statystyki

Wzrosną ceny ogrzewania? Koniec ze zwolnieniem z akcyzy na węgiel i koks

08.03.2011, 03:00; Aktualizacja: 08.03.2011, 08:02

Tylko do 31 grudnia 2011 r. węgiel i koks są zwolnione z podatku akcyzowego. Podatek obejmie tylko węgiel i koks do ogrzewania, stąd pewność wzrostu cen.

Reklama


Reklama


Już za niecałe 10 miesięcy wzrosną ceny ogrzewania. Biorąc pod uwagę, że będzie to środek zimy, podwyżka ta może nas mocno uderzyć po kieszeniach. Wszystko za sprawą akcyzy. Od 1 stycznia 2012 r. obejmie ona węgiel i koks używany do ogrzewania. Zdaniem ekspertów wzrost cen może oscylować w granicach 30 – 40 zł za każdą tonę węgla.

To nie koniec złych wiadomości. Ustawa o podatku akcyzowym nie zawiera żadnych przepisów dotyczących poboru akcyzy od węgla i koksu. Jeśli resort finansów nie opracuje przepisów w tym zakresie, kopalnie będą mieć problemy z rozliczeniami podatkowymi.

Okres przejściowy

Do 31 grudnia 2011 r. obowiązuje wynegocjowany przez Polskę w momencie przystąpienia do Unii Europejskiej okres przejściowy, na podstawie którego stosowano zwolnienie z podatku akcyzowego węgla i koksu.

– Po tym terminie akcyza będzie wynosiła 1,28 zł od 1 gigadżula energii zawartej w węglu i koksie – stwierdza Szymon Parulski, doradca podatkowy w Parulski i Wspólnicy Doradcy Podatkowi.

Marcin Zimny, prawnik w CMS Cameron McKenna, dodaje, że stawka akcyzy obejmie węgiel i koks przeznaczone do celów opałowych objętych pozycjami CN 2701, 2702 oraz 2704 00.

Inne wykorzystanie tych surowców nie będzie opodatkowane. Również węgiel i koks do produkcji będzie zwolniony z akcyzy, jeżeli będzie wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej.

Przepisy unijne

Dyrektywa Rady UE 2003/96/WE z 27 października 2003 r., zwana dyrektywą energetyczną, która obowiązuje od 1 stycznia 2004 r., nakłada na państwa członkowskie UE obowiązek opodatkowania akcyzą wszelkich paliw opałowych, w tym również węgla i koksu. W dyrektywie przewidziane jest opodatkowanie akcyzą węgla i koksu z uwzględnieniem zwolnień ze względu na przeznaczenie i obniżenie stawek podatku w zależności od rodzaju odbiorcy. Paweł Bębenek, doradca podatkowy, menedżer w Spółce Doradztwa Podatkowego Ożóg i Wspólnicy, wylicza, że minimalna stawka to 0,15 euro/1 gigadżul dla przemysłu i 0,3 euro/1 gigadżul dla odbiorców indywidualnych.

Będą kłopoty

Niestety, dotychczas Ministerstwo Finansów nie określiło, na jakich zasadach akcyza od węgla i koksu będzie pobierana. Według Szymona Parulskiego brak szczegółowych regulacji w tym zakresie może spowodować istotne problemy, np. czy kopalnie będą musiały otworzyć składy podatkowe tak jak rafinerie, jak będzie określana podstawa opodatkowania. Co więcej, nie wiadomo, kto będzie płacił akcyzę – wytwórca, jak to się dzieje w przypadku paliw, czy dystrybutor (zakład energetyczny) jak w przypadku energii elektrycznej.

Szczególnie problematyczny może być brak wyłączeń i preferencji dla zakładów energochłonnych – zauważa Szymon Parulski.

Wskazuje też, że w innych państwach UE węgiel i koks wykorzystywane przez tego rodzaju zakłady są wyłączone z opodatkowania. Jeżeli takie wyłączenie nie nastąpi w Polsce, polski przemysł może stać w coraz gorszej pozycji konkurencyjnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

  • Myśl Balcerowicza .............(2011-03-08 07:53) Odpowiedz 00

    Akcyza to z zamysłu Podatek Od Luksusu

    gratuluję Tobie IP: 80.240.172. pamięci

  • DONALDU CUDU(2011-03-08 17:02) Odpowiedz 00

    DZIĘKUJEMY, DZIĘKUJEMY, DZIĘKUJEMY zE ŻYJE NAM SIĘ LEPIEJ!

  • adam(2011-12-09 20:07) Odpowiedz 00

    czy spółdzielnia posiadająca swoją kotłownię i kupująca węgiel zapłaci akcyzę???

  • antyGornik(2011-11-18 15:27) Odpowiedz 00

    DO KURT a może ty dasz mi barburkę, 13, kę 14, kę i resztę tych przywilejów. A może ty będziesz zasówał do 65 roku życia a nie 15 lat i emeryturka nie mam Cię w dowodzie żeby na Ciebie pracowac

  • przeciwnik spółek(2011-10-06 11:57) Odpowiedz 00

    Tłumaczyłem znajomym w 2004, że "niedobre są spółki śpiewały jaskółki". Nikt nic za darmo nie da, a oni , że dopłaty, większe pobory, na to da unia, na tamto. Zapominali, że to również będziemy my, więc jak możemy sobie dawać. W każdej spólce to szefowie spijają śmietankę, niestety my nie jesteśmy tam nawet kierownikami.

  • Walery(2011-09-29 12:00) Odpowiedz 00

    Do koksika..

    za minimalna pensje w Polsce mozesz sobie kupic 2 tony wegla- to starczy srednio na 2 miesiace.
    W niemczech 15 ton - to ci starczy na 2 sezony grzewcze
    Kumasz o co biega? Nie , to ci wytlumacze..skoro jestes taki ,,ekolog,,
    Ludzie nie beda marzli i beda palic czym popdanie , ( plastiki, smieci , drewno- oj biedne te lasy ) tak ze twoje ,,pyly ,, to pikus w porownaniu ze smrodem jaki bedzie unosil sie w Polsce ..

  • Dr Adolf Nowak(2011-05-29 18:10) Odpowiedz 00

    Narodowy Socjalizm ma receptę i na te problemy. www facebook com/nsppp

  • redfred(2011-03-08 22:47) Odpowiedz 00

    Narodzie internetu! Obudź zwoje mózgowe -myśl logicznie i pisz mądrze! Unia E. "dała parew groszy" tera z nawiązką odbiera i będzie odbierać! My mamy pracować na stare kraje Eu oraz pąłcić drozej za gaz i ropę iwanowi (100$ więcej niż angole za 1000m3) To jest solidarnośc energetyczna itp itd. Ksiązki czytajcie to skumacie o co chodzi! Węgla mamy na 600lat mżna robić benzynę, gaz ale na to bruksela nie dofinansuje! Na burdeliki tak da grosz a za co2 podatek nałoży! już płcimy najdrozej za prąd i leki w eu w stosunku do zarobków!!!

  • Kronikarz(2011-03-08 23:24) Odpowiedz 00

    Rzad Tuska,Pawlaka,Komorowskiego czyli PO,wspierane lew/acka holota to rzad sprzedawcow i likwidatorow Polski,ktorzy doszli do wladzy droga podstepu i propagandy swoich mocodawcow.Nie ma roznicy czy to sa liberaly czy lewica,to jest to samo tylko przebarwione aby mylic nas Polakow.To sa platni najemnicy wynagradzani przez wrogow Polski.To sa ludzie bez sumien,bez sympatii do Polski,gotowi z pelna nienawiscia sprzedawac i likwidowac Polske liczac tylko na wlasne korzysci.Ci ludzie musza byc usunieci ze sterow Polska,oni nie rokuja zadnej resocjalizacji.Polacy winni sie organizowac,dokonac zrywu calego Narodu.Kontakty telefoniczne,sms-y,internet itp.Rozmawiac i sie orgaizowac,bo do nastepnych wyborow moze byc juz PO Polsce.Studenci,mlodzi,wy znacie dzieki nowoczesnym,dostepnym zrodlom fakty,organizujcie sie aby zatrzymac zdziczale zapedy tych zwyrodnialcow.Nigdy Polska nie byla w takim niebezpieczenstwie,bo sprzedaz ta jest bezpowrotna.Miliardy z tzw. “prywatyzacji” nie sa lokowane w panstwie ale trwonione dla prywatnych celow kolesi,powiaznych z mocodawcami.Jak sie szacuje 80% SB-ckich bandziorow sie uwlaszczylo,powrocilo do sterow nadajac ton Polsce do samousmiercenia.To sa ludzie bez sumien i bez skrupulow zdolni do wszelkich metod dla wlasnych interesow.Najpierw idzie propaganda I likidacja wysprzedazy,a gdy sa bezradni zaczynaja likwidowac fizycznie Polakow.

  • Vivat SB !(2011-03-08 21:04) Odpowiedz 00

    By żyło się lepiej... !

  • suk in syn y(2011-03-08 19:28) Odpowiedz 00

    pie)(rdolić to bagno jedno wielkie złodziejstwo. zaczniemy masowo okradać pociagi z węgla.

  • Kurt(2011-03-08 17:16) Odpowiedz 00

    Do 1.Może ty pójdziesz zapierdzielać na dół za 1000 zł.Zapraszam,gamoniu.

  • Bobi.(2011-03-08 17:10) Odpowiedz 00

    Podwyższajcie tak ceny opału- zobaczycie co będzie z lasami bo ludzie czymś muszą ogrzewać swoje domy. w tej chwili ceny już są " wariackie".

  • koksik(2011-03-08 15:19) Odpowiedz 00

    Akcyza to nie podatek od luksusu, a podatek nakładany na dobra specyficzne - na ogół na takie, na które państwo chce ograniczyć popyt, m.in. których konsumpcja może być szkodliwa dla zdrowia itp. A spalanie węgla w indywidualnych kotłach jest szkodliwe dla otoczenia (emisje, pyły). Ponadto ludzie grzeją bez opamiętania do 23-25 stopni C (bo dzieci, bo lubią ciepło, bo kupili kocioł na węgiel mimo, że mają gaz i teraz stać ich koksować ile wlezie). Dlatego też uważam, że podwyżka akcyzy w tym przypadku jest sensowna, i mam nadzieję zostanie wprowadzona.

  • wjw(2011-03-08 11:01) Odpowiedz 00

    To gorzej niż w PRL bo okazuje się, że węgiel i koks to towary luksusowe.
    A kiedy akcyza od pieczywa ?
    A kiedy przestaniemy chłopom fundować darmowe leczenie ?

  • Kronikarz(2011-03-08 16:07) Odpowiedz 00

    Jeszcze czekajcie naiwni,az bandyci SLD,PO,PSL i po.krewni sprzedadza i zlikwiduja Polske,wtedy bedzie goroce pieklo,chyba ze narod zmadrzeje i im zgotujemy szybienice za nasza niewole.

  • Vilim(2011-03-08 14:28) Odpowiedz 00

    POLACY TAK BRUZDZICIE NA GORNIKOW TYCH co pot wylewaja
    pomietajcie z zimna bedziecie sie trzas
    szczyrkac zebami
    POLOK NIGDY NIY BYŁ DOBRYM GOSPODARZYM
    A LUD ZAWSZE BYŁ OCIEMNIAŁY
    NIYCH VOS OGUPIAJA DALIJ!!!

  • 2381(2011-03-08 12:55) Odpowiedz 00

    POmroczno nie panuja nad PODWUZKAMI