statystyki

Awaria kasy fiskalnej? Sprzedawca musi przerwać działalność

09.06.2011, 03:00; Aktualizacja: 09.06.2011, 10:49

Przedsiębiorca, któremu zepsuło się urządzenie fiskalne, musi przerwać działalność, gdyż nie można prowadzić sprzedaży poza ewidencją kasową.

Reklama


Reklama


Sytuację awarii kasy fiskalnej reguluje art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Konrad Zawada z Izby Skarbowej w Krakowie przypomina, że jeżeli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, podatnik jest zobowiązany ewidencjonować obroty i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej.

– Gdy ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej jest niemożliwe, podatnik nie może sprzedawać towarów i usług – stwierdza Konrad Zawada.

W przypadku stwierdzenia, że podatnik narusza obowiązek ewidencji za pomocą kasy, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej ustala za okres do momentu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30 proc. kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się.

– Osobom fizycznym grozi zatem mandat karny do 2772 zł lub nieporównywalnie wyższa grzywna sądowa odpowiednia do wielkości uszczuplenia podatkowego (maksymalnie do 13 305 600 zł) – ostrzega Konrad Zawada.

Nasz rozmówca radzi, aby pamiętać, że procedura nadania numeru kasy rejestrującej przez naczelnika urzędu skarbowego zajmuje trochę czasu.

Warto zatem z wyprzedzeniem zaopatrzyć się w kasę rezerwową, gdyż ewentualny zakup i rejestracja nowej kasy lub naprawa starej może trochę potrwać. Dysponując kasą rezerwową, nie będziemy musieli wstrzymywać sprzedaży.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Bzdura -może wystawiać ręcznie a potem nanieść(2011-06-09 08:37) Odpowiedz 00

  korekte - czy bez prądu POlska Tuska ma byś sparaliżowana?

 • polakus(2011-06-09 20:01) Odpowiedz 00

  To jest najlepsze w naszym kraju ,nie dosc ze traci sie klientow bo przeciez nie mozna bez kasy !!to jeszce jest sie narazonym na kare od skarbowki.Gdzie sa czasy Rakowskiego co nie jest zabronione to jest dozwolone.Moj kochany kraj zszedl na pieski przez naszych urzedaskow.Nie dziwcie sie pozniej (mowie do rzadzacych) ze firmy padaja a produkcja jest w Chinach.

 • ciach(2011-06-09 22:57) Odpowiedz 00

  już współczuję właścicielom spożywczaków podczas następnej powodzi

 • jolka(2011-12-14 19:41) Odpowiedz 00

  moją kuzynkę dentysta nie przyjął, choć była umówiona i była strasznie cierpiąca, sprzęt miał, czas miał, ale kasa mu się w tym dniu zepsuła i stwierdził, że w przyszłym roku zamknie gabinet i przeniesie go do normalnego kraju, zwłaszcza, że ma czas tam przez parę lat wypracować sobie emeryturę, która nie będzie głodowa jak tu przez lat kilkadziesiąt. Nic nie dało się zrobić, prawo jest prawo... następny wolny termin ma dopiero za 2 tygodnie. Dziwne, mój dentysta ma dwie kasy fiskalne, tak można? Myślałam, że można mieć tylko jedną

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama