statystyki

Jak uniknąć akcyzy przy dostawie węgla

autor: Ewa Matyszewska07.12.2011, 06:25; Aktualizacja: 07.12.2011, 09:15
Akcyza od węgla i koksu

Akcyza od węgla i koksuźródło: DGP

Podatnik, który chce uniknąć akcyzy przy dostawie węgla, będzie musiał mieć dokument dostawy. Przy sprzedaży dla osób fizycznych jego wystawienie może być kłopotliwe. Bez tego dokumentu trzeba zapłacić podatek.

Reklama


Reklama


Już za niecały miesiąc dostawa węgla i koksu będzie opodatkowana akcyzą. Jednocześnie ustawodawca wprowadził szeroki zakres zwolnień.

– W praktyce jedynie niewielka część węgla zużywanego w Polsce będzie obciążona tym podatkiem – komentuje Zbigniew Sobecki, menedżer w KPMG.

Wolna od akcyzy będzie sprzedaż węgla m.in. na rzecz energetyki, metalurgii, gospodarstw domowych, placówek oświatowych, rolników, jednostek administracji. Kłopot w tym, że przy sprzedaży na rzecz podmiotów, które mają prawo do zwolnienia, sprzedawca musi wystawiać tzw. dokument dostawy.

– O ile obowiązek stosowania tego dokumentu nie dziwi przy sprzedaży dla dużych odbiorców, to graniczy z nonsensem w przypadku drobnych odbiorców – ocenia Wojciech Kotala, doradca podatkowy w DLA Piper Wiater.

Katalog zwolnień

Przepisy znowelizowanej ustawy akcyzowej w zasadzie są przejrzyste i łatwe do stosowania w przypadku podmiotów, które dokonują obrotu znaczącym wolumenem wyrobów węglowych, np. wagonami kolejowymi. Wówczas, z uwagi na profesjonalny charakter obrotu, nie powinny wystąpić problemy związane ze stosowaniem dokumentu dostawy (prawidłowe potwierdzanie, odsyłanie dokumentów dostawy sprzedawcy itp.).

– Obowiązek dołączania dokumentu dostawy został jednak utrzymany w stosunku do wszystkich podmiotów zwolnionych przedmiotowo z akcyzy od wyrobów węglowych, tj. również w przypadku sprzedaży na rzecz szkół, żłobków czy gospodarstw domowych – podkreśla Wojciech Krok, doradca podatkowy w Parulski & Wspólnicy Doradcy Podatkowi.

W takiej sytuacji – jak stwierdza ekspert – wypełnianie obowiązków związanych z dokumentem dostawy może okazać się kłopotliwe, zwłaszcza jeśli odbiór następuje z zastosowaniem transportu własnego (np. rolnik samodzielnie odbiera węgiel ciągnikiem rolniczym). Kłopoty mogą wynikać z braku zrozumienia obowiązków przez odbiorców (znaczna część małych odbiorców nie uczestniczy w obrocie profesjonalnym).

Tym samym mogą pojawić się błędy polegające na: nieprawidłowym potwierdzaniu odbioru na dokumencie dostawy, braku ewidencjonowania dokumentów dostawy, braku odsyłania dokumentu dostawy przez odbiorcę, zagubieniu lub zniszczeniu dokumentu dostawy podczas transportu.

Zasady wystawiania dokumentu dostawy wymagają doprecyzowania.

Według Zbigniewa Sobeckiego samą konieczność stosowania dokumentu dostawy należy uznać za daleko idący formalizm. Istotne jest to w tym kontekście, że przepisy nie są dostosowane do wszystkich przypadków mogących zaistnieć faktycznie. Nie ma szczegółowych przepisów określających np., co w sytuacji, jeżeli nieprofesjonalny odbiorca węgla uda się do miejsca jego sprzedaży i odbierze go własnym transportem. W takiej sytuacji sprzedawca węgla musi wystawić dokument dostawy, ale zupełnie nieracjonalne byłoby, aby dokument ten musiał być dołączany do transportowanego węgla i potwierdzany przez odbiorcę w miejscu, do którego węgiel jest przewożony. Powinno wystarczyć, że odbiorca podpisze ten dokument w miejscu odbioru. Dalszy indywidualny transport byłby dokonywany bez konieczności załączenia karty zwrotnej dokumentu dostawy i jej późniejszego odsyłania do sprzedawcy.

– Ponieważ jednak przepisy nie określają takiej sytuacji, potencjalnie może to być kwestią sporną w relacjach między podatnikiem a organem podatkowym – ostrzega Zbigniew Sobecki.

Również każdy pośrednik, który choćby w minimalnej skali będzie nabywał i odsprzedawał węgiel, będzie traktowany jako pośredniczący podmiot węglowy – ze wszystkimi tego konsekwencjami, czyli będzie musiał wystawiać dokumenty dostawy na równi z podmiotami dużymi, jak choćby kopalnie.

– Regulacje dotyczące dokumentu dostawy nie przewidują dostaw ciągłych, co ma miejsce np. w kopalniach węgla brunatnego, gdzie produkt transportowany jest w sposób stały (taśmociągiem, samochodami lub wagonami kolejowymi) do kopalni i zużywany jest na bieżąco – zauważa ekspert z KPMG.

Jeśli kopalnia i elektrownia są odrębnymi podmiotami, również konieczny będzie dokument dostawy. Natomiast przepisy nie dają odpowiedzi, jak rozwiązać szczegóły techniczne, np. czy możliwy jest zbiorczy dokument dostawy, bo w takiej sytuacji nie ma przecież poszczególnych transportów, do których konkretne dokumenty dostawy mogłyby być załączone. Istnieje więc ryzyko sporu z administracją co do interpretacji tych przepisów w opisanym stanie faktycznym.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • kemor(2012-11-01 21:41) Odpowiedz 00

  najlepiej niech nam dadza obowiazek karty zegarowej w kiblu i będa wiedzieli lie sramy i szczymy a nie tylko ile spalimy

 • konsument(2011-12-07 20:07) Odpowiedz 00

  Napiszcie po polsku o co z tą informacją o AKCYZIE chodzi - jakieś masło maślane - kto w tym kraju rządzi ???

 • poatnik(2011-12-12 17:24) Odpowiedz 00

  bzdura ta ustawa trafi do Trybunału, będzie z tego afera bo jest masa nie dopatrzeń

 • węglarz(2011-12-14 14:30) Odpowiedz 00

  Jak zwykle niekompetentni coś wymyslili a my zapłacimy. Ludzie kupuja teraz węgiel na worki bo nie mają pieniędzy. Przychodzi babcia 85-letnia po worek węgla a ja mam ją godzinę spisywać na formularzach w kilku kopiach...
  Totalna głupota...

 • grzesiek(2011-12-16 14:59) Odpowiedz 00

  Sprzedawcy węgla będą mieć te same problemy z celnikami, co sprzedawcy oleju opałowego, choć stawka akcyzy jest dużo mniejsza.
  Gratuluję posłom samozadowolenia z ustanowionego prawa, a celnikom premi.
  A co z jednofazowością podatku akcyzowego?

 • jurek(2011-12-29 10:50) Odpowiedz 00

  Jeśłi chodzi o wzór dokumnetu to ja zamówiłem w drukarni internetowej. Oni już maja gotowy druk.
  Jak chcesz kontakt to wyślij mi wiadomość na keeper009@wp.pl to prześlę Ci linka do sklepu ( nie chcę zaśmiecać postu reklamami)

 • robobo(2012-01-04 12:04) Odpowiedz 00

  może ktoś jest w stanie podać podstawę prawną zwolnienia od akcyzy na węgiel na potrzeby gospodarstw domowych?

 • sobik(2012-01-08 00:29) Odpowiedz 00

  kasy fiskalne dla lekarzy i prawników ! ! !

 • dorka(2012-01-10 10:46) Odpowiedz 00

  Banda idiotów nad tym myślała,ludzie przychodzą i kupują po 2-3 worki ekogroszku i trzeba pisac dokumenty tym samym osoba 6-7 razy w miesiącu idioci

 • drabi(2012-01-23 16:34) Odpowiedz 00

  co za bezmusk to wymyslił,zastanawiam się co on ma w głowie tam gdzie powinien być mózg

 • lotar(2012-01-29 21:33) Odpowiedz 00

  NIECH WAS DOBRZE LEJE PO DUPACH TA WASZA UNIA EUROPEJSKA(KOŁCHOZ) co chcieliśta to mata...ciemny ludek

 • borson1972(2012-02-07 17:28) Odpowiedz 00

  podziękujcie tym co głosowali na PO zresztą ta partia powinna zmienić nazwę na AO czytaj: Akcyza Obywatelska...

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama