i z nami została. Dwa koty to niemały wydatek, szczególnie w bloku, gdzie trzeba kupować żwirek,oczywiście jedzenie i czasem udać się do weterynarza.
    Odpłacają miłością, są naszą walerianą na uspokojenie.
    Wiktor Hugo napisał"Pan Bóg stworzył koty, żebyśmy mogli pogłaskać tygryska".
    Pokochajcie te nasze zwierzęta to i kupy nie będą straszne. Swoją drogą zachęcam do sprzątania po swoich pupilach, ale po ludziach także.

  • tat(2012-03-11 14:38) Odpowiedz 00

    Do tak:Nie obrażaj"większości posiadaczy psów"!.Ja zawsze sprzątam po swoim psie.Niestety,i tak zaczepiają mnie i wyzywają menele,którzy sami myją się raz w roku na Wielkanoc albo i nie,tylko za to,że pies idzie obok mnie.To im wypociny tych wszystkich dziennikarzyn pozwalają się dowartościować. Najczęściej są to siedemdziesięcioparoletni przesiedleńcy ze wsi,którzy w dzieciństwie sami chodzili za stodołę.Sami zresztą sikają "pod domem,blokiem ,przystankiem" na ludzkich oczach.Nie przeszkadza mi sprzątanie po psie,nie dotyka mnie rozmowa na ten temat z ludzmi kulturalnymi.Tyle,że nieczęsto mam okazję z nimi rozmawiać,bo oni nie napadają z ordynarnymi wyzwiskami człowieka idącego spokojnie ulicą z psem. A poza tym,to wolę już psią kupę na ulicy,niż wulgarność i prymitywizm w stosunkach międzyludzkich w tym kraju.

  • jankes(2012-03-23 19:52) Odpowiedz 00

    Już niedługo to chyba i powietrze w płucach opodatkują. Niech ten rząd ch...j strzeli

  • kipol(2012-04-11 21:28) Odpowiedz 00

    Ja ludzie zaczną wyrzucać psy na ulice i przytułki będą pękać od nie chcianych psiaków to się opamiętają...

  • tak(2012-03-10 17:20) Odpowiedz 01

    Ja nauczyłam swoje dzieci sprzątać po sobie, tak samo jak moi rodzice mnie tego nauczyli. Większość was, posiadaczy psów, jest brudasami. Jeśli ktoś uważa że nie ma obowiązku sprzątać po sobie to wszyscy możemy brudzić ( róbmy kupy i sikajmy pod domem, blokiem, przystankiem itp) a co za różnica pies czy człowiek?

  • do 14(2012-03-11 19:03) Odpowiedz 00

    WIĘKSZOŚĆ to nie znaczy WSZYSCY. Nie masz się o co obrażać jeśli to nie dotyczy Twojej osoby. Obserwuję ludzi ze swojego otoczenia i brak jest słów jak widzę co ludzie wyprawiają. Wychodzi człowiek z bloku z dwoma dużymi psami i przed drzwiami wejściowymi psy załatwiają swoje potrzeby a "pan z miasta" czeka aż piesek zrobi co trzeba i idzie dalej jakby nic się nie stało. Twoja ocena o ludziach ze wsi jest również niesprawiedliwa bo skąd wiesz kto jest kim? Czy to znaczy że na wsi przed domami mają kupy bo nie posiadają toalet? Bezpodstawne oskarżenia!

  • KOKS(2012-03-08 17:21) Odpowiedz 00

    Na rok 2012 Rada Miejska Wrocławia nie podjęła uchwały dotyczącej stawek opłaty od posiadania psów, wobec powyższego w tym roku opłata od posiadania psów nie będzie pobierana.

  • Nie sprawdzaj, tylko zbieraj kupy(2012-03-07 14:15) Odpowiedz 00

    za swoim pupilkiem.

  • as(2012-03-08 10:29) Odpowiedz 00

    tat popieram zawsze pełno ludzi którzy widzątylko psie kupy, a cały śmietnik widoczny po rozpuszczeniu śniegu to tez wina psów

  • WIDMO(2014-03-09 17:05) Odpowiedz 00

    Pies na wsi to nie fanaberia, tylko konieczność. Ponieważ straży miejskiej, czy policji rzadko można się spodziewać na patrolu. Pies obsrywa moje podwórko, sika na mój trawnik, a jak wyjdzie za ogrodzenie mojej posesji to muszę zapłacić mandat od 100-150zł za co dziękuje okolicznym sąsiadom którzy składają donos o psie biegającym po wiosce. Wtedy nasze władze szybko i zdecydowanie interweniują jak otrzymają nazwisko właściciela psa jeśli takiego nazwiska nie otrzymają twierdzą że to nie ich sprawa. Podatek za psy powinni płacić tylko ludzie z miasta, bo na wsiach 50% to przybłędy podrzucane z okolicznych miast. Z poważaniem WIDMO!

  • I love dog(2013-08-26 21:27) Odpowiedz 00

    Jak wprowadzą podatek od psów to jeszcze więcej tych biednych, bezradnych czworonogów wyląduje w lesie i zostanie pozbawione rodziny. Z calego serca zyczę tego tym wszystkim warszawskim durniom co myślą tylko jak od porządnych, którzy nie robią nic i myślą tylko jak od porządnego obywatela wydusić kase, aby napchać swój gruby tyłek.