statystyki

Nie ma ratunku przed fiskusem. Zarabiasz ciałem? - udowodnij

autor: Ewa Matyszewska10.02.2012, 07:30; Aktualizacja: 10.02.2012, 10:29
Podatnicy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, często wskazują, że źródłem pokrycia wydatków jest nierząd i usługi towarzyskie.

Podatnicy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, często wskazują, że źródłem pokrycia wydatków jest nierząd i usługi towarzyskie.źródło: ShutterStock

Podatnikiem, który kupił dom, samochód, jacht, dom na Mazurach, a jego zarobki są minimalne, zainteresuje się skarbówka. Osoba, którą urzędnicy wezmą pod lupę, musi wyjaśnić, skąd pochodzą środki na zakup drogich rzeczy lub nieruchomości. W takich przypadkach wyobraźnia podatników jest nieograniczona. Koloryzują i wymyślają przeróżne historie, zakładając, że urzędnik i tak tego nie sprawdzi. To niestety błąd. Urzędnicy żądają listy klientów i oferty usług, gdy podatnik podczas kontroli o zatajenie dochodów powoła się na zyski z prostytucji.

Reklama


Reklama


– Podatnicy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, często wskazują, że źródłem pokrycia wydatków jest nierząd i usługi towarzyskie. Choć z roku na rok ten sposób zarobkowania jest podawany coraz rzadziej – wyjaśnia nam Wiesława Dróżdż z Ministerstwa Finansów.

Stwierdza również, że tego typu rozmowy z podatnikami nie są łatwe, bo urzędnicy muszą wnikać w intymne oraz prywatne sprawy. Po analizie, twierdzenie o uprawianiu prostytucji można obalić, także dzięki współpracy ze służbami z innych krajów.

Po jakie inne wymówki sięgają kontrolowani? Pożyczka od rodziny, darowizna, spadek, oszczędności chowane przez lata w bieliźniarce, dochody zagraniczne, zyskowne inwestycje giełdowe to tylko niektóre przykłady argumentów podawanych podczas kontroli.

Priorytety urzędników

Urzędnicy skarbowi w 2012 roku po raz kolejny koncentrują czynności kontrolne m.in. na zatajaniu bądź nieujawnianiu wszystkich dochodów.

– Podatnicy posiadający majątek lub środki, których nie są w stanie udokumentować osiągniętymi oraz opodatkowanymi lub zwolnionymi z podatku dochodami, narażają się na coraz częstsze i bardziej skuteczne kontrole organów skarbowych – potwierdza Witold Widurek, menedżer w Ernst & Young.

W zależności od województwa prowadzonych jest od kilkunastu do kilkuset takich postępowań rocznie. W poprzednich latach zdarzały się przypadki, że podatek ustalony w takim dochodzeniu wyniósł nawet 1 mln zł.

Informacje o podatniku

Wysokość przychodów nieznajdujących pokrycia lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ustalana jest przez urzędników na podstawie poniesionych przez podatnika w roku wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia. Postępowaniem są obejmowane osoby fizyczne, które dokonują dużych wydatków.

W kręgu zainteresowania fiskusa znajdują się głównie: nabywcy nieruchomości i rzeczy ruchomych o znacznej wartości (np. domów letniskowych, drogich samochodów, łodzi motorowych, jachtów, samolotów, drogiego sprzętu elektronicznego) oraz luksusowych usług (np. wycieczek zagranicznych), inwestorzy giełdowi, nabywcy znacznych udziałów lub akcji w spółkach prawa handlowego, przedsiębiorcy stale ponoszący stratę z prowadzonej działalności gospodarczej lub wykazujący bardzo niskie dochody, a jednocześnie nabywający mienie znacznej wartości.

Przed formalnym wszczęciem postępowania podatkowego (kontroli) urzędy skarbowe lub urzędy kontroli skarbowej zbierają wszelkie dostępne informacje o zgromadzonym mieniu i wydatkach osób podejrzewanych o uzyskiwanie przychodów z nieujawnionych źródeł. Wykorzystują do tego informatyczne bazy danych będące w ich dyspozycji bądź w razie potrzeby pozyskują dane dotyczący konkretnej osoby (z urzędów celnych, jednostek administracji samorządowej, sądów).

– Dane o możliwości zatajenia przychodów uzyskiwane są też w wyniku weryfikacji wpływających do urzędu m.in. deklaracji, danych dotyczących zakupu/sprzedaży nieruchomości czy innych rzeczy, aktów notarialnych, informacji o kredytach, informacji przesyłanych przez inne urzędy – wyjaśnia Jan Deliś, dyrektor departamentu kontroli skarbowej w Ministerstwie Finansów.

Zdarza się też, że informacje na temat podatników wpływają do organów podatkowych ze źródeł zewnętrznych, m.in. od organów śledczych oraz z donosów.

Przed kontrolą urzędnicy zbierają informacje o wydatkach podatnika

Kontrolujący w pierwszej kolejności porównują zadeklarowane dochody z wszelkimi dostępnymi w urzędzie informacjami o dokonanych transakcjach. Gdy wyczerpią już wszystkie możliwości proceduralne, zaczynają zadawać pytania podatnikom.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • stary(2012-02-10 08:11) Odpowiedz 00

    Gdyby sprawdzili w internecie oficjalne oświadczenia majątkowe działaczy politycznych i samorządowych byliby w szoku. a sprawdziłem i już wiem czym jest porzechodzenie do kapitalizmu

  • H(2012-02-10 16:10) Odpowiedz 00

    Nie doczepią sie do tych co maja udokumentowane i wykazane dochody.

  • prawnik(2012-03-09 07:46) Odpowiedz 00

    Ustawa o ochronie danych osobowych ,chroni dane osobowe osób...takze klientów panienek.

  • zszokowana pomysłami....(2012-03-02 23:18) Odpowiedz 00

    Hm...
    A jak można udowodnić dochody z prostytucji??? Co, prostytutka musi wystawić rachunek , a delikwent ma do tego rachunku podać swoje dane??? Aby żona dowiedziała się o jego zdradzie??? A może rodzice o swojej studiującej pociesze, że zarabia tyłkiem???
    NONSENS!
    Druga sprawa: a kto zabroni trzymać pieniądze w skarpecie, jeśli je ma i chce tam trzymać??? Może jeszcze zgłaszać ten fakt do skarbówki? A może jeszcze do złodzieja???
    O Boże, idiotyzmów u nas bez liku!
    Czy to już państwo policyjne?

  • Czlowiek(2012-02-18 18:40) Odpowiedz 00

    Smieszne. Urzad skarbowy rzada udowodnienia, ze sie zyje z nierzadu.

    Polska jest krajem prawa. I to nie ja musze cos udowadniac. Tylko mi musza udowodnic, ze zrobilam cos zlego.

    Do kiedy tego nie udowodnia, moga mnie pocalowac w d...

  • Palikot przelec naczeliczke U.Skarbowego(2012-02-12 17:04) Odpowiedz 00

    Zamienic urzedy skarbowe w domy publiczne,przeciez mozna brac przykla z rzadowego burdelu.Niechby Palikot,koles Tuska przelecial naczeliczke urzedu skarbowego i wyknul by sie jakis PO.twor

  • Nie dotyczy Agencji Towarzyskich(2012-02-12 15:34) Odpowiedz 00

    Bo zgodnie z Polskim Prawem tam są Uslugi Towarzyskie a nie ********

  • dyrektor(2012-02-11 13:56) Odpowiedz 00

    kierowniczka sama na to liczy, będzie miała podkładkę pod dochody

  • zdegustowany(2012-02-11 12:00) Odpowiedz 00

    Niech sprawdza tych wszystkich co biorą zasiłki a robią na czarno albo tzw emigrantów którzy pracują za granica a w polsce albo biorą zasiłki albo chociaż są zarejestrowani żeby się w Polsce leczyć za darmo i żeby staż leciał i tu i tu. Niech się wezmą za ponad
    Milion pseudo rolników którzy odprowadzają krus mimo iż nigdy nawet jednego ziemniaka nie posadzili. Tu są trwonione w dziesiątkach miliardach złotych nasze pieniądze. Nie wspomnę ze o niszczonych firmach przez decyzje urzędników państwowych które są bardzo często błędne ale zanim człowiek udowodni swoje racje Przed sądem to już jest bankrutem i za to nie ponoszą żadnych restrykcji

  • ziut(2012-02-11 11:04) Odpowiedz 00

    To kolejne kretyński pomysł tego rzadu.Polacy po prostu bedą wydawać za granicą. Już takie rozwiązania przerabialiśmy w PRLu za komuny. I nie
    sprawdziło się. Polacy będa inwestować i wzbogacać inne kraje.

  • swieczka(2012-02-10 19:05) Odpowiedz 00

    13: ja
    odwal sie od mej wiary szatanie belzebubie

  • swieczka(2012-02-10 19:00) Odpowiedz 00

    HAHAHIHI
    A CO Z TYMI CO na CZARNO zatrudniaja i to w zakładach pracy
    kiedy uruchomia anonim tel.rzeby ich kapowac
    robole obudzcie sie jak was w BALONA RZAD ROBI OD 1989 ROKU
    OD TEGO STOŁU HIHI
    NO co urzedy skarbowe spia i reszta z nimi!!!

  • do 13 "ja"(2012-02-10 18:48) Odpowiedz 00

    Kosciol to ludzie wierzacy,to ich sprawa,oni utrzymuja i dcyduja o swoich pieniadzach,a ciebie niech utrzyma Herr Tusk na zielonej wyspie,wyjedz z tym oszustem i tam bez POdatku lez jak bezpanski pies i liz jaja Tuska,moze przy tym jakas pchle zlapiesz

  • ja(2012-02-10 13:51) Odpowiedz 00

    Ddo wszystkich sie doczepia, tylko nei do ksiezy, ktorzy bezkarnie biora pieniadze nie odprowadzajac podatkow i w dodatku maja na samo koniec emerytury od panstwa;|
    Świete krowy ;|

  • Definicja usługi towarzyskiej(2012-02-15 10:56) Odpowiedz 00

    Nierzad i usług a towarzyska to to samo

  • Panel(2012-02-10 13:01) Odpowiedz 00

    **** to nie cztery gwiazdki ! to piekna rzecz . Gdyby nie ta wilgoc zamieszkalbym tam na zawsze! CHa! CHa! chA!

  • Robin Hood(2012-02-10 12:24) Odpowiedz 00

    Teraz do sprawdzania prostytutek będą wysyłani najbardziej JURNI ze skarbówki- sądzę że P. Rostowski tez kilka razy zaliczy aby osobiście sprawdzić "teren " . Należy za "usługę " wprowadzić wystawienie faktury /z NIP-em / aby odliczyć od podatku . Brawo - tak trzymać !!!

  • nkj(2012-02-10 11:38) Odpowiedz 00

    nic nie mam i nic mi nie zabiora

  • GAS(2012-02-10 10:48) Odpowiedz 00

    Ustawa o ochronie danych osobowych

    Art. 27. [Zakaz przetwarzania danych]

    1. Zabrania się przetwarzania danych ujawniających pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub filozoficzne, przynależność wyznaniową, partyjną lub związkową, jak również danych o stanie zdrowia, kodzie genetycznym, nałogach lub życiu seksualnym oraz danych dotyczących skazań, orzeczeń o ukaraniu i mandatów karnych, a także innych orzeczeń wydanych w postępowaniu sądowym lub administracyjnym.


    Art. 49. [Przetwarzanie danych przez nieuprawnionego]

    1. Kto przetwarza w zbiorze dane osobowe, choć ich przetwarzanie nie jest dopuszczalne albo do których przetwarzania nie jest uprawniony, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

    2. Jeżeli czyn określony w ust. 1 dotyczy danych ujawniających pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub filozoficzne, przynależność wyznaniową, partyjną lub związkową, danych o stanie zdrowia, kodzie genetycznym, nałogach lub życiu seksualnym, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

  • Panel(2012-02-10 12:27) Odpowiedz 00

    Co komu do domu ? jak **** nie jego.Ponad to przy dzisiejszym postepie technicznym - w srace mozna zamontowac minikase fiskalna.Dochody musza byc opodatkowane.a oszustow trzeba konsekwentnie rozliczac.Brawo FISKUS!!!