statystyki

Ulga albo zasiłek rodzinny

17.10.2007, 18:32; Aktualizacja: 13.02.2008, 17:06
 • Wyślij
 • Drukuj
Korzystanie z ulgi może mieć niekorzystne skutki dla pobierających zasiłek rodzinny Odliczenie od podatku ulgi na dzieci powiększy dochód netto decydujący o przyznaniu zasiłku Rodzice nie utracą świadczenia już przyznanego, lecz mogą go nie uzyskać na następny okres

reklamareklama


 • Korzystanie z ulgi może mieć niekorzystne skutki dla pobierających zasiłek rodzinny
 • Odliczenie od podatku ulgi na dzieci powiększy dochód netto decydujący o przyznaniu zasiłku
 • Rodzice nie utracą świadczenia już przyznanego, lecz mogą go nie uzyskać na następny okres

ANALIZA

W rozliczeniu podatkowym za 2007 rok rodzice po raz pierwszy skorzystają z prawa do pomniejszenia podatku z tytułu wychowywania dzieci. Zamiast pierwotnie wprowadzonych 120 zł odliczą aż 1145,08 zł na każde dziecko. Dzięki uldze 16 z 23 mln podatników PIT w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego. Podatkowa preferencja będzie stanowiła zatem formę realnego wsparcia dla rodzin wychowujących dzieci. Pomniejszając należny podatek o kwotę ulgi na dzieci, trzeba mieć jednak świadomość, że może to spowodować utratę przez rodzinę prawa do korzystania z pomocy przyznawanej poza systemem podatkowym, czyli z zasiłku rodzinnego.

Wysokość dochodu

Ewelina Bobrus, prawnik, ekspert podatkowy w Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy, wyjaśnia, że zgodnie z ustawą z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych warunkiem przyznania takiego świadczenia jest osiągnięcie określonego dochodu. Za dochód należy natomiast uznać przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych, pomniejszone o koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Marek Kolibski, doradca podatkowy z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy wskazuje, że zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 504 zł. Zgodnie z definicją dochodu z ustawy o świadczeniach rodzinnych, jest to kwota netto.

- W przypadku gdy skorzystanie z ulgi rodzinnej spowoduje to, że podatnik w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego lub zapłaci minimalną kwotę, automatycznie podwyższy się jego dochód ustalany na potrzeby ustawy o świadczeniach rodzinnych. W konsekwencji osiągnięty dochód może uniemożliwić przyznanie świadczenia rodzinnego - mówi Ewelina Bobrus.

Zerowy podatek

Potwierdza to Krzysztof Biernacki, prawnik, ekspert podatkowy w Kancelarii Prawa Gospodarczego Koksztys z Wrocławia. Zdaniem naszego rozmówcy ostatnia nowelizacja ustawy o PIT, przez zwiększenie kwoty odliczenia na każde dziecko do wysokości 1145,08 zł będzie wpływać na wielkość dochodu stanowiącego podstawę przyznania świadczeń w oparciu o ustawę o świadczeniach rodzinnych.

- Mając na uwadze, że to osoby o relatywnie niewielkich dochodach ubiegają się o zasiłek rodzinny, pomniejszenie ich dochodu o podatek należny, który ze względu na znaczną kwotę odliczenia może obniżyć wartość podatku do zera, prowadzić będzie ostatecznie do wzrostu przychodu o tę wartość podatku należnego, która w ubiegłych latach była płacona, a która obecnie zostanie pomniejszona kwotą odliczenia - wyjaśnia ekspert. Zwraca uwagę, że stosunkowo niska kwota maksymalna, uprawniająca do ubiegania się o zasiłek rodzinny, może w praktyce prowadzić do jej przekroczenia uniemożliwiającego ubieganie się o zasiłek.

- Opisana powyżej konsekwencja jest kolejnym przykładem braku spójności wprowadzanych przepisów podatkowych z innymi dziedzinami prawa - ocenia Krzysztof Biernacki.

Podatnik zdecyduje

Marek Kolibski podkreśla, że konstrukcja nowej ulgi na dzieci jest skierowana do osób, które płacą podatki, a najlepiej dość duże. Aby bowiem móc z ulgi skorzystać, należy najpierw podatek zapłacić. Będzie on następnie zwracany przez urząd skarbowy po złożeniu rocznego rozliczenia (np. PIT-37). Ekspert dodaje, że przykładowo matka samotnie wychowująca dwoje dzieci może uzyskać zwrot podatku w wysokości 2290,16 zł. Aby móc taką korzyść uzyskać w pełnej wysokości, jej dochody powinny wynosić miesięcznie około 1,9 tys. zł netto, tj. rocznie około 33 tys. zł netto.

- Osoba, która nie możne w pełni wykorzystać tej ulgi, może uzyskać inne korzyści od państwa, np. zasiłek rodzinny - mówi Marek Kolibski.

Ekspert wskazuje, że przykładowa kwota zasiłku rodzinnego to 48 zł miesięcznie na dziecko w wieku do ukończenia piątego roku życia. Jednak już np. dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego wynosi 400 zł miesięcznie, natomiast dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka - 170 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 340 zł na wszystkie dzieci.

- Wynika z tego, że każda osoba powinna szczegółowo wyliczyć, ile może zyskać otrzymując zwrot podatku, a ile zasiłek rodzinny wraz z dodatkami do niego, z tym że aby odzyskać całą kwotę podatku, trzeba zarabiać o wiele więcej niż wynosi próg dochodów dla pomocy państwa dla rodzin - twierdzi nasz rozmówca.

Okresy zasiłkowe

Warto podkreślić, że rodzinom korzystającym z zasiłku rodzinnego nie grozi utrata już przyznanego świadczenia. Okres zasiłkowy ustala się od 1 września do 31 sierpnia następnego roku kalendarzowego. Odpisując ulgę na dzieci w deklaracji podatkowej za 2007 rok można stracić możliwość otrzymania zasiłku dopiero w następnym okresie zasiłkowym. W okresie od 1 września 2008 r. do 31 sierpnia 2009 r. prawo do świadczeń rodzinnych będzie bowiem ustalane na podstawie dochodu uzyskanego przez rodzinę w roku kalendarzowym 2007.

Krzysztof Biernacki zwraca uwagę, że maksymalne kwoty dochodu, uprawniające do ubiegania się o zasiłek, są weryfikowane co trzy lata. Ostatnia taka weryfikacja miała miejsce w 2006 roku.

- Oznacza to, że poza nowelizacją samej ustawy o świadczeniach rodzinnych, zmiana kwoty maksymalnej, która podlega uzgodnieniu w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, może nastąpić nie wcześniej niż w 2009 roku, a praktycznie jej zmiana będzie podstawą do ubiegania się o zasiłek od jesieni 2009 r. W efekcie przy braku nowelizacji ustawy objęcie nią dotychczasowej grupy rodzin otrzymujących zasiłek może nastąpić dopiero na koniec 2009 roku - wskazuje ekspert.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:GP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 36

 • 1: Robert z IP: 78.8.7.* (2008-04-22 17:01)

  Czyli jak zwykle mamy do czynienia z absurdem prawnym, żeby nie powiedzieć bublem, który jak to zwykle bywa uderza w przeciętnego Kowalskiego. Obywatelu wybierz sobie sam...

 • 2: milena z IP: 83.23.208.* (2008-06-08 17:07)

  to jest chory system bo nie wszyscy mogą z niego skorzystać i tak naprzykład mam 3 dzieci a nasze dochody są niskie i nie dostałm tej ulgi 1145 zł takich rodzin jst bardzo dużo jesteśmy pokrzywdzeni bo znowu państwo doło bogatym a przecież chleb wszyscy jemy taki sam prawda
  ?

 • 3: sylwia z IP: 193.227.116.* (2008-06-13 09:04)

  zawsze uderza w biedniejszych . . .

 • 4: Alina z IP: 90.129.123.* (2008-06-21 11:59)

  A ja mam 4 dzieci i dochód mojej rodziny przekracza o 8 zł to 504 i nie mam ani rodzinnego, ani na rozpoczęcie roku szkolnego, ani za wychowanie w rodzinie wielodzietnej, ani za dojazd dzieci do szkoły. to chociaż mogę dostać coś na dzieci raz w roku z podatku. A ktoś kto ma o te 8 zł mniej ile mam miesięcznie na dzieci? I GDZIE TA SPRAWIEDLIWOŚĆ? Jesteśmy z mężem ukarani za to ,że mamy legalną pracę a nie ,,na czarno"

 • 5: matka z IP: 79.186.103.* (2008-07-08 13:42)

  jak nie podniosa progu dochodu to chyba pójdziemy z dziećmi pod ministerstwo wtedy zobaczy świat jaki mamy dobrobyt ze nasze dzieci zyja w ubóstwie

 • 6: irena z IP: 79.184.176.* (2008-07-09 19:41)

  mnie przekroczyło o 6 zł i już mam nie dostać zasiłku na dzieci

 • 7: Anna z IP: 83.11.237.* (2008-07-27 23:06)

  To wszystko jest chore.Średnia krajowa poszła w górę a tu dochód ciągle stoi w miejscu.Tylko kląć by się chciało.Ci w rządzie to chyba dzieci nie mają.

 • 8: Iza z IP: 87.207.148.* (2008-08-02 22:50)

  Jeżeli w roku 2007/2008 otrzymywała Pani Alina zasiłek to próg dochodowy na osobę w rodzinie jest 504+48=552 zł

 • 9: ANETA z IP: 83.3.146.* (2008-08-11 14:57)

  ta sytuacja jest chora. Za te 48 zł. to wystarczy jedynie na plecak

 • 10: Renata z IP: 83.8.140.* (2008-08-13 21:21)

  Pisaliście ,że kwoty zasiłku są weryfikowane co trzy lata.może i tak jest ,ale ja sobie nie przypominam żeby w 2006 roku te progi się zmieniły .Wychodzi na to ,że pomimo wzrostu płacy minimalnej progi do świadczeń rodzinnych nie zmienią się przez 6 lat.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama