statystyki

Zmiany w VAT. Doprecyzowano definicje odpadów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia

autor: Stanisław Furjan30.06.2011, 03:00; Aktualizacja: 30.06.2011, 08:48

Od 1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy ustawy o VAT. Nowelę podpisał wczoraj prezydent. Zasadnicze zmiany polegają na doprecyzowaniu katalogu odpadów przetwarzalnych, które są objęte mechanizmem odwróconego obciążenia (ang. reverse charge).

Reklama


Reklama


Obecny zakres stosowania tego mechanizmu został poszerzony o zużyte akumulatory elektryczne, odpady szklane, gumowe i z tworzyw sztucznych. Do ustawy wprowadzono załącznik nr 11, zawierający katalog towarów, których dostawa objęta będzie systemem wskazanego rozliczenia podatku. Ponadto zrezygnowano z zakazu odliczenia podatku naliczonego, gdy wystawcą jest podmiot nieuprawniony do wystawiania faktur.

Niektóre zmiany są efektem dostosowania ustawy o VAT do przepisów rozporządzenia Rady (UE) nr 282/2011. Dotyczy to m.in. wprowadzenia modyfikacji definicji eksportu towarów, dostosowania pojęcia usług elektronicznych, a także wyboru opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i zmiany pojęcia siedziby oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Kolejna zmiana, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2012 r., ma uprościć rejestrację i rozliczanie podatku przez podmioty zagraniczne świadczące na terenie Polski okazjonalne przewozy drogowe osób pojazdami zarejestrowanymi za granicą.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama