Dziennik "Rzeczpospolita" informuje, że samorządowcy mają problemy z interpretacją nowych przepisów dotyczących podatku VAT za posiłki przygotowywane w placówkach gminnych dla uczniów i przedszkolaków.

- Dzięki ogólnej interpretacji podatkowej samorządowcy nie będą musieli składać do urzędów skarbowych zapytań indywidualnych, aby dowiedzieć się, czy od stycznia mieli płacić podatek VAT za obiady dla dzieci w szkołach i przedszkolach - wyjaśnił lider PSL.

Obecne regulacje dotyczące podatków są niejednoznaczne i mogą być różnie interpretowane. Dzięki propozycji Ministerstwa Gospodarki zmniejszy się w obrocie prawnym liczba sprzecznych interpretacji podatkowych, a obywatele i przedsiębiorcy będą mieli pewność, że nie naruszają żadnych przepisów.

Wprowadzenie ogólnych interpretacji podatkowych zakłada projekt ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Projekt został przyjęty 1 czerwca 2011 r. przez Komitet Stały Rady Ministrów. Rząd zajmie się nim 7 czerwca 2011 r.