statystyki

Spóźnienie oznacza utratę ulgi w podatku od spadku i darowizn

autor: Ewa Matyszewska07.10.2011, 03:00; Aktualizacja: 14.11.2011, 11:06

Przekazanie darowizny lub otrzymanie spadku w ramach najbliższej rodziny będzie zwolnione z podatku. Aby z preferencji skorzystać, otrzymujący majątek musi złożyć w urzędzie skarbowym formularz SD-Z2. Ma na to pół roku

Reklama


Reklama


Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dotyczy osób otrzymujących spadek lub darowiznę od małżonka, wstępnego, zstępnego, ojczyma lub macochy, pasierba lub rodzeństwa.

Marcin Worotnicki, kierownik działu postępowań podatkowych Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza, w rozmowie z nami podkreśla, że zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego musi nastąpić w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Potrzebna też będzie dokumentacja, gdy przedmiotem nabycia z tytułu darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza 9637 zł. Wystarczający będzie dowód przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

– Jeżeli nabywca dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego lub uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, zwolnienie z podatku od spadków i darowizn dla najbliższej rodziny też będzie można zastosować – uspokaja Marcin Worotnicki.

W takim przypadku nabywca musi zgłosić te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobnić późniejsze powzięcie wiadomości o ich nabyciu.

Nasz rozmówca dodaje, że obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy:

● wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, nie przekracza 9637 zł lub

● gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

– Zgłoszenia nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych dokonuje się na druku SD-Z2 – podpowiada Marcin Worotnicki.

Chcąc uzyskać zwolnienie z opodatkowania, należy dochować ustawowych terminów. Jeśli się to nie uda, konieczna będzie zapłata podatku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • zdz(2013-03-02 10:16) Odpowiedz 00

  Spóźniłem się już 3 miesiące. co mnie czeka? czy zapłacę? jak tak to ile?

 • polakus(2011-10-07 21:01) Odpowiedz 00

  A czy ktos pamieta kto to wrowadzil ? Odpowiem JKM. Ide o zaklad zeTuskobus by w zyciu nie darowal podatku od spadku i darowizny.

 • mirek(2011-10-18 15:01) Odpowiedz 00

  i co z tego, o obowiązku zgłoszenia spadku do USk dowiadujemy się już po terminie od USk. W związku z czym i tak trzeba zapłacić ten podatek.

 • AMA(2012-04-30 15:57) Odpowiedz 01

  O tym, co wyżej czytam, czyli o obowiązku załatwienia wszystkiego i druku SD-Z2 dowiedziałam się dzisiaj w Urzędzie Skarbowym i tylko dlatego, że poszłam osobiście oddać swój i męża roczny PIT! 5 dni temu upłynęło pół roku od wpłynięcia postanowienia sądu o podziale spadku. A my codziennie zaglądamy do skrzynek pocztowych, pytamy listonosza, bo czekamy na postanowienie, kiedy wreszcie przyjdzie z sądu. Jestem tak wściekła i rozgoryczona, że brak mi słów na działanie naszych instytucji. Dlaczego nikt nas o tym nie poinformował. Ani sąd, ani US, w którym parę m-cy temu spędziłam prawie cały dzień, łącznie z telefonami do Informacji US w W-wie! Pierwsze słyszę, byśmy musieli dotrzymać jakiegoś pół roku! My! Mąż i dwie córki! teraz chcą nam naliczyć podatek taki, że nie wiem, skąd weźmiemy tyle pieniędzy! Czy ktoś wie, co mogę zrobić, gdzie się odwołać, kogo prosić o pomoc?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama