statystyki

Fiskus żąda NIP przy prywatnych rozliczeniach

autor: Ewa Matyszewska01.02.2012, 06:58; Aktualizacja: 04.02.2012, 16:54
Urząd skarbowy

Urząd skarbowyźródło: ShutterStock

Szumnie ogłaszana w ubiegłym roku likwidacja NIP dla osób fizycznych, które nie prowadzą biznesu lub nie są podatnikami VAT, miała przynieść same korzyści. Tymczasem na razie przysparza samych kłopotów. Podatnicy nie wiedzą, kiedy mają obowiązek posługiwać się NIP. A tymczasem co innego mówi oficjalnie resort finansów, a co innego przekazuje Krajowa Informacja Podatkowa (KIP).

reklama


reklama


Według tej ostatniej osoba, która zarabiała na prywatnym najmie i opłacała ryczałt, w rocznym zeznaniu PIT-28 powinna podać NIP, a nie PESEL. Urzędnicy z infolinii twierdzą, że wynajmujący jest podatnikiem VAT bez względu na to, czy prowadzi firmę, czy nie. I to mimo że najem na cele mieszkaniowe jest z tego podatku zwolniony.

A co twierdzi Ministerstwo Finansów, które Krajową Informację Podatkową nadzoruje? W odpowiedzi nadesłanej DGP wyjaśnia, że co do zasady podatnik rozliczający się z prywatnego najmu w zeznaniu wpisuje PESEL. Ale od tej zasady jest duża lista wyjątków. Taka osoba musi wpisać NIP, jeśli: prowadzi działalność gospodarczą, jest zarejestrowanym podatnikiem VAT (lub podlega zarejestrowaniu jako podatnik tego podatku), jest płatnikiem podatków, jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne lub na ubezpieczenie zdrowotne.

Podobnie argumentują eksperci podatkowi. – Wynajem wykonywany poza działalnością gospodarczą nie obliguje podatników do zarejestrowania wynajmu dla celów VAT. Ustawa o VAT daje taką możliwość, jednak dopóki podatnicy nie złożą zgłoszenia rejestracyjnego, nie podlegają temu podatkowi – stwierdza Michał Dec, doradca podatkowy z KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy.

Co więcej, Krajowa Informacja Podatkowa informuje też, że pracownicy, którzy dorabiają po godzinach, prowadząc firmę, lub uzyskują przychody z najmu prywatnego, muszą powiadomić o tym swojego pracodawcę.

Wszystko po to, aby szef – jako płatnik – w wystawianym do końca lutego PIT-11 (informacja o uzyskanych dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy) uwzględnił właściwy identyfikator podatkowy pracownika. W opisanym przypadku powinien być to NIP, a nie PESEL.

Jeśli pracownik nie zgłosi w firmie go zatrudniającej dodatkowych źródeł przychodów, które decydują o rodzaju wpisywanego numeru, problem może mieć pracodawca. To on bowiem odpowiada za prawidłowe wypełnienie informacji podatkowych.

Gdy pracownik nie zechce podzielić się z nim swoimi prywatnymi sprawami, pracodawca nie będzie mógł prawidłowo wypełnić deklaracji podatkowej. A za błędy w informacji PIT-11 pracodawca może dostać mandat do 3 tys. zł. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara może wynieść nawet 30 tys. zł.

Za błędy w PIT-11 pracodawca może zapłacić karę od 3 do 30 tys. zł

Wielu podatników, którzy do wczoraj musieli rozliczyć w PIT-28 przychody osiągnięte w ubiegłym roku z prywatnego najmu, popełniło błąd w złożonym formularzu. Jako osoby fizyczne nieprowadzące firmy w poz. 1 druku wpisały PESEL. Według fiskusa powinien być to NIP. Dlaczego? Krajowa Informacja Podatkowa twierdzi, że w PIT-28 z najmem prywatnym podatnik musi wpisywać NIP, bo z punktu widzenia VAT jest on podatnikiem tego podatku. Tyle że zwolnionym z jego zapłaty.

– To jakiś absurd. Nie rozumiem zmian w NIP. Miało być prościej, a na razie sytuacja jest bardziej skomplikowana niż przed nowelizacją. Kiedyś wszędzie należało wpisać NIP. Teraz trzeba za każdym razem analizować, czy urzędnik chce NIP, czy PESEL – stwierdza pani Karolina z Krakowa w rozmowie z DGP.

Niestety to nie koniec złych wiadomości dla podatników. Według urzędników z podatkowej infolinii osoba, która zarabiała w 2011 r. na prywatnym najmie, powinna to zgłosić swojemu pracodawcy. Wszystko po to, aby pracodawca w wypełnianym dla takiej osoby PIT-11 (informacja o uzyskanych dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy) jako identyfikator podatkowy podał NIP, a nie PESEL.

Według ekspertów taka rozszerzająca interpretacja przepisów dokonana przez organy podatkowe jest nieuprawniona.

– Dla większości wynajmujących PESEL jest numerem identyfikującym dla celów rozliczenia ryczałtu i taki numer powinien zostać wskazany w deklaracji PIT-28. Osoby niebędące zarejestrowanymi podatnikami VAT, jak również nieprowadzące działalności gospodarczej nie są już identyfikowane na podstawie NIP – komentuje sprawę Michał Dec, doradca podatkowy z KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy.

Identyfikator podatkowy

Zgodnie z nowymi przepisami identyfikatorem podatkowym jest PESEL – w przypadku podatników będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami VAT. Natomiast NIP – w przypadku pozostałych podmiotów podlegających obowiązkowi ewidencyjnemu.

– Podmioty prowadzące działalność gospodarczą lub będące zarejestrowanymi podatnikami VAT będą nadal posługiwać się w kontaktach z organem podatkowym NIP – wyjaśnia Ewelina Lelito, ekspert podatkowy w Deloitte.

Grzegorz Grochowina, ekspert podatkowy w KPMG, stwierdza, że w zeznaniu rocznym PIT-28, w rubryce 1, osoby wynajmujące poza działalnością gospodarczą nieruchomości powinny wskazywać jako swój identyfikator PESEL. W pozostałych przypadkach, podatnik ujawnia NIP. Dotyczy to np. osób prowadzących działalność w zakresie najmu nieruchomości niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

– Zmiany dotyczą też zniesienia obowiązku składania zgłoszenia identyfikacyjnego dla takich osób oraz aktualizowania danych w urzędzie skarbowym przez osoby fizyczne – przypomina Katarzyna Bieńkowska, doradca podatkowy w Dewey & LeBoeuf.

Nie będą one musiały zgłaszać kolejnych zmian związanych z danymi, które zawiera rejestr PESEL. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy adres zamieszkania osoby fizycznej jest inny niż zameldowania.

Firmy mogą mieć problem z ustaleniem identyfikatora pracowników

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

reklama

  • bed(2012-02-01 08:14) Odpowiedz 10

    Co obchodzi mojego pracodawcę czy ja prowadzę dodatkowo działalność gospodarczą na własny rachunek , czy nie ???. Najważniejsze jest abym wywiązywał się z obowiązków nałożonych przez pracodawcę!!!Państwo znów z" buciorami " wchodzi w moją prywatność i miesza, między innymi po to żeby pracodawca zwolnił tych, którzy swoją operatywnością, pracowitością dodatkowo dorabiają do swoich minimalnych pensji.

  • półetatowiec(2012-02-01 12:15) Odpowiedz 00

    Powiem wam coś.. Przez to ,że pracodawcę poinformowałam ,że dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą to nagle zabrakło dla mnie etatu i teraz pracuję na pół. "Bo sobie poradzę" Tymczasem moja działalność charakteryzuje się sezonowością. Więc jeśli coś znajdę dodatkowo, to na pewno NIE poinformuję o tym pracodawcy i guzik mnie obchodzi czy on zapłaci karę czy nie!

  • podatnik(2012-02-01 12:32) Odpowiedz 00

    Skoro tym cudakom potrzebana jest data urodzenia , a ponadto PESEL, to dlaczego mieli by zrezygnować z NIP. Należy się spodziewać nazwiska babki z domu, bo matka już jest. Będą mieć okazję opracować nowe wzory zeznań i deklaracji. Niech Rostowski uzasadni po co mu NIP, REGON, PESEL i data urodzenia? On chyba nawet nie wie , że jego resort aż tak się wygłupia. Pewnie by odpowiedział, że wymagają, bo są rubryki, a rubryki wymyślił poprzednik. Warszawka zabawia się w Polsce w cyrk.

  • bufetowa(2012-02-01 13:59) Odpowiedz 00

    czy rostowskiego i całą jego kompanię już całkowicie ************

  • trechęwiedzący(2012-02-01 11:57) Odpowiedz 00

    może w tym MF powinni się zdecydować, MF sami publikują, ze kazdy kto prowadzi działalność w rozumieniu art. 3 pkt 9 ordynacji podatkowej ma się poslugiwac NIP-em, a w rozumieniu tegoz przepsiu najem to działalność gospodarcza , działlanością gospoadarczą jest równiez np. umowa zlecenie. oto link www.epodatki.mf.gov.pl/newsy-artykuly/81-przygotowanie-rejestru-crp-kep-i-rejestru-pesel-do-ich-integracji-w-ramach-projektu-e-rejestracja. Pani dziennikarz może zacniea pisac cos na czym sie zna czyli o ?

  • sputnick(2012-02-01 11:28) Odpowiedz 00

    Skoro ustawa mówi, że identyfikatorem podatkowym osoby prowadzącej działalnosć gospodarczą jest nip, a przez działalność ustawa NIP rozumie także najem prywatny, to identyfikatorem podatkowym takiej osoby jest NIP i ministerstwo sobie może...

  • sputnick(2012-02-01 11:09) Odpowiedz 00

    Zwłaszcza Pan Grzegorz Grochowina gada z sensem (to był sarkazm)

  • wickedway(2012-02-01 08:09) Odpowiedz 00

    A co pracodawcę obchodzi co robi pracownik po godzinach? Czy potem ma być 1wszy do zwolnienia bo "ma działalność to sobie poradzi, można ciąć jego etat"? Głupota do kwadratu.
    Co ciekawe, jak dzwoniłem w tej sprawie do Skarbówki to mi powiedzieli że to nie ma znaczenia czy na PIT11 poda się PESEL czy NIP bo oni te dane mają i system im to "pożeni" bez problemu i facet powiedział że żądanie przez zakłady pracy oświadczeń czy ma się zatrudnienie dodatkowe czy nie jest nadinterpretacją przepisów.
    Ponadtto PIT11 za rok 2011 ma rubrykę na PESEL i NIP pracownika - więc co za problem tak jak w latach poprzednich wpisać jedno i drugie? To też będzie błąd?

  • Yoda(2012-02-03 13:56) Odpowiedz 00

    Pracodawca musi wiedzieć o dodatkowej pracy (nie może jej zabronić) bo przy zatrudnieniu składamy pit-2 w którym określamy pracodawcę jako instytucję właściwą do pobierania zaliczek na podatek dochodowy i co za tym idzie do uwzględnienia co miesiąc kwoty wolnej od podatku. Jeżeli masz działalność to w pit-2 to zgłaszasz i po problemie.

  • Pesel czy NIP oto jest pytanie(2012-02-01 11:39) Odpowiedz 00

    Porady stażystek z Krajowej Informacji Podatkowej
    + artykuły redaktorów z "DGP" (samouków prawnych) prowadzą do tego,
    że tego "gniota prawnego" nie rozumią już nawet jego autorzy lemingi ...
    z Min. Fin.

  • józek(2012-02-05 13:13) Odpowiedz 00

    Już nadszedł najwyższy czas aby:
    1. Zlikwidować prawo pracy.
    2. Każda osoba pracująca, z wyjątkiem urzędników, ma być przesiębiorcą.

  • guzik(2012-02-06 22:57) Odpowiedz 00

    Sprawę trza załatwić tak : na dokumentach piszemy obydwa cyrografy, a jeśi urzędnik zacznie marudzić, mówimy, żeby wybrał który chce, a jeśli znów marudzi to go rozstrzelać.
    Albo tak: jak podatnik wpisze nie to, co trzeba, to go rozstrzelać.

  • bolo(2012-02-07 22:22) Odpowiedz 00

    O dodatkowych żródlach dochodu należy poinformować pracodawcę wtedy jeżeli ktoś chce aby pracodawca składal za niego deklarację podatkową.

  • mox(2012-04-23 20:26) Odpowiedz 00

    Za pomyłkę między NIP a PESEL urząd skarbowy daje karę 30 tysięcy. I zapewne po to zrobiono ten cały zamęt. Żeby jak najwięcej ludzi skasować za niewinność. A że jest to kara w trybie administracyjnym to nie ma prawa się od niej odwołać.

  • Druid(2012-02-06 18:17) Odpowiedz 00

    1.Urzędnik "po godzinach" obsługuje interesanta z "godzin". Że łamie prawo o samorządach terytorialnych i KPA, podkrada klienta i kradnie dochody prowadzącym działalność gospodarczą przy tym "konkurując" dostępem do urzędu, ceną z szarej strefy i nielegalnym dochodom.
    2. Lekarz "po godzinach" przyjmuje pacjenta, który następnie trafia na jego oddział "państwowy" z pominięciem kolejki, albo z "darmowymi" zabiegami.
    3. Po godzinach" przyjęty klient uzyskuje przychylność decyzji instytucji z naruszeniem prawa, w tym praw osób trzecich.
    4. 5. 6. 7. I tak dalej. Nie wspomniawszy, że po godzinach pracownik jest konkurentem firmy, w której pracuje "w godzinach".
    Albo się jest policjantem, albo złodziejem. Ergo: chcesz pracowac więcej i dłużej? Zwolnij się i załóż działalność gospodarczą. Nie? To cię wkrótce czeka sprawiedliwy los. Mam taką nadzieję.

  • Florek(2012-02-06 17:00) Odpowiedz 00

    Każdy urzędnik powinien w ramach stażu przed podjęciem pracy na urzędzie przejść test z działalności gospodarczej i prowadzić 2 lat własną działalność by wiedzieć czym się zajmuje i czy to co czyni jest dla wymyślania nowych form represjonowania podatnika. No i najważniejsze niech odpowiada jak każdy za swoje czyny! a ubezpiecza się od własnej głupoty na swój rachunek.

  • alina(2012-02-01 10:40) Odpowiedz 00

    za peło inwigilacja i cenzurowanie ludzi od kwadratu - gorzej jak za prl-u.Tamte czasy można teraz wspominać z rozrzewnieniem, te będą pamiętane ze wstrętem i łzami.Coż durni wyborcy wybrali po raz kolejny.Oj nedza się dopiero rozkręca

  • do "Yoda"(2012-02-05 17:51) Odpowiedz 00

    Nic Ci nie da PIT-2, gdy pracownik-przedsiębiorca jest na ryczałcie. A jednak prowadzi działalność.

  • Florek(2012-02-06 16:52) Odpowiedz 00

    Czy w tym państwie tworzy się przepisy do nieskończoności absurdu???
    A może każde prawo jakie państwo zaczyna wprowadzać należy sprawdzić czy jest zgodne z Konstytucją.! Bo jak do tej pory słyszałem od paru urzędników że "Konstytucja " to zbiór pobożnych życzeń, a oni i tak będą ponad nią i każdy przepis przeprowadzą bo tam jest kasa.

  • bb(2012-02-04 12:41) Odpowiedz 00

    W którym miejscu są te tak szumnie nagłaszane ułatwienia i dla kogo??? czy w Polsce nie ma nikogo, kto mógłby napisać spójną logicznie ustawę? nawet w kwestii identyfikacji podatnika, który jest identyfikowany kilkoma numerami?
    Jakie ułatwienia ma w tej sytuacji pracodawca, który musi żądać od pracowników oświadczeń o tym czym zajmują się po godzinach pracy???
    i dlaczego pracownik ma o tym informować swojego pracodawcę???
    Idiota, który to wymyślił powinien się podać do dymisji!