PIT-16 to wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. PIT-16a to deklaracja o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego.
Druk PIT-19a jest deklaracją o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów osób duchownych, w poszczególnych kwartałach roku podatkowego. Natomiast PIT-28 to zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Ministerstwo napisało w uzasadnieniu do projektu, że usługa internetowego rozliczenia bez kwalifikowanego e-podpisu została wprowadzona wobec deklaracji za 2008 r. i objęła tylko druki PIT-37. "Mimo stosunkowo krótkiego czasu nowa usługa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Ponad 89 tys. podatników skorzystało z możliwości złożenia zeznania podatkowego za 2008 rok drogą elektroniczną. Około 77 tys. zeznań złożono bez podpisu kwalifikowanego, a tylko ok. 1.5 tys. z kwalifikowanym podpisem elektronicznym" - napisało MF.
Z kolei w 2010 r. bez konieczności stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego zostało złożonych 299 tys. zeznań PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39.
"Z powyższych danych wynika, że wzrasta zainteresowanie podatników tą formą składania zeznań rocznych w podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego jest zasadne rozszerzenie usługi o kolejne rodzaje zeznań" - tłumaczy resort finansów w uzasadnieniu.
Z danych MF wynika, że z roku na rok wzrasta zainteresowanie podatników, zarówno firm jak osób fizycznych, elektronicznymi kontaktami z fiskusem. W 2008 r. złożyli ponad 103 tys. dokumentów w formie elektronicznej. W zeszłym roku liczba ta sięgnęła ponad 760 tys. Według danych z początku listopada, w 2010 r. złożono około 3 mln e-deklaracji.