statystyki

Wypełnienie zeznania rocznego PIT już od 20 zł - uwaga na najtańsze oferty

autor: Łukasz Zalewski02.03.2011, 03:00; Aktualizacja: 02.03.2011, 10:53

Jeśli podatnik nie umie sam wypełnić zeznania rocznego PIT, może się zwrócić do biura rachunkowego lub doradcy podatkowego. Trzeba jednak uważać na najtańsze oferty.

Reklama


Reklama


Dla wielu podatników rozliczenie zeznania za 2010 rok jest trudnym zadaniem. Mogą oni skorzystać z pomocy profesjonalistów: księgowych lub doradców podatkowych. Taka pomoc będzie jednak kosztować. Wszystko zależy od stopnia skomplikowania zeznania rocznego. Za najprostsze trzeba zapłacić 50 zł (osoba rozliczająca się samodzielnie, korzystająca jedynie np. z ulgi na internet). Za najbardziej skomplikowane, czyli zeznania osób uzyskujących dochody z zagranicy lub osób będących rezydentami innego kraju, trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych.

Jak mówi Zbigniew Błaszczyk, doradca podatkowy, dla stałych klientów, czyli korzystających z innych usług doradczych, stosuje 50-proc. rabaty. Wspólnie rozliczający się małżonkowie będą więc musieli zapłacić 90 zł za wypełnienie zeznania. Rabaty to powszechna praktyka nie tylko wśród doradców podatkowych, ale również w biurach rachunkowych.

Osoby, które chcą skorzystać z pomocy profesjonalistów, powinny jednak unikać najtańszych ofert, które pojawiają się np. w internecie. Przed skorzystaniem z usług takiej osoby, skłonnej wypełnić zeznanie wraz z rozliczeniem ulg podatkowych za 20 zł, należy sprawdzić, czy ma ona uprawnienia księgowe lub do doradztwa podatkowego. Odpłatne wypełnienie zeznań jest bowiem czynnością zarezerwowaną wyłącznie dla osób mających określone uprawnienia zawodowe (poza doradcami i księgowymi zeznania mogą również wypełniać adwokaci, radcowie prawni i biegli rewidenci oraz spółki doradztwa podatkowego). Wszystkie te osoby mają obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

W razie błędów w zeznaniu podatnik będzie mógł się ubiegać o odszkodowanie od nierzetelnego księgowego lub doradcy. Jeśli osoba nie ma żadnych uprawnień, ryzyko błędnych rozliczeń ponosi wyłącznie podatnik.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Takie są fakty(2011-03-02 21:39) Odpowiedz 00

  Jeśli ktoś nie umie wypełnić zeznania podatkowego to jest tępakiem i nieudacznikiem.

 • hej(2011-03-02 11:57) Odpowiedz 00

  Program e-deklaracje na stronie MF jest tak skonstruowany, że wypełnienie PITa nawet przez laika jest bardzo po przeczytaniu instrukcji instalacji proste i nie wymaga nawet wychodzenia z domu

 • Ka-Sa(2011-03-02 12:53) Odpowiedz 00

  Ceny podane w artykule są chyba warszawskie. W mojej małej miejscowości wypełnienie pita przez księgowego prowadzącego biuro rachunkowe kosztuje 20-30 zł.

 • Arek(2011-03-02 16:39) Odpowiedz 00

  Ja z żoną za wypełnienie pita,ulga na dzieci ,koszty dojazdów,itp zapłaciliśmy 20 zł ,biuro licencjonowane ,20 zł na fakturze ,nie pod stołem.Ceny z tego artykułu faktycznie warszawskie.

 • m(2011-03-03 20:06) Odpowiedz 00

  Zapytajcie więc Ministra Finansów czy umie samodzielnie wypełnić swojego PIT-a

 • Yaro(2011-03-15 20:38) Odpowiedz 00

  Ja jestem po zawodówce, od 10 lat sam wypełniam pita, teraz jest to jeszcze prostsze bo nie trzeba siedzieć z kalkulatorem tylko wpisać dane do programu i już

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama