statystyki

Opiekun niepełnosprawnego odliczy ulgę rehabilitacyjną dwa razy

23.05.2011, 03:00; Aktualizacja: 23.05.2011, 08:16

 Ulga rehabilitacyjna przysługuje niepełnosprawnym i opiekunom. Dla części urzędów opiekun odliczy ulgę, gdy podopieczny jest sparaliżowany.

Reklama


Reklama


Interweniowaliśmy w Ministerstwie Finansów w sprawie naszego czytelnika. Resort finansów pozwala skorzystać mu z ulgi rehabilitacyjnej, podczas gdy Urząd Skarbowy w Giżycku odmówił tego prawa.

Podatnik razem z żoną są osobami niepełnosprawnymi. Posiadają orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Dochody roczne męża wynoszą ponad 24 tys. zł. Żony niecałe 8 tys. zł.

– Chciałem od dochodu odliczyć wydatki rehabilitacyjne na siebie i żonę, jako jej opiekun. Według Urzędu Skarbowego w Giżycku nie mam do tego prawa, bo ja mam swoje dochody, a żona swoje, od który może odliczyć wydatki – opowiada pan Stanisław Zabłocki.

Urzędnik z Giżycka stwierdził, że nasz czytelnik chce podwójnie skorzystać z ulgi (za siebie i za żonę). Według urzędnika tylko podatnik, który opiekuje się osobą sparaliżowaną, która nie potrafi wykonywać podstawowych czynności wokół siebie, może skorzystać z ulgi w PIT jako mający na utrzymaniu niepełnosprawnego członka rodziny.

Trzeba przyznać, że urzędnik z Giżycka wykazał się bujną fantazją. Żaden przepis ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.) dotyczący ulgi rehabilitacyjnej nie uzależnia odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na niepełnosprawnego będącego na utrzymaniu od stopnia jego choroby. A tym bardziej od tego, czy jest sparaliżowany czy nie. Jedynym ograniczeniem jest wysokość dochodu. Opiekun skorzysta z ulgi, gdy dochody osoby niepełnosprawnej będącej na utrzymaniu nie przekraczają w roku 9120 zł.

Zatem nasz czytelnik jak najbardziej ma prawo skorzystać z ulgi za siebie i żonę. Potwierdził nam to resort finansów. Z jego odpowiedzi na nasze pytanie wynika, że nie ma przeszkód, aby małżonek będący osobą niepełnosprawną odliczał od dochodu wydatki poniesione na swoją rzecz, jak i na rzecz współmałżonka będącego osobą niepełnosprawną, o ile współmałżonek ten pozostaje na jego utrzymaniu.

Warunki ustawowe

Podatnik będący osobą fizyczną może odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną. Zoja Choromańska, konsultant w TPA Horwath, potwierdza, że z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać również podatnicy, na których utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, jeżeli w roku podatkowym dochody tych osób niepełnosprawnych są na odpowiednio niskim poziomie.

– Katalog osób niepełnosprawnych pozostających na utrzymaniu podatnika, wobec których przysługuje ulga rehabilitacyjna, obejmuje m.in. współmałżonka podatnika – zauważa Małgorzata Pastuszek, asystent podatkowy w Taxplan.

Jednocześnie dodaje, że ustawa nie wymienia innych szczególnych warunków w tym zakresie, o ile poniesione wydatki zostały wymienione w katalogu wydatków rehabilitacyjnych, osoba posiada odpowiednie zaświadczenie potwierdzające stopień niepełnosprawności oraz w konkretnych przypadkach posiada dokumenty potwierdzające poniesienie wydatku. Ponadto wydatki nie powinny być sfinansowane bądź dofinansowane ze środków funduszy, np. z PFRON czy NFZ.

Zoja Choromańska zaznacza, że możliwość odliczenia niektórych wydatków rehabilitacyjnych jest uzależniona od posiadania określonej grupy inwalidztwa (np. I lub II). Do I grupy inwalidztwa są zaliczane osoby, w stosunku do których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy oraz niezdolność do samodzielnej egzystencji albo znaczny stopień niepełnosprawności. Natomiast do II grupy inwalidztwa są zaliczane osoby, w stosunku do których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy albo umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • rambo(2011-05-23 11:33) Odpowiedz 00

  idź się leczyć na głowę chłopie.

 • Sprawiedliwy(2011-05-23 09:07) Odpowiedz 00

  A jak jakiś debil skoczy do wody na główkę i złamie kręgosłup to też dostaje ulgę. Dlaczego państwo za głupotę nagradza?

  To pijakom-kierowcom powodującym wypadki dajmy medale i odznaczenia. Z czym taki menel jest gorszy od debila-główkowicza?

 • abc(2011-05-24 23:26) Odpowiedz 00

  wżne żeby opiekun który bieże za to kasę opodatkował ją jako swój przychód.

 • Emilia(2012-03-05 08:17) Odpowiedz 00

  Opiekuję się swoimi niepełnosprawnymi rodzicami w podeszłym wieku.Dojeżdżam wydając pieniądze na laboratoryjne leczenie. Rodzice( 92 lat i 87lat) mają decyzje o niepełnosprawności, gdyż są w podeszłym wieku.Rozliczam w PIT ich wydatki na leki, ale brakuje mi dokumentu na "zamawiane" przejazdy samochodem od prywatnych posiadaczy,sama nie posiadam samochodu.Nie mam połączenia autobusem,które są zlikwidowane.Wydatki są duże, pytanie jak rozliczyć tego rodzaju wydatki? Czy takie wydatki podlegają odliczeniu ulgowemu? Jak przeliczyć koszty przejazdu, bo nie są wystawiane rachunki tylko za usługę wartość umowna z kierowcą (?)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama