statystyki

Polacy oczekują uproszczeń w systemie podatkowym

autor: Opracowała Ewa Konderak10.12.2010, 03:00; Aktualizacja: 10.12.2010, 13:08

Polski system podatkowy jest skomplikowany. Najwięcej problemów pojawia się w zakresie CIT. Aż 78 proc. podatników ma problem ze stosowaniem tych przepisów – wynika z ankiety przeprowadzonej przez „DGP” i Deloitte.

Reklama


Reklama


Najwięcej problemów pojawia się w zakresie stosowania regulacji CIT. Jak wskazuje Monika Wachowiec, menedżer w Deloitte, biuro w Poznaniu, niemal 70 proc. ankietowanych uznało przepisy w tym zakresie za skomplikowane, a ponad 8 proc. uważa je za bardzo skomplikowane. Jedynie dla 1,2 proc. badanych nie stwarzają żadnych problemów.

Niejasne przepisy

Wpływ na negatywne opinie mają coroczne zmiany CIT. Przez ostatnie dziesięciolecie ustawa ta zmieniała się już ok. 60 razy. Przy czym ostatni jednolity tekst przepisów ustawy o CIT został ogłoszony w 2000 roku.

Jak dodaje ekspert wpływ na krytyczną ocenę przepisów CIT może mieć duży stopień uznaniowości, jaki wiąże się z ich stosowaniem, oraz zmienność interpretacji organów podatkowych.

Podobne problemy podatnicy dostrzegają w VAT. Monika Wachowiec stwierdza, że ponad połowa ankietowanych uznała regulacje VAT za skomplikowane, dla 1/3 okazały się one nawet bardzo skomplikowane. Również w tym przypadku jedynie 1,2 proc. badanych podmiotów uważa przepisy za proste.

– Na taką ocenę wpływa z jednej strony złożoność przepisów ustawy o VAT, z drugiej brak zgodności niektórych przepisów z regulacjami dyrektyw unijnych, co w konsekwencji prowadzi do sporów z organami podatkowymi – komentuje nasza rozmówczyni z Deloitte.

Rozliczenia PIT

W zakresie przepisów PIT wyniki kształtują się podobnie. Prawie 60 proc. uczestników ankiety ocenia je krytycznie. Analogicznie jak w przypadku stosowania przepisów o CIT i VAT, również na gruncie PIT bolączką podatników są wątpliwości odnośnie do interpretacji przepisów, a także zdarzające się zmiany podejścia w praktyce fiskusa.

Co istotne, dla ponad 1/3 badanych przepisy PIT są optymalne.

– Interesujące są wyniki badania odnośnie do przepisów ZUS oraz podatków lokalnych. W tym obszarze połowa respondentów uznała obowiązujące regulacje za optymalne (50 proc. – podatki lokalne, 46,5 proc. ZUS), co może wynikać z ich stabilności – ocenia Monika Wachowiec.

Dodaje też, że podatnik zamiast opierać decyzje biznesowe na czytelnych i jasnych regulacjach, zmuszony jest śledzić praktykę organów podatkowych.

Mimo zróżnicowania ocen różnych elementów systemu podatkowego przedstawione wyniki ankiety wskazują, że obecny system podatkowy oraz obowiązujące przepisy, szczególnie w zakresie CIT i VAT, nie są przyjazne podatnikom. Skomplikowane i niejasne przepisy często prowadzą podatników do błędnej ich interpretacji, przez co mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo sporu z fiskusem.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Lex(2010-12-11 14:01) Odpowiedz 00

  nie zmieniajmy prawa bo co będą robiły biura rachunkowe i doradcy podatkowi oni dzięki skomplikowanemu prawu żyją i kasują za to przedsiębiorców...

 • podatnik naukowy(2010-12-10 08:15) Odpowiedz 00

  Praca naukowa prof. K.M. zwana ordynacją podatkową, z późniejszymi, poprawkami przez mniej słynnych majsterkowiczów podatkowych, nie może być uproszczona, ponieważ prac naukowych się nie upraszcza. A wręcz przeciwnie są podstawą do dalszych opracowań. Niestety należy napisać Ustawę podatkową, co odprowadziłoby do płacenia normalnych podatków i wstrząsnęło katedrą podatkową

 • wk(2010-12-10 09:12) Odpowiedz 00

  przeciez przepisy wprowadza PO a dlaczego ma byc jasne przeciez musza sciagac pieniadze podatnicy to zlodzieje MF wie co robi i to sie nazywa przyjazne panstwo podatnik swoje u US UC swoje a Sady i tak przyznawaja racje panstwu i to ma byc sprawiedliwosc wolam o pomste do nieba

 • mj(2010-12-10 11:06) Odpowiedz 00

  Może się czepiam, ale co innego wynika z treści artykułu a co innego z liczb. Jeżeli ponad połowa ankietowanych (czyli przynajmniej 51%) uważa ustawę o VAT za skomplikowaną, a 1/3 za bardzo skomplikowaną to razem daje to minimum 84% ankietowanych, gdy tymczasem opisana jako sprawiająca najwięcej problemów ustawa o CIT jest postrzegana jak skomplikowana i bardzo skomplikowana przez "tylko" 78% ankietowanych. Może to nie jest wielka różnica, ale VAT zdecydowanie "wygrywa" jako ustawa bardzo skomplikowana wynikiem 33% do 8%. Wniosek: Polacy najbardziej oczekują uproszczeń w ustawie o VAT.

 • Tak?(2010-12-10 15:21) Odpowiedz 00

  Oczekiwaniu temu stuknie niebawem ćwierćwiecze, zaś politykom dopisują humory. Posadki są , dotacje lecą pełnym strumieniem, po co więc cokolwiek zmieniać.

 • MB(2010-12-12 11:35) Odpowiedz 00

  Bałagan jest wtedy, kiedy zmienia się ustawą zasady naliczeń i wprowadzania w życie. Podatnik uczy się masę przepisów, a po krótkim czasie musi szkolić się na nowo, jest to ułamek wiedzy, z którą ma na co dzień do czynienia. Jest to wku...jące, nie można się skupić na zasadniczej pracy, wieczne śledzenie bieżących ustaw, zajmuje drogocenny czas, a co innego jest jeszcze zrozumienie autora, co miał na myśli. A przecież nie znajomość prawa nie chroni. Wiecznie zmieniające prawo ustawowe, są to koszty dla przedsiębiorców i straty. US ma za to dodatkowe pieniądze z powodu popełnianych błędów przez przedsiębiorców i podatników. Po drugie: Czy tak mamy żyć w systemie kombinowania omijania praw, a złodziejskiego zdzierania pieniędzy z podatnika? Pozwólcie w naszym kraju normalnie żyć, zarabiać na swoje utrzymanie!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama