statystyki

Bez preferencji podatkowych dla zagranicznych supermarketów

autor: Magdalena Majkowska20.04.2011, 03:00

Przepisy podatkowe nie przewidują przywilejów podatkowych dla zagranicznych sklepów wielkopowierzchniowych.

Reklama


Reklama


Coraz więcej sklepów wielkopowierzchniwych wypiera z rynku drobnych sklepikarzy. Jak wynika z interpelacji poselskiej (nr 20827/11), rozwojowi zagranicznych hipermarketów sprzyjają ulgi i zwolnienia podatkowe. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poinformowało, że takie uprzywilejowanie nie występuje.

Obowiązujące przepisy w zakresie VAT nakładają na firmy zagraniczne, w tym na hipermarkety, jednakowe obowiązki w zakresie opodatkowania ich obrotu jak na podmioty polskie. Także w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych nie ma żadnych regulacji, które przyznawałyby szczególne ulgi czy preferencje podmiotom prowadzącym działalność handlową, w tym za pośrednictwem sklepów wielopowierzchniowych.

Działające w Polsce podmioty prowadzące działalność handlową – w tym także podmioty z udziałem kapitału zagranicznego – nie są objęte żadnymi szczególnymi regulacjami w podatku dochodowym i mogą korzystać jedynie z tych ulg i odliczeń, które przysługują wszystkim podatnikom.

To samo dotyczy podatku od nieruchomości, podatku od środków transportowych, opłat lokalnych, podatku rolnego i leśnego dla firm zagranicznych, w tym tzw. hipermarketów. Może się jednak zdarzyć, że ze zwolnień ustawowych o charakterze ogólnym korzystają podmioty zagraniczne. Resort podkreślił również, że uchwały rad gmin dotyczące różnicowania stawek podatkowych, jak również wprowadzające zwolnienia z podatków lokalnych powinny być zgodne z przepisami o pomocy publicznej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • weru(2012-07-16 18:42) Odpowiedz 00

    Precz z hipermarketami ,won z naszego kraju .

  • weru(2012-07-16 18:47) Odpowiedz 00

    Apel do wszystkich.Ceny są tak wysokie bo rynek jest kontrolowany przez te korporacje . To one kształtują ceny . Obecnie 40-50% dochodów ,wydaje się na jedzenie .Teraz łatwo wyobrazić sobie jakie ogromne kwoty zostały by w kraju . Gdyby tylko jedzenie było tylko polskie , sklepy polskie , zakłady produkujące żywność polskie . Ludzie są krótkowzroczni , to tak jak z chińska odzieżą . Cieszą się ze kupują taniej . To prawda ,ale nie widza ile zakładów odzieżowych zostało zamkniętych , ilu ludzi straciło przez to prace w Polsce . Tak naprawdę to wina rządzących bo to oni powinni przewidywać konsekwencje zbyt wolnego rynku . Wolny rynek jest z korzyścią dla Niemiec i innych mocno rozwiniętych państw . Chyba każdy dobrze wie co robi duża ryba z mala ryba .

  • klaibrylant(2012-01-20 14:38) Odpowiedz 00

    To dlaczego wielkie sieci handlowe w Polsce wykazują rentowność na poziomie 1 proc. i od tej rentowności płacą podatki, a te same sieci we Francji, w Niemczech mają rentowność od 10 do 17 proc.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama