statystyki

PIT 2010: Jak rozliczyć dochody z emerytury lub renty

14.04.2011, 03:00; Aktualizacja: 14.04.2011, 09:10

Podatnicy, którzy uzyskiwali dochody z emerytury lub renty, muszą złożyć do 2 maja zeznanie PIT-37. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy emeryt lub rencista zgodził się na rozliczenie za pośrednictwem ZUS na druku PIT-40A

Reklama


Reklama


Czy emeryt złoży tylko zeznanie PIT-37

Podatniczka w 2010 roku pobierała emeryturę z polskiego ZUS. Uzyskała też dochód z inwestycji kapitałowych – grając na giełdzie. Czy emeryt ma prawo złożyć tylko zeznanie PIT-37?

Czy jest rubryka na wpisanie renty

Od 2010 roku podatnik pobiera rentę. Po raz pierwszy w PIT-37 musi wykazać dochody z tego tytułu. Czy w tym zeznaniu jest oddzielna rubryka na wpisanie kwot do rozliczenia?

Czy mąż skorzysta z odliczeń żony

Podatnik, który jest już na emeryturze, ma na utrzymaniu niepełnosprawną żonę. Żona nie uzyskała w 2010 roku żadnego dochodu. Czy mąż może od dochodu odliczyć wydatki rehabilitacyjne podatniczki?

Czy rencista może przekazać 1 proc.

Podatniczka pobierająca w 2010 roku rentę zgodziła się na rozliczenie roczne za pośrednictwem ZUS (PIT-40A). Jednak teraz chciałaby przekazać 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego. Czy może podzielić się częścią swojego podatku?

Czy emeryt z rencistką rozliczą się wspólnie

Podatnik pobiera emeryturę. Jego żona ma rentę (I grupa inwalidzka). Czy małżonkowie mogą złożyć wspólnie zeznanie podatkowe?

Czy zagraniczna wypłata zawsze z PIT

Podatnik mieszkający w Polsce od 5 lat pobiera emeryturę z Niemiec. Emerytura z Niemiec pobierana jest z systemu ubezpieczenia socjalnego. Czy zagraniczna emerytura zawsze będzie opodatkowana w Polsce?

Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak rozliczyć dochody z emerytury lub renty.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • poltergeist(2011-04-15 07:37) Odpowiedz 00

    Emeryt nie powinien płacić podatku dochodowego. Skoro przez cały okres pracy płacił podatek od dochodów brutto i składkę na ZUS a ZUS tymi środkami dysponował, to okazuje się, że dochody te zostały podwójnie opodatkowane !. To ZUS "obracał" pieniędzmi podatnika przez np.40 lat a teraz emeryt ze swojej emerytury znów musi płacić podatek dochodowy. O jakim dochodzie mowa skoro, to pieniądze emeryta zbierane przez 40 lat !. Może to ktoś wyjaśnić, bo może się mylę ?.

  • x(2011-11-28 16:07) Odpowiedz 00

    skladki odprowadzane na zus sa nieopodatkowane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama