statystyki

Karta podatkowa nie uchroni przed kasą fiskalną, ale korepetycje tak

autor: Ewa Matyszewska13.01.2012, 07:14; Aktualizacja: 13.01.2012, 09:54
Kasa fiskalna

Kasa fiskalnaźródło: ShutterStock

Podatnicy karty podatkowej nie muszą prowadzić ewidencji. Ale mają obowiązek stosowania kas fiskalnych. Od tej zasady są jednak wyjątki.

Reklama


Reklama


Do naszej redakcji zgłosiło się kilka osób z pytaniem, czy udzielając korepetycji, muszą stosować kasy fiskalne. Wątpliwość wzięła się z tego, że podatek dochodowy opłacają w formie karty podatkowej (udzielanie lekcji na godziny). A ta forma płacenia podatku zwalnia z obowiązku prowadzenia ewidencji i ustalania dochodu. Podatek płaci się w stałej wysokości ustalonej przez naczelnika urzędu skarbowego w decyzji. Nie ma konieczności ewidencjonowania przychodów. Stąd przy opłacaniu karty największy problem pojawia się przy ustalaniu wysokości obrotów, od których zależy stosowanie kasy.

– Udzielam korepetycji. Płacę kartę podatkową. Nie prowadzę ani podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ani rejestru VAT. Skąd mam wiedzieć, że powinienem używać kasy – pyta pan Janusz z Wrocławia.

Z przepisów jasno wynika, że brak obowiązków ewidencyjnych w podatku dochodowym nie ma żadnego wpływu na obowiązek ewidencji sprzedaży dla VAT. W rezultacie podatnicy karty po przekroczeniu obrotów w wysokości 20 tys. zł lub 40 tys. zł powinni używać kas fiskalnych. Niektóre rodzaje działalności zwolniono jednak z tego obowiązku bez względu na to, jak duże osiągają obroty. Dotyczy to m.in. korepetytorów.

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

źródło: DGP

Wybór opodatkowania

Jeżeli korepetycje udzielane są w celach zarobkowych, korepetytor musi zarejestrować działalność gospodarczą i płacić podatki – dochodowy i VAT. Joanna Skibicka, konsultant podatkowy w Stone & Feather Tax Advisory, przypomina, że w zakresie podatku dochodowego może wybrać jedną z trzech form opodatkowania: zasady ogólne, ryczałt ewidencjonowany lub kartę podatkową.

– Najprostszym sposobem rozliczenia jest karta podatkowa, ponieważ nie wymaga prowadzenia ksiąg, składania deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu oraz wpłacania zaliczek na podatek – potwierdza Joanna Skibicka.

Jest to korzystna forma opodatkowania zwłaszcza dla podatników aktywnych biznesowo na niedużą skalę. Jednak – jak podkreśla Andrzej Pośniak, ekspert w CMS Cameron McKenna – podatkowe rozliczenie korepetycji, kwalifikowanych w PKWiU w grupowaniu 85.59.19.0 – „usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych”, budzi kontrowersje.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • wrelk(2013-01-02 20:02) Odpowiedz 00

  A jeśli jestem na karcie podatkowej i nie prowadzę ewidencji przychodów to z kąd mam wiedzieć kiedy przekroczę magiczną barierę 20000 zł ? Po to wybiera się karte podatkową aby nie zajmować matematyką.

 • KT(2012-12-04 10:11) Odpowiedz 00

  Jak uważasz, że to takie proste i wysiłku nie wymaga, to sam ucz swoje dziecko - oszczędzisz na korepetycjach.

 • szewc(2013-02-28 21:46) Odpowiedz 00

  jestem na karcie podatkowej mam obowiązek prowadzenia zeszytu zapiswania dziennego utargu. Od 1 marca 2013 r. obowiązek ewidencji w kasie fiskalnej,ponadto co roku muszę zdawać relację do U.S ile zarobiłem.

 • handlujący(2013-01-14 13:23) Odpowiedz 00

  Ja jestem na karcie pod.i mam obowiązek prowadzenia zeszytu i zapisywanie dziennego utargu(sprzedaż detal.)

 • patrzałek(2012-01-13 18:56) Odpowiedz 00

  Nieźle , nieźle szanowni ustawodawcy i patlamentarzyści.Następna grupa, wyraźnie chroniona przez decydentów a zatem prawo.Czy wy chociaz wiecie ile kasuja nauczyciele i inni za te usługi, bajdurzenie tego co znaja na pamieć, ile za określone prace, to juz jest szydera z polaków.Zgniła moralnie ekipa lekarzy, nauczyciele no..no.., księża .Jeszcze trochę to nie bedzie komu na tych lobbystów wszelkiej maści,cwaniaków +bezurzyteczych urzędników pracować.Nie wiem, ale oni mysla, ze normalna Polska jeszcze się + podpisuje.A może zaczniemy walić sobie po policzkach , po prokuratorsku.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama