statystyki

Darowizny i spadki: Za błędny formularz fiskus zabiera zwolnienie

autor: Ewa Matyszewska20.01.2012, 07:15; Aktualizacja: 20.01.2012, 10:10
Testament

Testamentźródło: ShutterStock

Najbliższa rodzina nie płaci podatku, gdy zgłosi skarbówce darowiznę lub spadek. Ulga nie powinna przepadać, gdy podatnik pomyli druk zgłoszenia.

Reklama


Reklama


Niektóre urzędy skarbowe nie pozwalają podatnikom skorzystać z ulgi po otrzymaniu spadku lub darowizny, jeśli darowany lub odziedziczony majątek zgłoszą na niewłaściwym druku. Chodzi o zwolnienie z podatku przewidziane dla najbliższej rodziny. Małżonek, zstępny, wstępny, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha nie zapłacą podatku od spadku czy darowizny, jeśli zgłoszą ten fakt skarbówce w ciągu pół roku na formularzu SD-Z2. Gdy podatnik zamiast SD-Z2 (zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych) złoży druk SD-3 (zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych), może mieć problem, aby z ulgi w ogóle skorzystać.

Takich kłopotów doświadczyła nasza czytelniczka. Odziedziczyła dom po zmarłej matce. Fakt ten zgłosiła do urzędu skarbowego po czterech miesiącach od nabycia majątku. Informację o spadku podała na formularzu SD-3 zamiast SD-Z2.

– Urzędniczka nakazała mi zapłatę ponad 12 tys. podatku. Zaciągnęłam pożyczkę i wpłaciłam należną sumę. Do dziś spłacam tę kwotę – żali się pani Alicja z Warszawy.

Ministerstwo Finansów jest zdziwione tą sprawą.

– Pomyłka w formularzu nie pozbawia podatnika ulgi w podatku od spadków i darowizn. Jeśli zgłoszenie spadku nastąpiło w ustawowym sześciomiesięcznym terminie, podatnik nie płaci podatku – zapewnia w rozmowie z nami Wiesława Dróżdż z MF.

Warunki ustawowe

Podatnicy, nabywając spadek od najbliższej rodziny, mają prawo do zwolnienia go z podatku, pod warunkiem zgłoszenia nabycia rzeczy i praw majątkowych w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku. Remigiusz Fijak, doradca podatkowy, menedżer w spółce doradztwa podatkowego ABC Tax, wyjaśnia, że przy uldze z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 93, poz. 768 z późn. zm.) ważne jest, aby spadek pochodził od osoby z zerowej grupy podatkowej oraz aby zgłoszenie nabycia rzeczy lub praw zostało dokonane w terminie.

– Niedochowanie tego warunku oznacza utratę prawa do zwolnienia z podatku – ostrzega Anna Skibińska, młodszy konsultant w MDDP Doradztwo Podatkowe.

Zgłoszenie powinno nastąpić na ustalonym w rozporządzeniu ministra finansów wzorze (SD-Z2), przy czym brzmienie przepisów ustawy nie wskazuje, by był to warunek zwolnienia.

Innego zdania jest Ewa Opalińska, doradca podatkowy w Gide Loyrette Nouel. Według jej opinii, gdy podatnik złoży niewłaściwy formularz, np. SD-3 zamiast SD-Z2, czyli zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw, to trudno uznać, że zawiadomienie, o którym mowa w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn, zostało złożone. Tym samym trudno uznać, że został dopełniony warunek niezbędny do uzyskania zwolnienia z podatku.

W tym miejscu warto zacytować wyrok z 12 stycznia 2011 r. (sygn. akt II FSK 1648/09), w którym NSA wskazał, że złożenie zgłoszenia SD-Z1 (druku obowiązującego przed SD-Z2) w ustawowym terminie jest warunkiem skorzystania ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Zwolnienie podatkowe jest instytucją prawa materialnego. Przepisy określające warunki zwolnienia, stanowiące element tej instytucji, także są przepisami prawa materialnego.

Z drugiej strony – jak podkreśla Ewa Opalińska – formularz SD-3 zawiera wszystkie dane, które przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn wymagają dla celów zawiadomienia SD-Z2.

W obu formularzach – jak wynika z analizy Remigiusza Fijaka – podatnik musi wskazać te same dane dotyczące spadkodawcy, dane dotyczące nabytych rzeczy lub praw majątkowych (w tym miejsce położenia i wartość rynkową nabytej rzeczy lub prawa majątkowego) oraz określić stosunek/stopień pokrewieństwa. W związku z tym organ podatkowy został poinformowany o odziedziczeniu nieruchomości przez dziecko po zmarłej matce w terminie 6 miesięcy, w konsekwencji czego podatnicy powinni skorzystać ze zwolnienia.

– Dlatego pozbawienie podatnika zwolnienia z podatku, z uwagi na przekazanie wymaganych danych na niewłaściwym formularzu, wydaje się być zbyt restrykcyjną wykładnią przepisów przez administrację skarbową – ocenia Ewa Opalińska.

Odbierając podatnikom ulgę, urzędnicy działają bezprawnie

Złożenie złego formularza powinno zostać potraktowane jako błąd formalny.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Ola(2012-02-27 06:26) Odpowiedz 20

  W tym przypadku należy dopilnować aby ten urzędnik
  / nawet nie zasługuje nazwać go urzędnikiem/ zwrócił z własnej kieszeni
  12 tysięcy z odsetkami.

 • BETA(2012-02-17 19:39) Odpowiedz 11

  URZĘDNIK POWINIEN PONIEŚĆ KARĘ ZA WPROWADZENIE W BŁĄD ŁĄCZNIE Z WYRZUCENIEM Z PRACY.JEŚLI PIELĘGNIARKA ,LEKARZ ,APTEKARZ POPEŁNI BŁĄD TO PONOSI KARĘ A DLACZEGO PANI Z URZĘDU SKARBOWEGO NIE PONIESIE SKORO SPRAWA WYSZŁA NA ŚWIATŁO DZIENNE

 • gosc(2012-11-10 11:21) Odpowiedz 10

  Czy ktos potrafi wyjasnic dlaczego ustawodawca wprowadzil 6 miesieczne ograniczenie na zgloszenie spadku ze zwolnieniem dla najblizszej rodziny? Dla mnie to zupelnie nie ma sensu i jest po prostu kruczkiem dla zwiekszenia wplywow z podatkow.

 • bojanka(2012-01-20 16:51) Odpowiedz 10

  Zwolnienie z podatku przysługuje z mocy prawa. Urzędnik ma obowiazek tak służyc aby obywatel nie ponósł szkody. Powinna pani wystapić o zwrot nadpłaty i odwołać się po wydaniu decyzji negatywnej. Powodzenia! Totalne draństwo i głupota urzędnika. Nie daj się!

 • goscc(2014-03-21 16:02) Odpowiedz 00

  @5: gosc
  No i sobie odpowiedziałeś na pytanie sam niestety

 • jk(2014-06-24 12:08) Odpowiedz 00

  Pilnujcie swoich portfeli, tak mówił premier Tusk w kampanii wyborczej. Dobrze wiedział co mówi.

 • teral(2012-02-25 17:31) Odpowiedz 00

  pani nie poniesie kary- ani ona ani nikt z urzędasów w tym kraju bezprawia. Urzędnicy od czasu sprawy P. Kluski maja gdzieś odpowiedzialność za to co robią.
  Kluska po wyroku przyznającym mu rację i piętnującym decyzje skarbówki dalej jest ośmieszany przez wypowiadających się prokuratorów i urzędasów z MF. Nawet wyrok sądu mają gdzieś, a dopiero zwykłego petenta. takich spraw są tysiące i urzędnicy MF, prokuratorzy,sędziowie wójtowie burmistrzowie już nawet telewizji się nie boją ,ale z przed kamer uciekają. Jest jeden sposób na takich aby choć trochę na duszy się lepiej zrobiło , bo kasy to nie oddadzą - samemu sprawiedliwość wymierzyć. Proszę przeczytać co można za kasę załatwić. Facet z wiochy w mieście nie będzie stał w korku bo on jest kimś. Zaczęło się od pomroczności jasnej Przemka i teraz za pieniądze największe absurdy można usłyszeć w sądach jako tłumaczenie i sąd to łyka. najdroższy mecenas i załatwione - facet jest wolny. Miejmy nadzieję, że wyższa instancja naprawi ten błąd ale sędziowie z Częstochowy to osobna historia - materiał na horror

  http://czestochowa.gazeta.pl/czestochowa/1,35271,11226303,Smierc_na_przejsciu_dla_pieszych__Kto_zawinil__Mozg.html

 • er(2015-12-01 16:20) Odpowiedz 00

  Ta Opalińska to zbyt rozgarnięta nie jest. Zaprzecza sobie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama