Na początku maja informowaliśmy na łamach „DGP”, że do urzędów skarbowych w okresie od 1 stycznia do 1 maja 2011 r. wpłynęło 37,9 tys. zgłoszeń od podatników dotyczących 49,9 tys. kas fiskalnych. Miesiąc później, czyli według stanu na początek czerwca, niewiele w tej statystyce się zmieniło. Zaledwie kilka procent więcej podatników złożyło kolejne zgłoszenia o kasach.

Przypomnijmy, że kasy fiskalne w prowadzonej działalności gospodarczej muszą od początku maja 2011 roku stosować m.in. lekarze, prawnicy, rzeczoznawcy, osoby świadczące usługi pogrzebowe. Ministerstwo Finansów w swoich wyliczeniach podawało, że nowe obowiązki obejmą grupę 150 tys. podatników, którzy kupią 300 tys. urządzeń. Rzeczywistość jak na razie okazuje się nieco inna.

Oczywiście nasze sondy przeprowadzone w izbach skarbowych nie odzwierciedlają danych ostatecznych. Część zgłoszeń dotyczących kas wysłanych do fiskusa mogła jeszcze nie dojść, bo np. podatnicy skorzystali z usług poczty. Ponadto przedsiębiorcy, którzy muszą stosować kasę w prowadzonej firmie, mogli jeszcze nie przekroczyć limitu obrotów, od którego zależy moment instalacji kasy. Przypomnijmy, że dla podatników kontynuujących działalność gospodarczą kasę trzeba stosować, gdy obroty przekroczą 40 tys. zł. Natomiast u osób rozpoczynających prowadzenie biznesu limit ten wynosi 20 tys. zł.

Prowadzone statystyki

Dane z izb skarbowych w Polsce są zbliżone. Liczba zgłoszeń o kasach powoli wzrasta.

Przykładowo do 3 czerwca w woj. kujawsko-pomorskim obowiązek ewidencjonowania obrotów za pomocą kas rejestrujących zgłosiło 3830 podatników, którzy zarejestrowali 5152 kasy fiskalne.

– Liczba ta zwiększyła się w stosunku do danych zbieranych na 30 kwietnia – stwierdza Maciej Cichański z Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Bartosz Górczyński z Izby Skarbowej w Poznaniu zauważa, że liczba kas fiskalnych nieznacznie się zwiększyła. W większości przypadków spowodowane jest to przekroczeniem obrotów, które wiąże się z koniecznością instalacji takiego urządzenia.

Większych zmian w porównaniu z majem nie odnotowano w województwach: dolnośląskim, śląskim i podlaskim.

– W stosunku do danych według stanu na 1 maja 2011 r. liczba kas fiskalnych u podatników, którzy zostali zobowiązani do rejestrowania obrotów, wzrosła o 101 sztuk, co stanowi ok. 5-proc. wzrost do stanu poprzedniego – wylicza Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie.